Pro celkové zdraví a zdravý růst vašich vlasů je důležité, aby vaše tělo dostávalo ty správné vitamíny, ve správném množství. Hodně z denní dávky těchto vitamínů můžete získat z jídla, zbytek potom například z doplňků stravy.
Jaké vitamíny jsou pro vaše vlasy nezbytné a z čeho je můžete získat, vám dnes povíme.
Vitamín A
Vitamín A je silný antioxidant, známý také jako retinol. Hraje důležitou roli v textuře, růstu i hustotě vlasů, hydratuje pokožku hlavy, pomáhá v ní produkovat zdravý maz, zabraňuje vysychání vlasů. Vašemu tělu pomáhá zvládat stres, který může být klíčovým faktorem ve vypadávání vašich vlasů. Nedostatek tohoto vitamínu vede k lámání vlasů a šupinatění pokožky hlavy. Pozor ale: vitamín A je jedním z mála vitamínů, jenž mohou způsobit hypervitaminózu (onemocnění z nadbytku vitamínu). Doporučená denní dávka je 0,8 mg/den (či 4,8 mg beta-karotenu), při dlouhodobém užívání tohoto vitamínu jsou nutné pravidelné přestávky. Vitamín A se nachází například v těchto potravinách: sladké brambory a mrkev, meloun, zelí, brokolice, kapusta, špenát, třešně, rybí olej a tučné ryby, játra, vaječný žloutek, mléko a sýry.
Vitamíny skupiny B (vitamín B3, B5, B6, B7, B9, B12)
Nejdůležitějším vitamínem pro zdravý růst vlasů je vitamín B12 a B7 (biotin). Vitamín B12 je nezbytnou živinou pro tvorbu červených krvinek, které poskytují kyslík buňkám. Jeho nedostatek může vést k vypadávání vlasů, k zpomalení jejich růstu i k předčasnému šedivění. Nejlepším zdrojem vitamínu B12 jsou játra, mořské plody (ústřice, škeble, mušle, chobotnice), krabí a hovězí maso a sýr.
Biotin (vitamín B7) produkuje protein keratin, který pomáhá předcházet vypadávání vlasů a jejich šedivění, zvyšuje elasticitu kůry vlasů, čímž zabraňuje jejich lámání. Tento vitamín najdete zejména v syrových vaječných žloutcích, játrech, listové zelenině a arašídech.
Dalším důležitým vitamínem ze skupiny B je vitamín B3 neboli niacin. Niacin má dilatační účinek na cévy, což vede ke zvýšenému krevnímu oběhu v celém těle, tedy i v pokožce hlavy. Tento nárůst oběhu pomáhá stimulovat růst vlasů a zabránit tak jejich řídnutí. Bez dostatečného množství niacinu se vaše vlasy mohou stát křehkými, bez života s dispozicí vypadávat. Nejlepším zdrojem tohoto vitamínu jsou kvasnice, rýže, tuňák, játra, telecí a kuřecí maso, paprika, arašídy.
Vitamín C
Vitamín C je důležitým antioxidantem pro celé tělo, tedy i pro vlasy, podporuje činnost kapilár, má schopnost zabránit předčasnému šedivění vlasů a udržet je zdravé. Nedostatek vitamínu C v těle může vést až k oslabení vlasové struktury, což má za následek lámání a vypadávání vlasů. Potravinami bohatými na vitamín C jsou: šípek, citrusové plody, jahody, kiwi, ananas, papriky, rajčata, petržel, černý rybíz, listová zelenina.
Vitamín E
Vitamín E v kombinaci s dalšími vitamíny poskytuje zdraví pokožce hlavy (zvyšuje krevní oběh, povzbuzuje imunitní systém), pomáhá neutralizovat volné radikály, pomáhá při obnově vlasových buněk, chrání vlasy před vysoušením a zabraňuje tak jejich třepení a lámání. Můžete ho najít v mnoha produktech péče o vlasy. Vitamín E najdete hlavně v sóje a celozrnných produktech, obsahují ho také slunečnicová semínka, ořechy, ryby, mléko, fazole a listová zelenina.
Vitamín D
Vitamín D podporuje zdravý růst vlasových folikulů a snižuje vypadávání vlasů. Je velmi důležitý pro absorpci vápníku. Najdete ho zejména v potravinách: losos, tuňák, vejce, sýr, houby.
text: redakce / foto: bigstock