Vůně podzimu

Podzim je období, kdy listy mění barvu ze zelené na červenou, žlutou, oranžovou, fialovou a hnědou. Ubývá světla – do práce i z práce chodíme za tmy. Pohled z okna nám často nabízí mlhu a déšť. Jedním ze způsobů jak nepodlehnout melancholii je vpustit do svého domova vůně. Dnes se zaměříme na tzv. podzimní vůně – esenciální oleje, vhodné pro období podzimu.

Skořice
Skořicový esenciální olej dezinfikuje a čistí vzduch, zabíjí choroboplodné zárodky a bakterie. Zklidňuje podrážděné dýchací cesty i nervovou soustavu. Zmírňuje příznaky nachlazení. Pomáhá při bolestech svalů a kloubů, při vyčerpání, zlepšuje krevní oběh. Dobře se kombinuje s hřebíčkem, pomerančem a muškátovým oříškem.

Zázvor
Zázvorový esenciální olej pomáhá při artritidě a revmatismu, nevolnosti, chřipce a nachlazení. Zklidňuje ranní těhotenskou nevolnost, zmírňuje bolesti svalů a žaludeční křeče. Zvýšeným pocením snižuje horečku. Dobře se kombinuje se skořicí, koriandrem, hřebíčkem, eukalyptem, citronem a pomerančem.

Tymián
Esenciální olej Tymián má posilující, povzbuzující, energizující, tonizující, dezinfekční, antibakteriální a antivirové účinky. Stimuluje tvorbu bílých krvinek, zvyšuje imunitní systém. Dobře se kombinuje s bergamotem, levandulí, citronem, majoránkou a rozmarýnem.

Tymián stimuluje tvorbu bílých krvinek, zvyšuje imunitní systém.

Muškátový oříšek
Esenciální olej z muškátového oříšku zmírňuje křeče, pomáhá uvolnit plynatost, stimuluje chuť k jídlu. Má dezinfekční, tonizační a hřejivé účinky. Dobře se kombinuje s černým pepřem, citronem, limetkou, pomerančem, pačuli a rozmarýnem.

Grapefruit
Grapefruitový esenciální olej čistí a detoxikuje organizmus. Pomáhá při svalové ztuhlosti, bolestivosti a únavě. Dobře se kombinuje s bazalkou, bergamotem, cedrovým dřevem. Při parní inhalaci s eukalyptem a borovicí.

Citron
Citronový esenciální olej má osvěžující a tonizační účinky. Tiší bolesti v krku a kašel. Pomáhá při chřipce a nachlazení. Používá se také jako repelent proti hmyzu. Dobře se kombinuje s heřmánkem, eukalyptem, grapefruitem, rozmarýnem a santalovým dřevem.

Pomeranč
Pomerančový esenciální olej působí jako antidepresivum, posiluje imunitní systém, snižuje horečky, zabíjí bakterie. Pomáhá při nespavosti a zadržování vody v těle, při zažívacích problémech a nervovém napětí, při stresu, únavě a bolestech hlavy. Dobře se kombinuje s muškátovým oříškem, růží, skořicí a palisandrem.

Pomeranč pomáhá při nespavosti a zadržování vody v těle, při zažívacích problémech a nervovém napětí.

Pačuli
Esenciální olej Pačuli ničí bakterie a plísňové infekce (například na nohách). Má antiseptický, antibakteriální, antivirový, protizánětlivý, stimulující a posilující účinek. Působí jako antidepresivum. Dobře se kombinuje s pomerančem, růží, santalovým a cedrovým dřevem.

Santalové dřevo
Esenciální olej Santalové dřevo má omlazující a protizánětlivé účinky. Pomáhá při akné, aftech, pásových oparech, při chronickém kašli. Používá se jako přírodní repelent proti hmyzu a k meditacím. Dobře se kombinuje s bergamotem, cedrovým dřevem, ylang ylang a jasmínem.

text: redakce / foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám