Moderní doba nás zahlcuje spoustou různých přípravků, které slibují udělat naše vlasy zdravými a krásnými téměř na počkání. Mnohdy tedy zapomínáme na základní pravidla péče o vlasy a zkoušíme jeden přípravek za druhým s žádným nebo minimálních výsledkem. Dnes přinášíme několik rad, jak o své vlasy pečovat tak, abychom je udržely co nejdéle v co nejlepší formě a aby i aplikované kosmetické přípravky měly kýžený účinek.
Méně česání, více vlasů
Nevěřte mýtu o 100 pročísnutí denně. Příliš česání láme vlasy, a tím přispívá k jejich ztrátě. Většina lidí ztratí přirozeně mezi 50 a 100 vlasy denně, nějaká ta ztráta je tedy normální, abyste však neztrácely vlasů více, česejte je s mírou, kuličkovým kartáčem. Nikdy nekartáčujte mokré vlasy, na mokré vlasy používejte hřeben.
Jezte ryby a ořechy
Některá jídla nejenže pomáhají vašemu tělu, ale posilují také vaše vlasy. Přidejte do svého jídelníčku více ryb a ořechů. Proteiny a omega-3 mastné kyseliny, které obsahují, vám dopomohou ke zdravějším vlasům.
Ochraňte přirozený lesk vlažnou vodou
Horká voda zbaví vaše vlasy ochranných olejů, které fungují jako přírodní kondicionér a zbaví je tak i přirozeného lesku. To neznamená, že se musíte sprchovat studenou vodou, sprchujte se jako vždycky, ale na vlasy, při splachování šamponu, použijte vodu vlažnou.
Opatrně s dietami
Pokud nemáte přirozeně zdravé vlasy, buďte opatrné, co se týká drastických diet. Některé mohou snížit příjem důležitých živin, což může mít neblahý dopad na kvalitu vašich vlasů.
Protein na konečky
Pokud na styling vlasů používáte často „horké“ nástroje (žehlička, fén, kulma), případně vlasy často barvíte, tak ničíte ochrannou vrstvu vlasu a výsledkem jsou roztřepené konečky. S tím vám může pomoci kondicionér s proteinem, který působí na vnitřní strukturu vlasu a napraví konečky. Náprava však trvá pouze do dalšího umytí, je tedy třeba kondicionér používat pravidelně.
Objem je v genech a stylingu
To, jak je váš účes plný, je dané geny – přírodní zrzky mají silnější vlasy, blondýny na druhé straně nejslabší, ale zase jich mívají nejvíce. Objemu vlasů můžete naštěstí dopomoci stylingem – použijte nesmývatelný kondicionér nebo pěnu a vysušte první kořínky vlasů. Přehoďte vlasy dopředu a dosušte. Pokud máte jemné vlasy, používejte nižší teplotu.
Nepoužívejte olej na lupy
I když se kůže při tomto problému loupe, nejde o suchou pokožku, ale o drobnou zdravotní poruchu kůže. Olej tyto potíže jen zhorší, použijte dermatologický šampon, nechte pět minut působit a řádně propláchněte.
Příliš pevné ohony a culíky
Ohony a culíky, které jsou příliš pevné, mohou ničit kořínky vlasů. Pokud je to váš styl, kterého se nechcete vzdát, nesvazujte je příliš pevně a dejte vlasům alespoň večer odpočinout.
Jemná barva na šediny
Vlasy s věkem nemění jen barvu, ale jsou také slabší a rostou pomaleji, takže se lehčeji poškodí. Řešením jsou barvy, speciálně vytvořené pro šedivějící vlasy, ty by měly obsahovat méně chemikálií.
Poraďte si s kudrlinkami i v zimě
Hlavním důvodem nechtěných kudrlinek je vlhkost vzduchu, v zimě zase jejich tvorbě pomáhá statická elektřina, která se tvoří v suchém vzduchu. Používejte kondicionér, který si se statickou elektřinou poradí.
Kudrnaté vlasy bez kartáče
Kudrnaté vlasy se lehce vysušují a lámou. Pokud máte přirozeně kudrnaté vlasy, snažte se nepoužívat kartáč příliš často. Pokud možno to nepřehánějte ani s žehličkou nebo si pořiďte nějakou opravdu kvalitní.
Vyhněte se razantním změnám barvy
Jak už to tak bývá, brunetky chtějí blond vlasy a naopak. Dermatologové ale nedoporučují větší změnu barvy než o tři odstíny od vaší přirozené. Chcete-li barvu změnit o více odstínů, dělejte to postupně.
Dejte odpočinout fénu
Časté fénování je pro vaše vlasy těžkou zkouškou a může vést ke ztrátě vlasů. V dnešní době se asi bez fénu obejít nelze, ale aspoň o víkendu nechte vlasy schnout přirozeně a při fénování používejte nižší teplotu a kvalitní přístroj.
Ochrana před sluncem
Zvlášť barvené vlasy se na slunci snadno vysušují, používejte tedy vlasové přípravky s UV filtrem a během poledne noste nějakou pokrývku hlavy. Léto je také ideální doba na častější sestřihy, udržíte tak konečky svých vlasů zdravější.
Sprcha před plaváním
Mokré vlasy absorbují méně chemikálií z bazénu, nepoužíváte-li při plavání plovací čepičku, pomozte svým vlasům tím, že si je před vstupem do bazénu namočíte pod sprchou.
Dejte volno stylingu
To nejlepší, co můžete udělat pro svoje vlasy, je nedělat nic. Všechno to tahání, česání, sušení a používání stylingových přípravků vlasům neprospívá, dokonce i rázné sušení ručníkem je ničí. Dejte svým vlasům občas volno, jemně je prosušte ručníkem a nechte volně uschnout. Pokud máte vlasy hodně poničené, nejlepší kůrou je styling na nějakou dobu úplně vynechat.
text: redakce / foto: bigstock