Rýže se v našich kuchyních zabydlela a vedle brambor je jednou z nejčastěji používaných příloh. Jejími benefity je, že se snadno a hlavně rychle připravuje. Patří mezi univerzální suroviny, které jsme se naučili využívat jako přílohu, někdy i hlavní jídlo, hodí se do polévek místo pšeničných nudlí a lze je připravit i nasladko.
Rýži rozlišujeme dle zemí původu. Některé rýže mají svůj původ v Evropě, jiné v Asii. Jednotlivé druhy rýží se od sebe liší chutí, ale také konzistencí po uvaření. Oblíbené pro svou rychlou přípravu je basmati a jasmínová rýže. Ve srovnání s ostatními druhy je nejkvalitnější rýže basmati – po uvaření se zrna nelepí, má oříškovou vůni i chuť. Její hlavní výhodou je nižší glykemický index proti běžným druhům rýže. Jasmínová má květinovou vůni a chutí připomíná rýži basmati, je ovšem mnohem lepivější.
Rýže je lehce stravitelná, tudíž nenadýmá, neobsahuje cholesterol ani lepek, působí příznivě při léčbě zažívacích potíží a střevních onemocnění („rýžový sliz“ mírní průjem), její konzumace snižuje krevní tlak, a proto je vhodná pro děti, seniory, celiaky a lidi, kteří mají problémy se žaludkem, žlučníkem či záněty zažívacího traktu.
V ideálním případě se rýže připravuje al dente (tedy nerozvařit). „Když rýži rozvaříme, výrazně zvýšíme její glykemický index. Její konzumací pak zvyšujeme hladinu glukózy v krvi a produkci inzulínu v těle. Jednoduše urychlíme její vstřebávání a pocit hladu po konzumaci rozvařené rýže přichází mnohem rychleji. Rozvaření rýže doporučuji pouze za předpokladu, že ji použiji jako rychlý zdroj snadno vstřebatelných sacharidů během dlouhodobého výkonu vytrvalostního či silově vytrvalostního charakteru (cyklistika, ultra-běhy, Ironman). Osobně s rýží experimentuji a používám ji v různých kombinacích s vhodnými tuky před i během tréninkové jednotky,“ vysvětluje Mgr. Milan Merva, specialista na zdravý životní styl značky Menu Gold a osobní trenér. Pokud rýži rozvaříme, lze její glykemický index snížit přidáním vlákniny, bílkoviny, nebo vhodného tuku (stačí kombinovat se zeleninou, houbami, ghí, kakaovým máslem, ricottou apod.).
Basmati rýže patří mezi nejušlechtilejší druhy rýží. Často bývá také nazývána královnou rýží. Zrnko basmati rýže je delší a pevné. Po uvaření rýže zůstává sypká a nelepí se. Pěstuje se v podhůří Himálají, na polích v Indii a Pákistánu zavlažována vodou z ledovců s vysokým přídavkem minerálů. Výjimečnost basmati rýže Menu Gold dotváří nejen místo původu, ale i způsob zpracování. Rýže se po sklizni uskladní v suchu nejméně na rok a půl. Získává tak jedinečné aroma a vůni připomínající oříšek. Stejně jako všechny rýže je přirozeně bezlepková.
Jasmínová rýže se pěstuje výhradně v zemích jihovýchodní Asie. Vzhledem k subtropickému pásmu má rýže přirozené aroma, které připomíná vůni jasmínového květu. Rýže je mírně lepivá a hodí se k přípravě typicky asijských sladkých i slaných pokrmů nebo jako klasická příloha.
Recepty MENU GOLD
Basmati rýže s hráškem, brokolicí a krůtími plátky (4 porce)
240 g basmati rýže Menu Gold
slunečnicový olej
200 g brokolice
200 g mraženého hrášku
400 g krůtích prsou
pepř
sůl
tymián
Postup: Rýži basmati propláchneme a lehce zakápneme oleje. Zalijeme dvojnásobným množstvím osolené vody a vaříme dle doby uvedené na obale. Brokolici nalámeme na menší růžičky a spaříme, ke konci na chvíli vložíme hrášek. Přecedíme a rychle zchladíme ledem, aby si zelenina zachovala zelenou barvu. Poté přidáme k hotové rýži. Krůtí maso omyjeme, osušíme, osolíme, opepříme, přidáme lístečky tymiánu a zakápneme olejem. Z obou stran prudce osmahneme na rozpálené pánvi a dáme dopéct do trouby rozehřáté na 180 °C. Krůtí maso naporcujeme a servírujeme s basmati rýží se zeleninou.
Jasmínová rýže s máslovým pórkem a orientálními kuřecími paličkami (4 porce)
240 g jasmínové rýže Menu Gold
8 kuřecích paliček
150 g cibule
20 ml olivový olej
30 g másla
200 g pórku
20 g sezamu
sůl
oregano
sladká paprika
Postup: Jasmínovou rýži uvaříme podle návodu na obalu. Troubu rozehřejeme na 160 °C. Kuřecí paličky omyjeme, osušíme, okořeníme, osolíme a zakápneme olejem. Vložíme na plech vyložený pečicím papírem s nahrubo nakrájenou cibulí a pečeme cca 45 minut. V polovině doby podlijeme vodou nebo vývarem dle potřeby. Na suché pánvi orestujeme sezam do zlatova. Jakmile vytáhneme paličky z trouby, posypeme je sezamem. K výpeku s cibulí přidáme oříšek studeného másla a rozmixujeme tyčovým mixérem dohladka. Pórek nakrájíme na nudličky a zarestujeme na rozehřátém másle a olivovém oleji. Paličky podáváme přelité šťávou s hotovou jasmínovou rýží.
Více tipů a receptů najdete na www.menugold.cz
Zdroj: MENU GOLD / komerční sdělení