Zimní obuv může být stylová i pohodlná a měla by vaše chodidla zahřát i v třeskuté zimě. Vsaďte na kožené kozačky, nadýchané sněhule, trendy farmářky nebo snow boots. Obuv je v zimě často vystavována nepříznivým vlivům, jako je voda, sníh či posypová sůl. Správnou péčí jim můžete zachovat krásný vzhled a prodloužit životnost i na další sezónu.
Krása je v jednoduchosti
V roli nestárnoucí klasiky se i pro letošní zimu představí kozačky z usně v hladkém provedení. Nosí se na vysokém i nízkém podpatku, s klasickou nebo zakulacenou špičkou. Vezměte si je ke skini jeansům, jednoduchým šatům a kombinujte je i se sukní a vzorovanými punčochami. A protože hladká kůže si žádá něžnou péči, důkladně je naimpregnujte ještě předtím, než boty nazujete.
Péče: Vhodný je impregnační vosk nebo krém. Všechny tyto přípravky prodlouží nejenom životnost kůže, ale také ji ochrání před vodou a zabraní vzniku nevzhledných map od soli. Buďte za pravou dámu a brouzdejte zasněženými ulicemi v botách, které jsou ztělesněním elegance a nadčasovosti.
Oblíbené semišky
Válenky nebo sněhule, každý jim říká jinak. Dávným přežitkem je, že tento typ obuvi patří pouze do hor. S příchodem prvních mrazíků je nazouvají hvězdy červeného koberce a dokonce byly doby, kdy se jich nehodlaly vzdát ani v létě. Dopřejte svým nohám ten pravý komfort. Uděláte s nimi parádu a zaručeně se v nich budete cítit jako v bačkůrkách. Letos vsaďte na semišové válenky zdobené pravou kožešinou, která jim dodává luxusní vzhled.
Staré známé farmářky
Semišová nebo nubuková robustnější obuv na šněrování s výraznou podešví, kterou si zamilovali nejenom ženy, ale i muži, se do módy vrací i letos. Ano, řeč je o stylových farmářkách, které jste doposud vídali na ulicích a v obchodech hlavně v ikonické barvě camel neboli velbloudí šedé. Ty jsou stále v kurzu, ale oproti minulým sezonám se představují v nových a odvážnějších odstínech. Nebojte se odvázat a vykročte do bílé zimy v bledě růžové, tmavě modré, šedé nebo černé.
Péče: A jak předejít tomu, aby se vám „semišky“ v zimě nezničily? První a nejdůležitější pravidlo péče o semišové boty je použití vhodného impregnačního prostředku. Semišové kůži nedělá dobře vlhkost, takže je nejvhodnější použít přípravky, které je ochrání před vodou. Impregnace zajistí, že bude materiál odolnější proti skvrnám a přilnavosti špíny a také ochrání barvy před vyblednutím. „Pokud by vám semišové boty promokly, počkejte s čištěním do té doby, než budou úplně suché. Poté se je snažte vyčistit na sucho a v případě, že by to nepomohlo, tak přejděte k mokrému ošetření,“ vysvětluje Veronika Sajdoková ze společnosti CCC. „K čištění semišových bot na mokro se hodí mýdlová voda. Boty omývejte jemně navlhčeným hadříkem krouživými pohyby. Následně obuv nechte usušit na vzdušném místě, ne na přímém slunci nebo blízko u zdroje tepla např. radiátoru. Díky tomu si udrží plnou barvu. Nerovnosti materiálu stačí hned po vysušení vyhladit jemným kartáčkem,“ dodává Veronika Sajdoková. I tak se může u semiše stát, že barvy v některých místech vyblednou. V tomto případě se vyplatí zkusit je vyrovnat speciálním impregnačním prostředkem, který je určený k obnově barvy.
Ledové království
Milujete v zimně procházky po horách a užíváte si ten pocit, kdy vám křupe sníh pod nohama? S vhodnou obuví vám v tom už nic bránit nebude. Zachumlejte vaše nožky do nepromokavých snow boots v metalických barvách. Budete nepřehlédnutelná.
Péče: Napodobeniny kůže a nejrůznější syntetické materiály ošetřujte běžnými impregnačními přípravky. Rozhodně nedoporučujeme používat krémy, které jsou určeny na hladkou kůži. Tím byste docílili pouze toho, že by bota klouzala a špína se na ní snadno zachycovala. Nečistoty otřete vlhkým hadříkem a obuv pak nechte proschnout při pokojové teplotě.
Rada na závěr: A jak často by se měly boty impregnovat? Obecně platí, že byste měli boty naimpregnovat vždy, když se vám začíná zdát, že ztrácí odolnost proti vodě. U obuvi, kterou nosíte každý den je vhodné ošetření zhruba jednou za dva týdny.
Zdroj: CCC / foto: bigstock, CCC / komerční sdělení