Móda je sociálně-psychologický fenomén, jenž ovlivňuje lidské myšlení. Módní návrháři se předhánějí v extravaganci svých modelů a my ženy potom běháme po obchodech a tyto modely sháníme. Aktuální módní trend je většinou krátkodobá záležitost. Co však nepomíjí je nošení vysokých podpatků, od klínů až po jehly. Víte však, že příliš časté nošení vysokých podpatků může zapříčinit mnoho zdravotních problémů?
Každá desátá žena nosí vysoké podpatky 3x-5x týdně. Mnohé z žen kompenzují nošením vysokých podpatků svou výšku, jiné si připadají sexy, všechny však hazardují se svým zdravím.
Naše nohy jsou „navrženy“ tak, aby nám poskytly stabilní základnu. Při chůzi nesou 1,5x naši tělesnou váhu. Tomuto tlaku pak čelí každý den, měly bychom jim tedy dopřát alespoň minimum péče – pravidelnou pedikúru a pohodlnou obuv.
Zarostlé nehty, kuří oka, poškození šlach
Dlouhodobé nošení vysokých podpatků a neustálé ohýbání prstů může způsobit celou řadu onemocnění nohou – od zarůstajících nehtů (ty mohou následně zapříčinit nutnost odstranění celého nehtu), kuřích ok a puchýřů až po poškození šlach a nervů nebo osteoartrózy kolenních kloubů.
Nepřirozené držení těla
Kromě mozolů, kuřích ok, deformace klenby nohy a bolestivých zánětů kloubů, kterými trpí ženy chodící na vysokých podpatcích daleko více než ostatní, nutí chůze na vysokých podpatcích naše tělo chodit v mírném předklonu a zároveň vzpřímeně. Tím je vyvinut nepřiměřený tlak na kotníky a kolena, trpí páteř a ploténky. Nošení vysokých podpatků může způsobit i zánět pojivové tkáně v dolní části nohy, což může vyústit v závažnou bolest paty, mnohdy s potřebou dlouhodobější léčby. Další možný problém s nošením vysokých podpatků je velmi prostý. Při nošení vysokých bot je oblast kolem kotníku méně stabilní, velmi jednoduše tak může dojít k jeho vymknutí.
Bolesti hlavy
Vezměme si tělo jako takový řetězec převodů, jehož celkové fungování závisí na perfektním fungování každé jedné části. Nefunguje-li některá z částí, ostatní musí tzv. více zabrat a tím dochází k jejich většímu opotřebení, k jejich větší zátěži. Může se tedy stát, že pokud například klouby nefungují tak jak mají, je více namáhána celá páteř, dochází k tuhnutí šíje, tlaku na nervy a to může vyústit až v chronické bolesti hlavy, které přikládáme stresu v práci nebo kolísavému tlaku.
Jak předejít problémům
1. zvolte obuv na „rozumném“, širším podpatku, nejlépe 2-4 centimetry.
2. ujistěte se, že vaše boty mají správnou velikost, že noha v botě neklouže, nebo naopak nemáte ohnuté prsty.
3. používejte do bot vložky, které změkčí dopad paty při chůzi.
4. noste co nejčastěji takové boty, které vašemu tělu umožňují přirozený pohyb.
5. pravidelně svou obuv střídejte, nechoďte ve vysokých podpatcích každý den. Noste také boty vycházkové, sportovní…
Dámská noha vypadá v botách na vysokém podpatku neoddiskutovatelně lépe, ale stojí nám tato móda za riziko mnohdy trvalých problémů s chodidly, koleny nebo zády?
text: redakce / foto: bigstock