Stres, hormony, nedostatečná nebo naopak přílišná péče, špatná strava… To vše a mnoho dalších faktorů může způsobit, že se na vaší tváři objeví akné – jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a nejčastější kožní onemocnění v pubertě, jež však může přetrvat až do dospělosti.
Zbavit se akné úplně je běh na dlouhou trať a většinou si vyžádá návštěvy u dermatologa. Omezit výskyt a zmírnit příznaky akné však můžete svépomocí.
Čištění
Čistá pleť je základ pro boj s akné, pouze čistá pleť může dýchat a přijímat jakoukoli další péči. Myjte si obličej 2x denně, použijte spíš chladnou vodu a jemný čistící přípravek, můžete také použít jemný kartáček. Jste-li vystaveni prachu, potu nebo špíně používejte během dne nějaké čistící tampóny, kterými ty nejhorší nečistoty odstraníte.
Make-up
Hodně lidí, kteří jsou postiženi akné, se snaží tuto nedokonalost zakrýt nánosem hutného make-upu. Ten sám o sobě nemusí pleti ubližovat, rozhodně jí ale nepomůže. Pokud se bez make-upu neobejdete, dbejte na to, abyste si vybrala nějaký lehčí, nemastný (na vodní a ne na olejové bázi) a zejména na jeho odstranění před spaním.
Vlasy
Máte-li dlouhé vlasy, udržujte je co nejvíce mimo obličej, noste je stažené šátkem či sepnuté v týle. Vlasy obsahují oleje, které mohou přispívat ke vzniku akné na vaší tváři.
Strava
Akné může být také známkou toho, že není vše pořádku uvnitř vás. Mohou vám chybět důležité vitamíny a minerály. I pleť, stejně jako další orgány, je závislá na výživě. Nedostává-li vaše tělo správnou výživu, vyvážený objem vitamínů a minerálů (zejména vitamín A, B, C, E, Omega 3 mastné kyseliny, chrom, selen a zinek) začne bojovat. A jedním z příznaků může být právě akné.
Kyselina salicylová
Kyselina salicylová je jednou z nejúčinnějších antibakteriálních látek a výborným prostředkem k obnově čistoty a jasu pleti. Je skvělým čističem pórů s účinkem proti akné. Díky peelingovému účinku odstraňuje z pleti odumřelé buňky (podporuje růst nových, zdravých kožních buněk) a zabraňuje ucpávání pórů. Působí na fibroblasty-receptory, stimuluje tak tvorbu kolagenu a proteoglykanů v dermis. Zvyšuje hydrataci pleti. Kyselina salicylová čistí póry zevnitř a léčí zánětlivé projevy kůže i v hlubších vrstvách. Vzhledem ke své schopnosti absorbovat kožní maz je velmi vhodná pro mastnou pleť, s výskytem akné. Kosmetické firmy dnes nabízí mnoho produktů s touto kyselinou (mýdla, čistící tampóny, vody a gely, pleťové masky…), zjednodušují tak cestu k vaší péči o aknózní pleť.
Retinol
Retinol je čistou a zároveň nejsilnější formou vitamínu A, pročišťuje póry, pomáhá odstranit bakterie, které způsobují akné, redukuje vzhled a velikost pórů, pomáhá redukovat tvorbu kožního mazu. O použití retinolu se však poraďte se svým dermatologem, pro citlivé jedince může být příliš silnou formou boje s akné, může způsobit zarudnutí a vysychání kůže.
Led
Jak je známo, studené snižuje otok a zarudnutí. Chcete-li tedy snížit viditelnost akné na své tváři, můžete použít kostku ledu (stačí na 2 minuty). Chlad zmírní zarudnutí, zlepší krevní oběh v místě aplikace, stáhne póry, sníží jejich viditelnost a upraví tak strukturu pleti.
Med
Med obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů a flavonoidů. Medová pleťová maska dokáže ochránit pleť před nepříznivými vlivy okolního prostředí, které se nemalou měrou podílí na zanášení pórů a vzniku akné, dezinfikuje drobná poranění. Medová maska je vhodná pro všechny typy pleti, ideální je pro stárnoucí pleť (dodá jí chybějící látky a vyhladí drobné vrásky) a pro pleť aknózní.
text: redakce / foto: dreamstime, bigstock