Profesionální lékařská poradna kliniky Program Health Plus

Specialisté z moderní pražské polikliniky Program Health Plus také v listopadu odpovídají na Vaše dotazy ohledně fyzických i psychických problémů, které trápí Vás či Vaše blízké. Trojice dotazů se tentokrát zaměřuje na problém s opakovaným výskytem ječného zrna, na příčiny bolestí hlavy spojených s dalšími příznaky a na potíže se zažívacím systémem. Posílejte nám i nadále Vaše dotazy. Specialisté z Programu Health Plus udělají maximum, aby Vám dokázali dobře poradit.

Opakované ječné zrno
Hana V., Velký Bor : Posílám pozdravy z Šumavy a prosím o radu – pokud nějaká existuje – jak se jednou provždy zbavit stále se vracejícího ječného zrna. Tvorbou ječného zrna na levém oku trpím již od mládí, zhruba od 20 let. Dnes je mi 48 a i když už méně často, problém se stále vrací. Někdy praskne během týdne samo, pak použiji antibiotickou mast, někdy musím k očnímu lékaři. Během doby, co mě problém trápí, jsem vypozorovala, že přichází vždy na jaře nebo na podzim. Nevím, zda je to nějaká nosná informace, ale je to jediné, co to spojuje. Děkuji.
program_health_plus_poradna_hospodkova
Ječné zrno, odborně nazývané hordeolum, patří mezi relativně nezávažná onemocnění, ale může být pro pacienta velice nepříjemné. Jedná se o akutní zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Po prvních příznacích v podobě svědění a tlaku se ječné zrno projevuje otokem, zarudnutím a bolestí postiženého víčka. Původcem zánětu jsou většinou bakterie ze skupiny stafylokoků, ale na vzniku ječného zrna se podílejí i další faktory, například oslabení organismu, nadměrné používání nekvalitní kosmetiky či nedostatečné dodržování hygieny. Základním doporučením pro prevenci je právě důkladné dodržování hygienických pravidel, tedy časté mytí rukou a celého obličeje včetně každodenního oplachování očí vlažnou vodou, nedotýkat se špinavými prsty tváře, využívat pouze kvalitní kosmetiku a před spaním se vždy pečlivě odlíčit. Právě zbytky make-upu mohou zavinit ucpávání žlázek a přispět k pomnožení bakterií. Důležité je i dodržování pravidel pro nošení kontaktních čoček. Pokud se ječná zrna často opakují, může se jednat o projev celkového oslabení imunitního systému organismu. Proto bych určitě doporučila alergologické a imunologické vyšetření. Z odběru krve je možné posoudit stav imunitního systému a protilátkovou imunitu, zvláště při hnisavých projevech onemocnění. Lze rovněž zjistit případnou přecitlivělost na inhalační alergeny, které mohou oko chronicky dráždit a způsobovat alergický zánět. Samozřejmě je pro úspěšné vyšetření nutné znát všechny okolnosti z Vaší osobní anamnézy, například prostředí, kde pracujete, žijete a spíte, jakou používáte kosmetiku a podobně, protože to všechno může hrát roli. Při opakovaném výskytu ječného zrna může pomoci zvýšený příjem vitaminů skupiny B, ale nejlepší cestou k řešení je imunologické a alergologické vyšetření, které pomůže odhalit skutečnou příčinu problému.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Marie Hospodková,
alergoložka Programu Health Plus

Bolest hlavy a další příznaky
Sváťa Š., Plzeň: Dobrý den, ráda bych slyšela názor odborníka z vaší kliniky na migrénu. Mám v podstatě pohodový život – je mi 45 let, mám 2 bezproblémové děti, práci, která mě baví, tedy bez stresu, manžela… a přesto mě zhruba 2x do roka (již cca 5, 7 let) bolí hlava tak, až je mi špatně od žaludku, mám rozostřené vidění, jsem neschopna čehokoli, většinou dojde i na zvracení. Už jsem byla i na vyšetření hlavy – s negativním výsledkem. Čím můžou být tyto stavy způsobeny?
program_health_plus_poradna_grunermelova
Podle Vašeho popisu soudím, že by se skutečně mohlo jednat o migrénu. Zmiňujete, že jste již absolvovala vyšetření hlavy s negativním výsledkem, ale neupřesňujete, jakou mělo dané vyšetření podobu. Proto bych Vám určitě doporučila odborné vyšetření u neurologa, který by stanovil správnou diagnózu a vyloučil jiné závažné onemocnění. Migréna je charakterizována opakovanými záchvaty bolestí hlavy středně těžké až těžké intenzity, které jsou provázeny pocitem na zvracení, zvracením, světloplachostí, přecitlivělostí na hluk, někdy i na pachy. Před nástupem vlastní bolesti se u některých pacientů vyskytuje tzv. aura, která se projevuje nejčastěji záblesky před očima, výpadkem části zorného pole, brněním a mravenčením rukou či nohou, výjimečně také poruchou řeči nebo hybnosti končetin. Záchvat migrény může být vyprovokován množstvím různých vlivů, ke kterým patří nejčastěji stres, změny počasí, dále špatné stravovací návyky, některé druhy potravin, alkohol, nadbytek či nedostatek spánku, neúměrná fyzická námaha, pobyt ve vysokohorském prostředí a mnoho dalších faktorů. U žen jsou typickým spouštěčem hormonální změny. Bez důkladného odborného vyšetření však není možné příčinu Vašich bolestí hlavy odhalit.

Dotaz zodpověděla: MUDr. Markéta Grünermelová,
neuroložka Programu Health Plus

Potíže se zažívacím systémem
Jiří K., Holešov: Dobrý den na kliniku. Rád bych využil této příležitosti a zeptal se na možné příčiny škroukání (nevím, jak lépe to nazvat) v břiše, časté větry, zácpy. Trápí mě to zatím pouze zhruba půl roku, ale je to velmi nepříjemné, často je mi špatně od žaludku, potom přijde již zmiňované škroukání a větry – někdy zácpa, jindy průjem. Navštívil jsem obvodního lékaře, prošel jsem i vyšetřením konečníku, bez nálezu. Budu velmi rád, pokud se mého dotazu ujmete.
program_health_plus_poradna_kabrt
Váš dotaz je bohužel velmi všeobecný. Bez konkrétnějších informací – například kolik je Vám let, zda jste v minulosti trpěl nějakými nemocemi a jaká je Vaše rodinná anamnéza – nelze stanovit diagnózu. Ale v zásadě a se značnou pravděpodobností by se mohlo jednat o funkční dyspepsii, tzv. dráždivý tračník. Jde o poměrně časté onemocnění, které se obvykle projevuje podobnými příznaky, jaké popisujete. Nejde o organickou poruchu a tělo není poškozeno ani narušeno. Dráždivý tračník bývá způsoben zvýšenou dráždivostí tlustého střeva na vnější i vnitřní podněty, které zprostředkovává nervový systém. Ovlivňuje ho rovněž psychický stav daného jedince, například nadměrný stres. Roli mohou hrát i genetické vlohy a další faktory, například prodělaná střevní infekce, špatná životospráva a nevhodný životní styl, nadměrné stresové situace a podobně. Funkční dyspepsie se může v průběhu života samovolně upravit, ale díky psychickým faktorům se také může postupně zhoršovat. Proto je důležité dodržovat preventivní opatření a vyvarovat se rizikovým faktorům – omezit stres, dodržovat zdravou životosprávu, dostatečně spát, pravidelně cvičit a hlavně upravit jídelníček. Pozitivní přínos může mít také návštěva psychologa. Před stanovením diagnózy dráždivého tračníku je však důležité vyloučit, že nejde o jiné závažné organické onemocnění zažívacího traktu včetně již hodně medializovaného karcinomu tlustého střeva. Proto bych Vám doporučil absolvovat odborné vyšetření. Specialista po stanovení správné diagnózy doporučí vhodnou léčbu nebo další potřebná opatření. Možnosti jsou široké a lékař navrhne optimální řešení právě pro Vás. Pokud by se mezi příznaky objevilo krvácení z konečníku nebo přítomnost krve ve stolici, je nutné co nejdříve navštívit lékaře.

Dotaz zodpověděl: Doc. MUDr. Jan Kábrt, CSc.,
hlavní lékař Programu Health Plus

O Programu Health Plus
Soukromá poliklinika Program Health Plus sídlí v atraktivních prostorách spojených s uměleckou galerií na Smíchově v Praze 5 a poskytuje maximálně komplexní a individualizovanou lékařskou péči pro děti, dospělé i firemní klienty. V rámci ambulantních služeb nabízí komfort, soukromí a osobní přístup zajištěný špičkovým týmem specialistů všech klíčových oborů, pro lůžkovou péči využívá zázemí českých i zahraničních nemocnic. Posláním Programu Health Plus je kompletní organizace preventivní, diagnostické, léčebné i rehabilitační péče, a to v klientem zvoleném čase.
Více informací na webu www.programhplus.cz.

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Železo je jedním z klíčových minerálů, který hraje zásadní roli v lidském organismu. Pro ženy je však potřeba železa často

Teploty jsou dole, takže přijde vhod nějaké teplé pití na zahřátí. A pokud je navíc plné vitamínů, tím lépe. Ovocňák

Zima je ideálním obdobím na zpomalení a věnování péče sama sobě. Chladné dny, méně světla a hektická atmosféra předvánočních příprav

Přidejte se k nám