Mléčné zuby mají svou funkci. Jsou důležité pro vývoj čelisti a kousání, navíc připravují v ústech místo pro zuby stálé. Podle statistických údajů je kazivost dětského chrupu v České republice v porovnání s dalšími západoevropskými zeměmi velmi vysoká. Péče o mléčné zuby a dásně je proto stejně důležitá, jako péče o zuby stálé. MDDr. Hana Velebilová, stomatoložka z pražské kliniky Schill Dental Clinic, sepsala několik základních zásad pro rodiče, které jejich dětem zajistí zdravý a pevný chrup.
Zubní kaz není dědičným onemocněním a vzniká pouze z důvodu nesprávné dentální péče. Je v našich rukou riziko zubního kazu snížit. Mléčné zoubky i trvalé se do dutiny ústní prořezávají nevyzrálé a trvá přibližně dva roky, než zubní sklovina dozraje a vytvrdí se minerály ze slin. „Rodiče by proto měli dbát na správné čištění zoubků svých dětí a už od mala jim vštipovat správné hygienické návyky při čištění zubů,“ říká MDDr. Hana Velebilová a dodává: „Dokud dítě nezíská správné hygienické návyky dutiny ústní, leží všechna práce na rodičích.“
Čistý zub nemá žádný důvod se kazit. Jestliže budou rodiče s dětmi dodržovat následujících 8 základní pravidel o péči o dutinu ústní, nemusí se žádného kazu obávat.
Dítě nemusí mít nikdy zubní kaz, pokud:
– na něj rodiče nepřenesou bakterie zubního kazu a parodontitidy olizováním lžičky, dudlíku, pusinkováním na ústa (dítě se rodí bez uvedených bakterií, získá je jedině od někoho, kdo je již má).
– se co nejdříve navštíví zubní lékař (ideální je první návštěva do konce prvního roku věku dítěte).
– bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky, aby si dokázalo zvyknout a vytvořilo vztah a důvěru v lékaře. A to v intervale jaký mu určí ošetřující lékař dle kazivosti zubů či jiných faktorů.
– mu budou rodiče až do 12ti let dočišťovat zuby!
– 2 x denně bude mít pořádně vyčištěné zuby, nejdůležitější je večerní čištění před spaním. Po něm už dítě nejí a pije pouze čistou vodu nebo neslazený čaj. V noci se prudce snižuje tvorba slin a cokoliv zůstane na zubech, tak je výrazně destruuje.
– si nebude chtít čistit zuby, budou to rodiče dělat za něj i navzdory jeho nesouhlasu a odporu. Kritický věk je od 1 do 3 let.
– sladkosti bude konzumovat pouze po jídle. Nejhorší jsou lízátka a jiné sladkosti.
– ho rodiče nebudou strašit vrtáním zubů a návštěvou zubaře. Naopak si s ním povídají o tom, jak návštěva probíhá. Pokud mu neřeknou, že se má bát, bát se nebude.
Je třeba si uvědomit, že dítě vnímá některé zážitky daleko citlivěji a mohou ho na dlouho dobu ovlivnit. Proto by si s ošetřujícím lékařem mělo dítě vytvořit pevný vztah. Není přehnaným nárokem, aby si lékař na prohlídku vašeho dítěte vyčlenil dostatek času, aby mezi dítětem a lékařem mohl vzniknout vztah založený na důvěře. Pokud budou rodiče dodržovat uvedených 8 základních rad, mají jejich děti velkou šanci se v dospělosti vyhnout nepříjemným problémům se zubním kazem, záněty dásní a parodontóze. Dentální hygienistka Bc. Lucie Psotová z Schill Dental Clinic ještě dodává: „Rodiče by měli vést v patrnosti, že investovat finance a čas do péče o chrup jejich dítěte již od útlého věku, byť se jedná o mléčné zuby, je hodnota, která se jim mnohonásobně vrátí a kterou jejich děti v budoucnu velmi ocení.“
Zdroj odborných informací: MDDr. Hana Velebilová, Schill Dental Clinic, MUDr. Katarina Cyprichová, Zubná Prax Evident Bratislav
foto: bigstock, Schill Dental Clinic / komerční sdělení