Již od pradávna je svět rozdělen na dva tábory – na ty co pijí kávu a na ty, co dávají přednost čaji. Všeobecně můžeme říci, že káva a čaj patří mezi nejoblíbenější nápoje vůbec. Více než tyto dva nápoje lidé pijí pouze vodu.
Kofein a další látky v čaji a kávě
V lidském organismu funguje kofein jako stimulátor centrální nervové soustavy, dočasně potlačuje únavu, probouzí bdělost. Kofein má diuretické účinky. Studie však nepotvrzují, že by při pravidelné konzumaci vedlo pití nápojů obsahujících kofein k dehydrataci. Kofein v kávě má jiný účinek než kofein v čaji. Kofein obsažený v kávě tělo absorbuje rychleji a ve větším množství. Pro lidský organismus je lepší pít kvalitní kávu, s nižším obsahem kofeinu, bez mléka. Stimulační účinky kávy působí na mozkomíšní nervovou soustavu, zvyšují mentální schopnosti, potlačují deprese, ospalost a pocit únavy, mají však kratší působnost (cca 1-2 hodiny od vypití šálku kávy).
Účinky pití kávy a čaje na lidský organismus
Jednou z nejpřínosnějších vlastností kávy je vysoký obsah antioxidantů. Káva má dokonce čtyřikrát více antioxidantů než zelený čaj. Dostupné studie ukazují, že pití kávy má u zdravého člověka spíše pozitivní účinky. Jak jsme již zmínili, káva obsahuje velké množství antioxidantů, které neutralizují volné radikály, jenž útočí na buňky našeho těla a ničí DNA. Pití kávy může snížit riziko onemocnění cukrovkou, cirhózou jater i výskytu Parkinsonovy choroby. Kofein, obsažený v kávě, zlepšuje koncentraci a snižuje pocit únavy, povzbuzuje dobrou náladu. Čaj má, pro schopnost stimulace oběhu a metabolismu mozku, pozitivní vliv na centrální nervový systém. V případě čaje tělo absorbuje kofein pomaleji, má tedy delší povzbuzující účinky. Čaj obsahuje kromě kofeinu také látky ze skupiny katechinů, jenž mají příznivý vliv na imunitu a obnovu buněk. Tyto látky najdeme ve všech typech čajů, nejvíce však v čajích zelených. Podle výzkumů působí pozitivně proti chorobám oběhové soustavy, nadváze, stresu i dalším civilizačním chorobám.
Čajů i káv je mnoho druhů
Čaje se tradičně dělí do čtyř základních skupin – čaje bílé, zelené, polozelené a černé, z nichž historicky nejoblíbenější je právě čaj černý. Velmi oblíbené jsou ale i exotické čaje jako maté, rooibos, honeybush či lapacho.
Černý čaj výrazně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Kofein, obsažený v čaji, povzbuzuje mozkovou činnost, mírní křeče a podporuje pocení. Výzkumy prokázaly vliv zeleného čaje na prevenci rakoviny prsu, žaludku, slinivky, střev i prostaty, ale také na snížení množství výskytu kožních nádorů vyvolaných ultrafialovým zářením. Zelený čaj normalizuje střevní mikroflóru, pomáhá v boji proti různým bakteriím. Neprochází fermentací – suší se nebo praží. Bílý čaj je velice vzácný (objevuje se spíše ve směsích), pomáhá při zatížení organismu stresem. Obsahuje totiž aminokyselinu L-theanin, která zvyšuje množství serotoninu a dopaminu v mozku.
Stejně jako čaj, i káva se pyšní mnoha druhy. Z prapůvodního jednoho druhu pěstovaného v Etiopii se dodnes vyšlechtilo ohromné množství druhů kávovníku, z nichž každý produkuje kávová zrna originální a svérázné chuti. Nejčastěji se setkáváme s plody Coffea robusta a Coffea arabica, na trhu však najdete mnoho dalších druhů, například Coffea excelsa a Coffea liberica.
text: redakce / foto: bigstock