Dřevo interiér zútulňuje a zároveň působí luxusně. Už odpradávna sluší podlahám, a tak není divu, že výrobci jeho jedinečný dekor promítají i na nedřevěné materiály.
Podlaha nás v bytě provází doslova na každém kroku a zpravidla si ji nepořizujeme proto, abychom ji za pár let museli měnit. Je proto logické, že její výběr vyžaduje zodpovědný přístup. Vlastnosti, na které se přitom zaměřujeme, jsou především vzhled, příjemný pocit při chůzi a v neposlední řadě kvalita podmiňující její dlouhověkost.
Dřevo i jeho věrné kopie
V našich představách o krásném povrchu často figurují nejrůznější podoby a typy dřeva. Výrobci podlah i zákazníci však z mnoha důvodů s oblibou používají také jiné materiály, kterým přírodní vzhled propůjčují. Nejčastěji se jedná o laminát či vinyl, krásné dekory dřeva se objevují i na keramické dlažbě. Ve výsledku jsou imitace tak zdařilé, že jsou minimálně na pohled, v některých případech však i na dotek, k nerozeznání od skutečného dřeva. Věrně vykreslují jeho strukturu včetně všech nepravidelností a nedokonalostí, které ho činí tak „dokonalým“.
Přírodní dřevo je samozřejmě jedinečné, i ono má však své limity. Ty se týkají nejen vyšších pořizovacích nákladů, ale zejména náročnější údržby. Na rozdíl od dřeva zaručují laminát, keramická dlažba a vinyl také vysokou odolnost proti poškrábání a především dlažba a vinyl vodotěsnost, s níž souvisí i snadnější úklid. Nechtěně rozlité tekutiny lze jednoduše a bez zanechání následků setřít. Perfektně se proto hodí především do kuchyní a koupelen, kde tyto přednosti vyniknou nejvíce. Ve srovnání s přírodním dřevem jsou také obecně vhodnější pro instalaci podlahového vytápění. Vinylové podlahy navíc výborně tlumí hluk, takže je ocení rodiny s dětmi, jejichž pobíhání by mohlo rušit sousedy.
Červotoč, řezy pilou i romantika
Ani podlahám s dřevěným dekorem se nevyhýbají módní trendy. Těm současným vládne již zmíněná surová podoba dřeva se všemi jeho „vadami“, jako jsou suky, praskliny, vroubky či dokonce dírky po červotoči, které jakoby vyprávěly svůj vlastní příběh. Nerovnosti bývají dále zvýrazňovány pomocí tmavých výplní, jež jim dodávají hloubku. Při chůzi tak můžete vnímat nejen nádherný vzhled podlahy, ale všemi smysly cítit i její autentičnost. Tyto prvky se objevují u podlah přírodních, ale i u krytin z laminátu nebo vinylu, které díky nim působí velice věrohodně.
Dalším výrazným a na trhu žádaným typem jsou podlahy poskládané z opticky postaršených a opotřebovaných prken. Tento dekor vzniká například potlučením povrchu za použití ručních nástrojů, čímž je docíleno efektu letité, přitom stále zachovalé a kvalitní podlahy. Skvěle se hodí do interiérů zařízených ve venkovském stylu, se starožitným nábytkem, stejně jako do moderních bytů, kde kontrast prvků působí originálně. Z praktických důvodů je tento typ vhodné umístit také tam, kde se očekává náročný provoz – postaršený povrch s oprýskanou barvou totiž dobře zamaskuje případná poškození a bude stále vypadat přirozeně. Styl vintage, který se promítá do různých oblastí života a módy, tak našel své místo i ve světě podlah.
Co se týká barev, převládají mezi dřevěnými podlahami spíše neutrální hnědé či našedlé tóny. Jedinečnost a hřejivou atmosféru vnesou do interiéru tmavé odstíny wengé, naopak na něžně romantickou strunu zahrají světlé podlahy, navíc natřené bílým olejem, který prknům vdechuje nový život a znovu zviditelňuje strukturu dřeva. Na neobvyklých pestrých barvách postavila svou neotřelou kolekci Vintage firma Bauwerk. Tato výrazná dřevěná podlaha originálně oživí studentský pokoj, ale i venkovskou kuchyni.
převzato z Design&Home / text: Barbora Kejvalová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz