Víte, podle čeho poznáte kompletně dostavěný rodinný domek? Ne, fasáda to není. Jde o hezké zpevněné plochy okolo objektu. Každý dům si zaslouží v exteriéru stylovou dlažbu, jež bude jednak vypadat elegantně a jednak bude maximálně funkční. Jinými slovy, do interiéru už si tak jednoduše nebudete nosit bláto, písek anebo jakékoli jiné materiály, které se vám přilepí na boty. Rozhodujete-li se pro realizaci dlažby svépomocí, určitě byste měli vědět, co všechno je zapotřebí řešit. My jsme pro vás připravili 3 kroky, bez nichž se neobjedete.
Nákup dlažby, obrubníků a dalších prvků
Prvním krokem je bezesporu pořízení veškeré dlažby a dalších prvků, z nichž je složen chodník. Začněte tím, že si objednáte betonové obrubníky. Stačit by vám měly klasické zahradní, které mají šířku 50 mm. Máte-li u domku vjezd, můžete vsadit i na silnější chodníkové se šířkou 100 mm. U silnice už jsou zapotřebí silniční se šířkou 150 mm. Samozřejmě budete muset vybrat i tu správnou dlažbu. K dispozici je dnes především zámková, výborné jsou ale i vymývané dlaždice nebo velkoformátové provedení. U nejznámějšího prodejce dlažby u nás, společnosti Presbeton, si jistě vyberete z obrovského množství jednoduše online.
Výkopy a příprava povrchu
Počítejte s tím, že betonová dlažba vyžaduje velmi precizní přípravu. Nepodceňte výkopové práce. Ty musí probíhat prostřednictvím těžší techniky, tedy malého rypadla či bagru. Nejprve vyhloubíte prostor pro obrubníky a poté zbytek plochy. Vše musí probíhat co nejpřesněji, aby byla zámková dlažba rovná. Optimální je laserové měření, a to jak délky plochy, tak i hloubky.
Betonáž obrubníků a kladení dlažby
Následně přichází vysypání vrstvy hrubého kameniva, zhutnění a betonáž obrubníků. Po jejich ukotvení už lze vysypat prostor jemným štěrkem. Právě do štěrkového lože se poté dlažba postupně klade. Po její realizaci nezapomeňte na její zpevnění. Použít lze menší vibrační desku.
Zdroj: PRESBETON Nova, s.r.o. / komerční sdělení