Blíží se podzim a s ním proměnlivé počasí, přicházejí chvíle, kdy se nám do ničeho nechce. Jsme mrzutí, unavení, všechno na nás padá. Nastává čas, kdy bychom si měli udělat pauzu a věnovat se jen sami sobě, své regeneraci. Jednou z možností jak na chvíli vypnout a „nasát“ novou energii je bylinková horká koupel. Existuje nepřeberné množství bylin, které ke své relaxaci můžete použít. Záleží na tom, jakého efektu chcete koupelí dosáhnout.
Uklidňující bylinky
Jasmín
Jasmínová koupel pomáhá zmírnit napětí, ztuhlost těla a zánětlivé procesy. Podporuje dobrou náladu a správný krevní oběh v celém těle. Pokožku zanechává jemnější, pevnější, mladšího vzhledu.
Heřmánek
Sušené květy heřmánku používali už ve starověkém Egyptě, Řecku a Římě. Heřmánek má antibakteriální, protizánětlivé, antialergenní a uklidňující vlastnosti. Zbavuje neklidu, zmírňuje nachlazení, uvolňuje svaly. Podporuje celkovou relaxaci (má svalově-relaxační účinky), pomáhá k dobrému spánku.
Lipový květ
Vůně lipového květu působí velmi rychle na nervový systém, uklidňuje duševní i emoční rozrušení, snižuje hyperaktivitu, hysterii a pocity úzkosti. Přivolává příjemné sny a klidný spánek, může pomoci lidem, kteří trpí nočními můrami.
Povzbuzující bylinky
Máta
Koupele s mátou jsou vhodné zejména pro celkovou relaxaci, uvolnění a povzbuzení při únavě nebo po fyzické zátěži. Osvěží tělo i mysl.
Bazalka
Bazalka zklidní pocuchané nervy, utiší rozbouřenou mysl, zažene únavu a pocity stresu, zvedne náladu a dodá novou energii.
Fenykl
Sladká, lehce kafrovitá vůně uvolní tělo a zklidní mysl. Fenykl očistí tělo od nežádoucích toxinů, působí proti celulitidě, pomáhá při čištění a tonizaci pleti.
Tymián
Tymián použitý při koupeli zlepšuje stav pokožky, zabraňuje plísňovým a virovým infekcím, podporuje tvorbu buněk. Je často používán pro terapeutické účely, má velký vliv na nervovou aktivitu, podporuje pocit dobré nálady.
Léčivé bylinky
Kostival
Kostival patří k léčivým rostlinám již od starověku. Pomáhá při hojení ran, odřenin a vředů. Díky své schopnosti regenerovat tkáně a tišit bolest je hojně využíván při bolestech svalů a kloubů.
Kopřiva
Kopřiva se používá pro regeneraci pokožky a hojení ran, při bolestech páteře a ischiasu, proti pocení. Má silný proti-krvácivý účinek. Stimuluje dýchání při astmatu.
Řepík
Řepíku lékařského se využívá zejména (pro jeho protizánětlivé a antiseptické účinky) při léčbě hnisavých vyrážek a nehojících se ran. Je také vhodný na koupele při léčbě hemoroidů.
Bylinky na bolesti svalů a kloubů
Borovice
Odvar z jehličí borovice je skvělým lékem na bolesti a únavu svalů. Ocení ho také ti, kteří trpí bolestmi kloubů spojených s revmatismem a dnou. Látky obsažené v borovici stimulují prokrvení tkání, uvolňují je a zlepšují jejich zásobení potřebnými látkami.
Jalovec
Blahodárných účinků jalovce se v dnešní době využívá především jako podpory při léčbě kloubních onemocnění (artróza, revma, dna) a při bolestech páteře. Stimuluje totiž lokální prokrvení, čímž ulevuje od bolesti a zlepšuje látkovou výměnu postižené tkáně. Urychluje hojení oparů.
Kaštan
Kaštan koňský přináší úlevu při zánětu žil, artritidě a bolestech kloubů, při namožení svalů a páteře, při pocitu těžkých nohou.
Při bylinných koupelích věnujte pozornost teplotě vody. Teplá koupel uvolní vaše napjaté svaly, zatím co koupel v chladnější vodě vaše tělo stimuluje.
text: redakce / foto: bigstock, archiv