Pohanka byla dlouho popelkou české kuchyně. Dnes je ale díky rozmachu zdravé výživy oblíbenou ingrediencí ve slaných i sladkých pokrmech. Z hlediska lidské výživy má pohanka velmi příznivé složení. Literatura udává, že lidé, kteří pravidelně konzumují pohanku, se dožívají vysokého věku.
Původ pohanky
Je jednoletá rostlina s krátkou vegetační dobou. Od zasetí do sklizně je pouze 70 – 80 dní. Dorůstá do výšky 1,5 – 2 m. Květy jsou bílé, bílorůžové, někdy až červené. Plodem je trojboká hladká nažka, hnědé až tmavofialové barvy. Pravlastí pohanky je údajně jihovýchodní Asie, v Indii se jí říká horská rýže, protože se může pěstovat i ve vyšších polohách. Do naší republiky údajně přivezli pohanku vojska Tatarů, proto se jí také kdysi říkalo tatarka. Název pohanka údajně získala ze slova „pohan“, protože tímto výrazem Tataři nazývali naše obyvatelstvo.
Pohanka pro zdraví
Pohanka je velmi výživná a přirozeně bezlepková. Obsahuje mimo jiné vitamín E, který má antioxidační účinky. Bílkoviny, glycidy, lipidy i vláknina se v ní nachází ve velmi vhodných poměrech. Je cenná nejen jako potravina, ale i jako zdroj specificky účinných látek příznivě působících na játra, trávící a pohlavní orgány a v neposlední řadě na kardiovaskulární systém. Pohanka má vysoký obsah draslíku, hořčíku, fosforu a železa. Obsahuje velmi cenný vitamín P a rutin. Rutin udržuje cévy pevné, pružné, chrání lidský organismus před vnitřním a vnějším krvácením. Zamezuje tvorbě krevních sraženin ucpávajících cévy. Rutin stimuluje účinek vitamínu C. Pohanka obsahuje 14 % bílkovin, 62 % sacharidů a 6,4 % vlákniny. Pohanka obsahuje i vitamín B1 a B2. Je cenným zdrojem bílkovin při bezlepkové dietě.
Pohanka v kuchyni
Její příprava je snadná a rychlá. Před vařením ji přeberte a propláchněte vodou. Pohanku vždy dávejte buď do vroucí vody nebo mléka, podle druhu připravovaného pokrmu. Na 1 díl pohanky připadnou 2 díly vody/mléka. Uvařená je rychle, zhruba za 5-8 minut. Pozvolna vařená změkne cca za 15 minut. Je skvělá do kaší, polévek, jako příloha k hlavnímu chodu. Můžete ji použít všude tam, kde jste zvyklí využívat rýži.
„Pro vyšší obsah rutinu je vhodné konzumovat pohanku ve formě krup a vařit ji opravdu krátce. Pro přípravu křupavé pohanky ji stačí zalít horkou vodou a nechat dojít pod pokličkou. Kroupy je možné použít jako přílohu nebo doplněné o zeleninu, maso nebo jiné bílkoviny jako hlavní jídlo. Z uvařené pohanky je také možné připravit sekanou či karbanátky,“ doporučuje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold.
Recept MENU GOLD: Pohanková kaše s ovocem a ořechy (4 porce) – 1 porce 250g
Ingredience:
200 g pohanky Menu Gold
400 ml mléka
100 g medu
80 g másla
100 g hrušek
100 g sušených meruněk
80 g pekanových ořechů
špetka soli
Postup: Do vroucího mléka se špetkou soli vsypeme propláchnutou pohanku a uvaříme do měkka. Do hotové pohanky vmícháme med, máslo, na drobné kostky nakrájené oloupané hrušky, část meruněk nakrájených na menší kousky. Vše spolu krátce povaříme. Podáváme ozdobené sušenými meruňkami a pekanovými ořechy.
Náš tip: během vaření můžeme přidat špetku skořice.
Zdroj: MENU GOLD / komerční sdělení