Tolik očekávaný čas dovolené se blíží a váš byt se pomalu mění v bitevní pole. Všude samé oblečení, opalovací přípravky a jiná kosmetika, ještě zkontrolovat doklady a nezapomenout děti…
V takovém chaosu není těžké zapomenout na nějakou důležitou věc a naopak mít kufr plný zbytečností, které za celou dovolenou ani nevytáhnete. Dnes vám tedy přinášíme seznam toho, co byste zapomenout neměli, co můžete naopak nechat doma a pár rad na cestu.
Cestovní doklady, letenky (jízdenky) a hotelové vouchery, peníze
To nejdůležitější, bez čeho se neobejdete, jsou vaše platné cestovní doklady, letenky a vouchery, které vás opravňují k využití hotelového pokoje, bungalovu nebo chatky. Bez těchto věcí můžete mít sebou cokoli a nebude vám to nic platné. Nezapomeňte si také peníze. I ti, kteří jsou zvyklí používat k placení svých nákupů platební karty, by sebou měli mít alespoň nějakou hotovost – na drobné výdaje a pro obchodníky, kteří platební karty nepřijímají.
Cestovní lékárnička
Asi každý z nás zná ten pocit, když ho na dovolené postihne nějaká ta nepříjemnost, ať už se jedná o štípanec, odřené koleno nebo třeba zažívací potíže. Vždy je tedy dobré mít s sebou základní vybavení v podobě tabletek proti průjmu nebo naopak zácpě, Acylpyrin pro případnou horečku, Kinedryl nebo Travel Gum na nevolnosti při cestování dopravními prostředky, Fenistil gel na úlevu od poštípání hmyzem nebo popálení od sluníčka, léky, které berete pravidelně, pár náplastí a obvaz. Ušetří vám to nejen čas, který byste strávili návštěvou nejbližší lékárny, ale také peníze, neboť v mnoha turistických centrech jsou právě tyto nejvíce nakupované léky patřičně ohodnoceny, nebo je zde ani neseženete.
Plavky, žabky, sluneční brýle
Také už se vám někdy stalo, že jste po dlouhé cestě letadlem a autobusem konečně dorazili do cílové destinace, po dalším čekání jste obdrželi klíče od pokoje, vrhli se na svůj kufr a zjistili, že jste si zapomněli přibalit plavky? Myslete na ně, ať nemusíte ihned po příjezdu trávit čas tím, že budete shánět obchod, ve kterém by se nějaké daly koupit. Nezapomeňte také na žabky nebo jinou obuv do vody, ne všude je příjemný písečný vstup do moře a takové setkání s mořským ježkem také není nic, na co byste s láskou vzpomínali. Další důležitou součástí vaší letní dovolené by se měly stát sluneční brýle, které nejen, že chrání váš zrak, ale také se s nimi třeba lépe čte.
Plážové osušky
Na rozdíl od lehátek u bazénu, která jsou většinou zdarma k dispozici, lehátka u moře a plážové osušky nebývají standardní součástí ceny za pobyt. Vždy je tedy lepší vzít si s sebou osušky na počet lehátek, která hodláte využívat. Ty pokojové vám totiž ven vzít nedovolí.
Baterie do drobné elektroniky a fotoaparátů, nabíječky
Není většího zklamání, než když dorazíte k moři, jezeru nebo třeba do hor, naskytne se vám krásná scenérie – východ nebo západ slunce, vyndáte fotoaparát a… Baterie, které v něm máte, jsou vybité. Nezapomeňte si také dobít svá elektronická zařízení – například MP3 přehrávače, ať vám cesta tam a zpět lépe utíká. Ať už jedete na jakkoli dlouhou dobu, vždy si vezměte nabíječky, zejména tu na mobilní telefon, případně na notebook.
Kosmetika a hygienické potřeby
Kosmetické produkty omezte na minimum, nechte svou pleť odpočinout si od make-upů, stínů, tvářenek, rtěnek a těžkých krémů. Vezměte si především opalovací kosmetiku s co nejvyšším ochranným faktorem, tělové mléko po opalování, lehký aloe vera gel na ošetření pleti obličeje po opalování, šampon a kondicionér ze sluneční řady, kartáček na zuby a zubní pastu a něco na čištění pleti – nejlépe micelární vodu, která odstraní všechny nečistoty i zbytky opalovacích přípravků. Určitě si ale nezapomeňte přibalit antibakteriální ubrousky a třeba čočky, nosíte-li je pravidelně. Dámy by neměly zapomenout ani na tampony či hygienické vložky, mají-li tu smůlu, že jejich dny vyjdou právě na období dovolené.
Knihy, čtečky
Ne vždy se musí počasí vydařit a tak je určitě dobré mít s sebou nějakou tu knihu nebo čtečku pro případ nepříznivého počasí. A nebo konečně na chvíli vypněte, přestaňte myslet na práci a běžné každodenní starosti a přečtěte si u bazénu nebo u moře knížku, na kterou jste se už dlouho chystali, ale nezbyl čas.
Rady na závěr
Nezapomeňte, že kvůli letištní bezpečnosti nemůžete mít některé věci v příručním zavazadle, mohlo by se vám lehce stát, že vám váš oblíbený kapesní nožík, pilník na nehty, deodorant luxusní značky nebo třeba i dětskou hračku, která se podobá zbrani, letištní služba odebere. U těchto věcí tedy zvažte, zda je dáte do kufru nebo je necháte doma. Přísná pravidla platí také pro množství tekutin, která si můžete přibalit do příručního zavazadla. Veškeré tekutiny, které si s sebou chcete vzít na palubu, musí být uzavřeny v obalech do 100 mililitrů. Další věcí, na kterou byste měli myslet, je tíha vašich zavazadel. U jednotlivých leteckých společností se to může mírně lišit, zjistěte si tedy předem, jak těžké zavazadlo si můžete vzít na palubu a jakou hmotnost by neměl přesáhnout váš kufr. A pamatujte: 25 kilogramů není ani 26 ani 27. Všechny cenné věci (zvažte, zda s sebou brát šperky) si vezměte do příručního zavazadla, které budete mít stále na očích. A nakonec – před odchodem z bytu zkontrolujte, že jste vypnuli všechny elektrické spotřebiče, nenechali někde téct vodu a zamkli. A co děti – máte je všechny? 🙂 Tak hurá na dovolenou!
text: redakce / foto: dreamstime, bigstock