Tajemství šťastné rodiny

Všichni máme jakousi představu o tom, jak by měla vypadat šťastná rodina. Většina z nás si však myslí, že takové rodiny jsou pouze v seriálech. Nemusí tomu tak ale být. Stačí se trochu snažit a domácí štěstí se může zabydlet i u vás.

Podstatou šťastné rodiny je schopnost vyjít spolu, chovat se k sobě hezky a užívat si přítomnost členů rodiny. Když přijdete domů, zeptejte se členů rodiny, jak se měli, jak prožili den, co zajímavého je potkalo. Zeptejte se dětí, co dnes probíraly ve škole, co nového se naučily v zájmovém kroužku. Zkrátka zastavte se na chvíli a projevte zájem o dění v rodině.

Základem šťastné rodiny jsou šťastní rodiče. Vaše děti nemohou být šťastné a svěřovat se vám se svými zážitky pokud vidí, že vy šťastní nejste, že se hádáte, nebo spolu naopak vůbec nekomunikujete. Různé studie ukazují, že rodičovský stres oslabuje dětský imunitní systém, zvyšuje riziko duševní choroby v dospělosti, ale také riziko vzniku alergií, obezity a diabetu.

Najděte si nějakou společnou činnost pro volné chvíle, něco, co bude bavit všechny členy rodiny. Jeďte na výlet, jděte do aquaparku, do kina, zahrajte si společenskou hru.
stastna_rodina_02
Vyměňte si komplimenty. Říct některému ze členů domácnosti, že mu to dnes sluší nebo pochválit potomka za uklizený stůl po snídani vás nic nestojí a pochválenému členu rodiny to určitě udělá radost. Dokonce i mateřské poplácání po zádech před těžkou zkouškou ve škole může posílit rodinná pouta.

Pokud je to jen trochu možné zaveďte společné večeře, případně společné snídaně. Studie ukazují, že děti, které pravidelně jedí se svými rodinami, jsou méně náchylné k pocitům smutku a v dospělosti k depresím, téměř u nich nedochází k poruchám příjmu potravy. Maminkám pak příprava večeře a posezení s celou rodinou pomáhá zmírnit stres a napětí z dlouhých hodin v práci. Navíc tak šetříte rodinný rozpočet. Uvařit večeři pro celou rodinu stojí určitě méně, než kdybyste jedli každý zvlášť někde venku.

Zapojte děti do každodenního života rodiny. Zadejte jim úkoly, které jim dodají pocit důležitosti. Děti mohou pomáhat s přípravou večeře, s prostřením stolu, mytím nádobí nebo třeba pomáhat rodičům s mladším sourozencem.

Dejte dětem – úměrně k věku – nějaké kapesné, naučí se tak už v dětství hospodařit s penězi a vážit si věcí, na které si z kapesného ušetří.

text: redakce / foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ne každý ví, že součástí kvalitních pojištění jsou i asistenční služby, která vám mohou velmi pomoci při haváriích a v

Imunita – slovo skloňované ve všech pádech. Slyšíme o ní v médiích, čteme v tisku, jsou jí plné sociální sítě.

Voda je jedním z nejzákladnějších přírodních zdrojů, který nás provází v každodenním životě. Ale věděli jste, že voda má také

Přidejte se k nám