Nadváha a únava spojená s nekvalitním spánkem spolu úzce souvisejí, a dokonce spolu vytvářejí začarovaný kruh: pokud se nestravujeme vyváženě a aktivně se nepohybujeme, únava a špatný spánek na sebe nenechají dlouho čekat. A naopak nedostatečný spánek a chronická únava zákonitě narušují náš pravidelný denní režim, mohou podněcovat silnou chuť na sladké nebo nevhodné potraviny, například z fast foodu. Mají samozřejmě vliv také na to, zda máme sílu jít cvičit nebo aspoň na procházku. Tipy, jak dát na jaře spolu kila dolů a zatočit s únavou, přináší výživový specialista komplexního programu The 1:1 Diet Lukáš Vrána.
Mezi typické zloděje energie patří spěch, stres a především nedostatek času a klidu na pravidelnou, vyváženou a čerstvou stravu. Pokud chcete být plní životního elánu a fyzické energie, hlídejte si svou váhu a nevynechávejte pohyb.
Dopřejte tělu pestrou stravu
Právě v tomto období, kdy se probouzí jarní příroda a hojně se objevují zelené výhonky, je dobré po zimě zpestřit svůj jídelníček. Zařadit můžeme bylinky a první jarní zeleninu. Tradičně se využívaly třeba mladé kopřivy na čaje nebo do nádivky či salátů. „Pokud na jaře řešíte deficit energie, zkontrolujte si v první řadě pestrost jídelníčku. Třeba je únava způsobena sníženou hladinou vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších fotochemikálií, které je možné snadno doplnit v několika porcích čerstvého ovoce a zeleniny,“ upozorňuje Lukáš Vrána.
Nastartujte regenerační schopnosti těla
Existuje ideální a jednoduchý způsob, jak svému tělu odlehčit. Pokud se dlouhodobě potýká s nevhodnou stravou, například příliš tučnými a sladkými jídly, zkuste je vyřadit a obecně se vyhýbat vysoce zpracovaným potravinám. Dále může být vhodné podle Lukáše Vrány zařadit takzvané odlehčovací dny: „Podle osobních možností a s ohledem na zdravotní stav můžete zařadit krátkodobý půst v řádu několika hodin nebo na jeden až dva dny v týdnu naplánovat celkové snížení přijímané energie. Obecně ale postačí dbát na lehčí a vyváženou stravu z běžných, minimálně zpracovaných potravin. Znamená to vyhnout se alespoň dočasně uzeninám, pečivu z bílé mouky, sladkostem, smaženým jídlům a polotovarům. Krátkodobě je možné vyloučit i maso a mléčné výrobky, dejte ale pozor na adekvátní celkový příjem bílkovin.“
Dbejte na pravidelný a dostatečný pitný režim
Základ pitného režimu by měla tvořit neperlivá voda, pokud používáte vodu z kohoutku, je vhodné použít kvalitní filtr. Doporučují se i bylinkové čaje, případně můžete zařadit také ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, ovšem spíše jako doplněk pitného režimu. Pijte raději v menších dávkách v průběhu celého dne. „Naše tělo je ze 60-70 % tvořeno vodou. A právě v prostředí vody se odehrávají důležité procesy získávání energie,“ vysvětluje Lukáš Vrána, proč není radno pitný režim podceňovat.
Každý den vyražte na sluníčko a na čerstvý vzduch
Rychlá procházka nebo běh venku je skvělým pomocníkem na jarní únavu, na sluníčku doplníte tolik potřebný vitamin D, kterého byl v zimě nedostatek (i když i na jaře je vhodné tento vitamin doplňovat). Pohybová aktivita vám pomůže vyplavit endorfiny, ale především vás osvěží na těle i na duchu.
Včas do peřin
Dodržujte aspoň 7 až 9 hodin spánku denně, respektujte svůj přirozený biorytmus a zaměřte se především na kvalitu spánku. Pomoci vám v tom může nižší teplota a čerstvý vzduch v ložnici, kvalitní matrace, minimum světla a klidný režim před spaním. Zkuste se vyhnout sledování obsahu na elektronické obrazovce z důvodu modrého světla a místo toho raději zařaďte relaxační techniky. Postačí i čtení knihy nebo časopisu, poslech příjemné hudby a podobně.
„Na závěr myslete na to, abyste vše dělali s mírou tak, aby vám to bylo příjemné. Na cestě k vyváženému a udržitelnému životnímu stylu se určitě nevyhnete úpravě jídelníčku a pravidelnému pohybu. Pokud ale na to nechcete být sami, můžete se obrátit na nejbližšího výživového poradce,“ uzavírá Lukáš Vrána z The 1:1 Diet.
Zdroj: The 1:1 Diet, foto: archiv redakce / komerční sdělení