Šípek je malý červený plod růže. Z minulých příspěvků již víte, že je velmi dobrým prostředkem v péči o pleť, dnes si připomeneme jeho účinky na naše zdraví.
Plod
Šípky jsou nabité vitamíny A, B, C, E a K, vápníkem a železem, obsahují také selen, mangan, hořčík, fosfor, draslík, síru, křemík, organické kyseliny a pektin.
Strava bohatá na šípky snižuje u dětí sípání, pomáhá při léčbě chronického kašle a dušnosti. Zastoupené antioxidanty a bio flavonoidy hrají důležitou roli v podpoře imunitního systému tím, že působí proti volným radikálům. Antioxidanty rovněž přispívají ke snížení hladiny cholesterolu. Z šípku mohou těžit i diabetici, neboť pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižovat riziko vzniku cukrovky a zlepšit již existující příznaky.
Čaj
Čaj z šípku má světlou barvu a příjemně nakyslou chuť, může se pochlubit řadou zdravotních výhod. Svou účinnost si udržuje po celý den, můžete ho tedy pít jak horký, tak studený.
Stimulací imunitního systému pomáhá čaj z šípků mírnit podráždění močových cest, běžně se tedy doporučuje jako podpůrný prostředek při léčbě infekcí močových cest.
Díky vysokému obsahu vitamínu C lze šípkový čaj doporučit jako prevenci nachlazení, chřipky a astmatu. Působí také jako diuretikum (léčivo navozující zvýšené vylučování vody a elektrolytů v moči), je silným a účinným antioxidantem, který chrání naše tělo před volnými radikály a tím i před vážnými zdravotními problémy. Stimulací imunitního systému pomáhá čaj z šípků mírnit podráždění močových cest, běžně se tedy doporučuje jako podpůrný prostředek při léčbě infekcí močových cest. Ovocné kyseliny a pektin mají močopudné a projímavé vlastnosti. Šípkový čaj se tedy používá i ke zlepšení a zmírnění příznaků onemocnění ledvin, pomáhá léčit zácpu, využívá se k léčbě žaludečních onemocnění – zabraňuje podráždění žaludku a vředům.
O míře konzumace šípku se poraďte s lékařem nebo výživovým poradcem, zejména pokud pravidelně užíváte léky na předpis.
text: redakce / foto: bigstock