Letos nemá podzimní deprese šanci

S ubývajícím světlem a klesající teplotou se naše tělo hůře vyrovnává s každodenním stresem a často upadáme do takzvaných podzimních depresí. Podzimní deprese je vlastně sezónní porucha nálady, která člověka postihuje každý rok ve stejnou dobu. Obvykle začíná v říjnu, s příchodem chladného počasí, a může trvat až do dubna nebo května. Příznaky bývají veskrze stejné – špatná nálada po většinu dne, ztráta zájmu o obvyklé aktivity, ospalost a málo energie. Existuje však celá řada kroků a přírodních produktů, které mohou přispět ke snížení dopadů této poruchy.

Snažte se být aktivní
Vztah mezi pohybem a zmírněním příznaků deprese sice není plně prozkoumán, ale to, že se v těle v době cvičení uvolňují hormony, které zlepšují náladu, prokázané je. Jsou to například noradrenalin nebo endorfin, nazývaný též hormon štěstí, protože způsobuje dobrou náladu, pocity štěstí a tlumí bolest.

Jóga
Tato kombinace poloh, opakujících se pohybů a práce s dechem, má podle posledních výzkumů slibný účinek na úlevu od depresí a stavů úzkosti. I když jóga sama o sobě nemůže být lékem na vážné psychické potíže, je ideálním cvičením pro zlepšení vašeho duševního zdraví.
podzimni_deprese_04
Meditace
Meditace může být prospěšná lidem, kteří trpí mírným až středním stupněm deprese. Praktikování meditace pouhých 15-20 minut denně může pomoci se zmírněním jejích příznaků. Neexistuje žádný dobrý nebo špatný způsob jak meditovat a nevyžaduje to nic víc, než klidné místo, pohodlnou pozici, uvolněné dýchání a zaměření pozornosti na něco konkrétního – na rytmus vašeho dechu, opakování si nějakého uklidňujícího slova nebo fráze či na určitý objekt.

Jezte pravidelně
Udržováním stabilní hladiny cukru, čehož docílíte pravidelným příjmem jídla, se vyhnete výkyvům nálad a popudlivosti.

Jídla zvyšující hladinu serotoninu
Většina antidepresiv funguje na bázi zvyšování hladiny serotoninu v mozku, čehož můžete dosáhnout i tím, že přidáte do svého jídelníčku potraviny, které mají stejný efekt. Mezi tyto jídla patří například ryby s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (losos, sardinky, makrela), kokosový a olivový olej, ořechy. Jídla by měla obsahovat také zvýšené množství proteinů – mléčné výrobky a maso, které jsou bohaté na aminokyselinu ‪tryptofan‬, z níž se serotonin v těle syntetizuje.
podzimni_deprese_03
Doplňte hořčík
Příznaky deprese mohou souviset s nedostatkem hořčíku, který mírní podrážděnost a nervozitu. Dostatek tohoto prvku v potravě je důležitý pro správnou činnost svalů a nervů. Případy výrazného nedostatku hořčíku jsou vzácné, ale rozhodně neuškodí zvýšit jeho příjem ve vaší stravě, například ve formě luštěnin a ořechů.

Třezalka
Třezalka a z ní vyrobené preparáty působí jako středně silné antidepresivum. Výzkumy ukazují, že třezalka tlumí monoaminooxidázu, což umožňuje centrální nervové soustavě nashromáždit více serotoninu a epinefrinu, které zvyšují pocit pohody. Užíváte-li léky proti depresi, třezalku již neužívejte, mohlo by u vás dojít k nadměrnému hromadění serotoninu v nervových spojeních. A jelikož toho třezalka umí mnohem víc, budeme se jí podrobněji věnovat v některém z našich dalších příspěvků.

Ginkgo biloba
Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba je bylina, jež se používá k léčení mnoha neduhů již tisíce let. Obsahuje antioxidanty, které omezují aktivitu volných radikálů v těle. Ty mohou nepříznivě ovlivnit receptory serotoninu v mozku. Ginkgo biloba pomáhá kombinací zvýšení syntézy bílkovin a hladiny serotoninu.
podzimni_deprese_02
Vitamín C
Vitamin C hraje důležitou roli v syntéze noradrenalinu, který ovlivňuje naši náladu. Vzhledem k tomu, že si tělo neumí vitamín C ukládat, je důležité zvýšit jeho příjem přidáním ovoce a zeleniny do našeho jídelníčku – například citrusových plodů, jahod, melounu, ananasu, papriky a rajčat.

Vitamíny skupiny B
Tyto vitamíny pomáhají tělu vytvářet chemické látky – neurotransmitery, které se podílejí na regulaci našich nálad. Všechny B vitamíny hrají důležitou roli v tomto procesu, ale nejvíce kyselina listová, B6 a B12, které ovlivňují produkci kyseliny gama-aminomáselné, serotoninu a dopaminu, jejichž nízká úroveň je spojována s depresemi a dalšími poruchami nálad.

text: redakce / foto bigstock, archiv

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám