Profesionální lékařská poradna kliniky Program Health Plus

Ve spolupráci se špičkovým zdravotnickým zařízením Program Health Plus Vám i v červenci přinášíme odbornou lékařskou poradnu, kde Vám odpovídají specialisté různých lékařských oborů. Můžete jim posílat otázky ohledně zdravotních problémů, které trápí Vás nebo Vaše blízké.

Ze čtenářských dotazů jsme opět vybrali tři otázky, které se tentokrát zaměřují na řešení potíží se svědivými pupínky, nadýmavostí a únavou, radí s nepříjemným problémem úniku moči a ukazují cestu k nalezení diagnózy choroby s mnoha různorodými příznaky.

Posílejte nám i nadále Vaše dotazy. Specialisté z polikliniky Program Health Plus udělají maximum, aby Vám dokázali dobře poradit a najít cestu k řešení Vašich zdravotních obtíží.

Svědivé pupínky, nadýmavost a únava
Jana Š., Praha: V poslední době se mi na těle, zejména na loktech, kolenech a zádech, objevují pupínky, které hodně svědí, okolí je velmi suché. Navíc bývám často unavená a trápí mě také nadýmavost. Může jít o nějakou poruchu imunitního systému?
program_health_plus_poradna_mansfeldova
Obtíže, které popisujete, by mohly být projevem celiakie. Jedná se o geneticky podmíněné autoimunitní onemocnění, kdy v důsledku intolerance lepku obsaženého v obilovinách dochází k poškození sliznice tenkého střeva. Jedním z příznaků můžou být velmi svědivé papulky a puchýřky na zádech a končetinách nad klouby, podobně jak popisujete. Často jsou přítomny také trávicí obtíže (i když u dospělých někdy chybí) a zvýšená únava, která může souviset s nedostatečným vstřebáváním železa a následným vznikem anémie. Doporučuji Vám navštívit svého praktického lékaře či gastroenterologa. Ti mohou provést screeningové vyšetření krve, které případnou celiakii odhalí. Kdyby se toto podezření potvrdilo, léčbou je dieta s vyloučením potravin obsahujících lepek. Ten se přirozeně vyskytuje v obilovinách, jako je pšenice, žito, ječmen a oves, ale také v dalších potravinách, například uzeninách, některých cukrovinkách, instantních potravinách a většině druhů piva. Před odběrem krve však lepek ještě nevysazujte, jinak by mohl vyjít falešně negativní výsledek. Doporučuji rovněž navštívit spádového kožního lékaře, který provede histologické vyšetření z kožních projevů, jde o odběr malého vzorku kůže do 5 mm v lokálním znecitlivění. Biopsie také může zmíněnou diagnózu potvrdit nebo vyloučit a kožní lékař následně nasadí doplňující lokální, eventuálně celkovou terapii.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Lucia Mansfeldová,
dermatoložka Programu Health Plus

Nepříjemný problém s únikem moči
Pavlína V., Chotěboř: Děkuji za možnost poradit se takto s lékařem (neboť se za svůj problém stydím) a posílám svůj dotaz. Je mi 41 let, a je to tak měsíc dva zpět, co se mi začalo stávat, že mi při větší námaze (například zvedání nějakých těžších břemen i nákupních tašek) nebo při kašli či kýchnutí unikne trochu moči. Velmi mě to trápí, je to nepříjemné, neboť nikdy nevím, kdy to může přijít a tak raději stále nosím menstruační vložku. Může se jednat o inkontinenci, i když se mi to stává pouze v určitých případech?
program_health_plus_poradna_filova
Podle Vašeho popisu se s největší pravděpodobností jedná o močovou inkontinenci. Velice ráda bych Vám poradila více, ale pacienta je vždy nutné důkladně vyšetřit v gynekologické ordinaci a doplnit odborné urogynekologické vyšetření, které rozliší, o jaký typ inkontinence se konkrétně jedná. Podle příznaků, které v dotazu udáváte, se s největší pravděpodobností bude jednat o stresovou inkontinenci, kterou lze vyřešit operačně, nejčastěji pomocí páskové operace. Pokud by se jednalo o urgentní inkontinenci, tak operace není metodou volby, ale existují různé medikamenty, které daný stav umí výrazně upravit. Důležitá je samozřejmě i komplexní zdravá životospráva. Velice ráda Vás u nás na poliklinice vyšetřím a stanovím další postup. Jako jedinou obecnou radu mohu doporučit pravidelně cvičit pánevní dno a upravit množství přijímaných tekutin s ohledem na dostupnost toalet.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Petra Filová,
gynekoložka Programu Health Plus

Diagnóza choroby s mnoha příznaky
Milena T., Rokycany: Ráda bych se touto cestou poradila s lékařem/lékařkou, o jaký problém by se mohlo v mém případě jednat. Poslední dobou jsem bez zjevné příčiny stále podrážděná, unavená (s tím může souviset má podrážděnost) a i přesto, že jím stále stejně a poměrně pravidelně, začínám také přibírat na váze. Nevím, zda to jde ruku v ruce, ale stále častěji je mi zima od nohou, i v teplém počasí chodím po bytě v teplých ponožkách. Přiznám se, že lékaře navštěvuji jen velmi sporadicky a nechci absolvovat mnoho vyšetření, aby se zjistilo, co je příčinou (i když mě to asi stejně čeká). Byla bych tedy ráda, pokud byste mi pomohli zúžit oblast, které by se můj problém mohl týkat. Velmi děkuji.
program_health_plus_poradna_kovacikova
S problémem nadměrné únavy a podrážděnosti se v praxi setkáváme velmi často. Příčin je mnoho a bez řádného vyšetření včetně získání Vašich anamnestických údajů je to obtížné. Proto je můj pokus o odpověď stručný a určitě neúplný. V první řadě je nutno myslet na onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, především onemocnění štítné žlázy, pankreatu (slinivky břišní) a ovarií (vaječníků).

