Abychom se dokázali udržet v dobré kondici a náš organismus prosperoval, potřebujeme adekvátní pohyb. Nemusí se však jednat o klasické aktivity typu běhání, cyklistika či třeba lyžování. Hodně mohou pomoci také procházky na čerstvém vzduchu.
Během nich se sice člověk moc nezapotí ani nezhubne, nicméně i tak bude mít tělo radost. Mnohem efektivnější jsou pak výšlapy do hor, jež jsou již náročnější, a to nejen na kondici, ale i co se vybavení týče. Člověk by neměl zapomínat hlavně na správné obutí.
Hlavní je nešetřit
Nejen lidé, kteří jsou na horách prakticky neustále, ale rovněž i jedinci, jež mají turistiku pouze jako občasný koníček, by měli dbát na kvalitu svého obutí. V tomto směru se opravdu šetřit příliš nevyplácí.
Levné trekové boty obvykle za moc nestojí a v lepším případě se brzy po zakoupení rozpadnou, v tom horším se v nich nebude dát chodit už po prvním obutí. Z toho důvodu je také moudré nakupovat turistickou obuv vždy osobně. Nákupy prostřednictvím internetu jsou sice lákavé, avšak existuje zde velká možnost nespokojenosti ze strany zákazníka.
Vhodné rozměry obuvi jsou samozřejmě zásadní, avšak existují i další kritéria, na která by měl člověk při výběru trekových bot dbát. Mezi ta nejpodstatnější patří typ bot a samozřejmě použitý materiál.
Typy bot
Neexistuje pouze jeden jediný druh turistické obuvi. Zákazníci si běžně mohou vybírat z více variant. Ne každá volba je ovšem vhodná pro všechny případy.
1. Nízké boty – tyto boty nejsou určeny pro žádné náročné výšlapy, jelikož nenabízejí příliš velkou ochranu a zároveň neposkytují ani dobrou oporu kotníkům. I tak se však dají dobře využít v lehkém terénu.
2. Středně vysoké boty – kdo má radši větší výzvy než jen mírné kopečky, měl by si pořídit středně vysoké turistické boty. V nich se už člověk nemusí ostýchat slézat ani hornatější terén.
3. Vysoké boty – poskytují maximální možnou ochranu a zároveň i oporu pro kotníky. Dají se použít prakticky do jakéhokoliv terénu. V závislosti na materiálu jsou i voděodolné.
Vhodný materiál
Turistické boty by z pochopitelných důvodů měly něco vydržet. Na tom má podíl nejen kvalita zpracování, ale zároveň také použitý materiál.
1. Umělé materiály – moderní boty se už dnes běžně produkují i z umělých materiálů. Ty jsou často v mnohem lepší než klasika ve formě kůže. Umělé materiály se totiž dokáží lépe přizpůsobit noze. Díky tomu jsou pak boty mnohem pohodlnější. Jedním z nejvíce poptávaných umělých materiálů je Gore-Tex. Ten se může pyšnit jak velmi dobrou prodyšností, tak i vysokou odolností vůči vodnímu živlu.
2. Tradiční kůže – trekové boty z pravé kůže mají sice pořád velké množství fanoušků, nicméně dnešní zákazníci už stále častěji dávají přednost přeci jen modernějším alternativám. Kůže je sice maximálně pevná a houževnatá, na druhou se v teple ráda zahřívá a rovněž neoplývá příliš velkou pružností.
Vybrat si ty nejvhodnější boty na výlety do hor či jinam do přírody není žádná alchymie. V podstatě jen stačí držet se několika základních parametrů, jako jsou velikost, typ obuvi a také materiál.
Zdroj: OBUV – ŠPECIÁL spol. s r.o. / komerční sdělení