Stres – jedno z nejskloňovanějších slov dnešní doby

Lidský život je plný práce a povinností. Není divu, že se někdy cítíme být zatěžováni nad hranici a mimo kontrolu našeho života. Většina z nás se tak dříve či později setká se stresem, který může hluboce ovlivnit naši mysl a zdraví. Kontrolu nad svým životem, tedy i nad stresem máme v rukou my sami – můžeme zpomalit, odpočinout si, omezit stresovou zátěž!?

Stres nemusí vždy souviset s nepříjemnými, zatěžujícími událostmi, může se projevit i ve chvílích, kdy jsme v pohodě – čeká nás svatba, nástup do nového zaměstnání, narození dítěte či v době těhotenství. Může se projevit nervozitou, nevolností, bolestí svalů, kožní vyrážkou či vypadáváním vlasů.

Permanentní stres může vést k onemocnění zvanému úzkost – ta je doprovázena bolestí hlavy, žaludeční nevolností, zvýšeným krevním tlakem, bolestí na hrudi, problémy se spánkem i sexuálním apetitem… Příliš mnoho úzkosti může poškodit vaše fyzické i duševní zdraví. Výzkumy ukazují, že stres může zhoršit některá onemocnění. Pocit extrémního strachu v poměru ke skutečnému riziku může být vážný problém, zvláště pokud zasahuje do každodenního života. Toto mozkové a emociální vypětí má vliv nejen na naše zdraví, ale potažmo i na náš vzhled, neboť náš celkový stav se na našem vzhledu odráží.
stres_01
Každý jedinec na stresovou zátěž reaguje jinak – jeden trpí nechutenstvím, u druhého může stres naopak stimulovat chuť k jídlu, což následně přispívá k nárůstu tělesné hmotnosti a s tím souvisejícími dalšími riziky. Další lidé se uchylují k lékům, alkoholu, drogám, v nejhorším případě ke všemu dohromady. Toto chování má však za následek zhoršení stavu spíš, než že by jakkoli pomohlo.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto rizikům je identifikovat to, co spouští stres ve vašem životě a snažit se tyto situace eliminovat.

Chronický stres
Chronický stres zvyšuje riziko vzniku zdravotních problémů, včetně obezity, diabetu, srdečních chorob, rakoviny, oslabení imunitního systému a větší náchylnost k infekčním chorobám. Chronický stres ovlivňuje i duševní zdraví člověka. Mnohé studie ukazují na vzájemný vztah mezi stresem a poruchami nálad a také velké množství kožních onemocnění má svůj původ ve stresu.
Naučit se zvládat stres je klíčem k prevenci zdravotních problémů, jako jsou deprese nebo nespavost.

Tipy na úlevu od stresu

Aromaterapie – levandule
Aromaterapie je jednou z forem alternativní medicíny. Smyslová terapie, která využívá esenciálních olejů a dalších aromatických rostlinných složek ke zlepšení fyzického nebo duševního zdraví člověka. Aromaterapie může mít mnoho podob, od vdechování vonných silic skrz aroma lampy, přes koupele, až po masáže oleji, k tomuto účelu uzpůsobenými.

Levandule je jednou z nejznámějších rostlin, využívaných v aromaterapii. Má povzbuzující účinek pro celé tělo, uvolňuje napětí, zklidňuje nervový systém, zmírňuje deprese. Levandulové aroma podporuje kvalitní spánek, pomáhá mírnit bolesti hlavy, migrény, harmonizuje krevní tlak, zklidňuje rozbušené srdce a uklidňuje psychiku při nervovém vypětí, nespavosti, podrážděnosti a depresivních stavech.

Hudba
Jste nervózní? Zkuste si pustit svou oblíbenou hudbu. Ta vám může připomenout situace, kdy vám bylo dobře, můžete při ní relaxovat nebo se třeba pustit do úklidu domácnosti.

Upusťte páru
Až 85% žen, které trpí depresemi, úzkostmi, chronickým strachem se cítí lépe, pokud dají průchod svým emocím. Zakřičte si, zadupejte, kupte si boxovací pytel a uvolněte přebytečnou energii, která z vás dělá tlakový hrnec.

Cvičení
Trpíte-li úzkostí nebo depresí je cvičení mnohdy poslední věc, na kterou byste měli náladu, cvičení však může znamenat velký rozdíl v tom, jak se cítíte. A nemusíte zrovna běhat kolem domu, hrát basket nebo zvedat závaží. Cvičení má mnoho podob, důležité je zvýšit úroveň své aktivity, která vám pomůže cítit se lépe. Vezměte třeba domácího mazlíčka na procházku, vyběhněte si schody místo to, abyste jeli výtahem, projděte se po parku ve vašem okolí…
stres_03
Masáž
Od stresu vám může pomoci i kvalitní masáž. Antistresové masážní programy se zaměřují na ty části těla, které bývají nejvíce ovlivněny stresem a životním stylem. Taková masáž dokáže uvolnit svalové napětí a dosáhnout pocitu klidu, zbaví vás stresu a únavy, ztuhlosti a bolesti svalů, bolesti hlavy. Odvede z těla zatěžující toxické látky, jež se v něm hromadí a trvale oslabují imunitu, doplní ztracenou energii.

text: redakce / foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Adventní kalendář už dávno není jen o čokoládě. V posledních letech se těší stále větší popularitě kosmetické adventní kalendáře, které

V chladnějších dnech máme chuť spíše na sytější pokrmy. Příležitostí k přirozenému pohybu venku se sychravým počasí ubývá. Zimní oblečení

Většina lidí se bojí, že se o sebe ve stáří nebudou schopni sami postarat. A přitom se každý 3. člověk

Přidejte se k nám