Nemoci štítné žlázy jsou diagnostikovány velmi často, trpí jimi značné procento obyvatel ČR. Může jít buď o zvýšenou funkci (hypertyreóza), sníženou funkci (hypotyreóza), autoimunitní záněty štítné žlázy, ale také další onemocnění. U hypertyreózy produkuje žláza nadměrné množství hormonů, což se projevuje hlavně zvýšenou aktivitou, podrážděností, stresem, pocením, bušením srdce, poruchou spánku, únavou, hubnutím atd. Pro sníženou funkci štítné žlázy je naopak typická snížená produkce hormonů, tedy zpomalení všech pochodů v organismu, které se může projevovat například depresí, únavou, přírůstkem váhy, otoky či zácpou. Pro diagnostiku onemocnění štítné žlázy je nutné lékařské vyšetření u praktického lékaře nebo internisty a odběr krve. Pokud se podezření potvrdí, pokračuje v doživotní léčbě endokrinolog.

V druhé řadě je potřeba zvážit možnost příčiny v podobě cukrovky, tedy diabetes mellitus, která je spojena především s naším životním stylem. Žijeme ve stresu, složení potravy je velmi často nevhodné a přijímáme jím nadměrný příjem energie, máme sedavý způsob zaměstnání a naprostý nedostatek pohybu. To vše vede k přírůstku váhy, u někoho až k obezitě. A to všechno může způsobit vznik diabetes mellitus, jen část z nás má k tomuto onemocnění vrozenou dispozici. Cukrovka je vyvolána absolutním či relativním nedostatkem inzulínu. Prvotními příznaky jsou nadměrná žízeň, časté močení, malátnost, svalová únava, většinou hubnutí a také různé oční příznaky. V rámci pravidelných preventivních prohlídek vyšetřuje praktický lékař mimo jiné právě hladinu cukru v krvi. Nárok na tuto prohlídku máte každé dva roky, proto bych doporučila ji využít a diagnózu cukrovky vyloučit.

Třetí možností je onemocnění vaječníků, tedy ovarií, což je problém z oblasti gynekologie. Popisovaný stav může být spojen také s problematikou menopauzy. V tomto ohledu jsou doporučeny pravidelné gynekologické prohlídky s případným laboratorním vyšetřením krve.

Další kapitolu představují infekční choroby. Virová i bakteriální onemocnění se velmi často podceňují, lidé je tzv. „přecházejí“, protože není čas se léčit a běžně chodí i během léčby antibiotiky do práce. Následně ani nedodržují pravidla doporučené rekonvalescence a po organismu tak žádají nemožné. Pak se nemůžeme divit, že se naše tělo brání, třeba právě únavou. Často se píše o únavovém syndromu v souvislosti s prodělanou EB virózou viru Epstein-Barrové. Vznik únavového syndromu je podle posledních názorů podmíněn interakcí několika faktorů. Jsou to infekce a také imunologické, psychogenní a endokrinní pochody. Diagnostika vyžaduje vyšetření praktickým lékařem, odběry krve a podle výsledků případně i vyšetření specialisty různých oborů.

Chladné končetiny mohu být rovněž projevem stresu. Jedná se o tzv. neurocirkulační projevy a touto poruchou trpí převážně ženy. Jde o nespecifikovatelné nervové poruchy vyvolané psychickou nepohodou a stresem, respektive stres je zhoršuje. Po vyšetření a vyloučení všech zmíněných poruch je nutno dbát na dostatek odpočinku, relaxace a pravidelný pohyb.

Určitě bych na Vašem místě vyhledala praktického lékaře, který po první návštěvě a odběru krve bude schopen stanovit diagnózu, respektive zúžit okruh možností pro další vyšetření u vybraného specialisty.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Gabriele Kováčiková,
internistka a osobní lékařka Programu Health Plus

O Programu Health Plus
Soukromá poliklinika Program Health Plus sídlí v atraktivních prostorách spojených s uměleckou galerií na Smíchově v Praze 5 a poskytuje maximálně komplexní a individualizovanou lékařskou péči pro děti, dospělé i firemní klienty. V rámci ambulantních služeb nabízí komfort, soukromí a osobní přístup zajištěný špičkovým týmem specialistů všech klíčových oborů, pro lůžkovou péči využívá zázemí českých i zahraničních nemocnic. Posláním Programu Health Plus je kompletní organizace preventivní, diagnostické, léčebné i rehabilitační péče, a to v klientem zvoleném čase.

Více informací na webu www.programhplus.cz.

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Pro silnou imunitu je klíčové zajistit tělu dostatek několika vitamínů a minerálů, které podporují obranyschopnost. Jsou to zejména vitamíny: C,

Česká značka niche parfémů ORACULUM slaví své 3. narozeniny. Za tuto dobu si vybudovala oblíbené produktové portfolio a stala se

Cvičení obličeje? Někomu to může znít zvláštně. Pod pojmem cvičení si posilování ve fitku, běh nebo jógu pro tělo. Ale

Přidejte se k nám