Podzim se už hlásí o slovo. Koruny stromů opět hrají všemi barvami a sychravé počasí dává najevo, že léto už je dávno pryč. Ale i tohle období je možné si zpříjemnit a zahřát se například s poctivým vývarem. V čem spočívá kouzlo dobrého vývaru a polévky jako takové? Je to velmi jednoduché. Základem jsou vždy čerstvé a kvalitní potraviny, které utváří ve výsledku ten správný pokrm, který dodá tělu sílu a energii. Drůbežářský závod Klatovy proto přináší několik tipů, jak si užít i podzimní období, a to jak jinak než s recepty na osvědčené, chutné a syté polévky.
Všichni jistě znají lidové rčení: „polévka je grunt“. Mnohé maminky a babičky rády ještě dodávaly: „a kdo ji nejí je špunt“, ale význam polévky je mnohem důležitější. Připravuje žaludek a další části trávicího traktu na příjem hlavního chodu, zvyšuje vylučování trávicích šťáv a povzbuzuje chuť k jídlu. Jedná se vlastně o takový aperitiv před jídlem.
V podzimním počasí polévka příjemně prohřeje žaludek a zároveň přispívá k většímu příjmu tekutin. Podávat je jí možné nejen k obědu, ale i jako sytou svačinu nebo s kouskem pečiva k večeři. Podstatné je, aby polévka byla připravena z plnohodnotných a kvalitních surovin. Kuřecí maso od Drůbežářského závodu Klatovy je potřebným zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálů, a pomůže připravit výživnou a chutnou polévku pro celou rodinu.
Připravte si polévky podle osvědčených receptů Drůbežářského závodu Klatovy, které zasytí a vykouzlí úsměv na tváři i za sychravých podzimních dní nejen u dětí.
Poctivý kuřecí vývar: Příprava: 2 – 4 hodiny, počet porcí: 4
Ingredience:
Kuřecí polévková směs nebo Kuřecí hřbety Drůbežářského závodu Klatovy
2 cibule
3 mrkve
2 petržele
½ pórku
¼ celeru
petrželová nať podle chuti
bobkový list
nové koření
5 celých kuliček pepře
Postup:
1/ Vývar je pokrm, který opravdu vyžaduje svůj čas. Proto zkuste před přípravou polévky v předehřáté troubě kuřecí kousky přibližně 25 minut opékat dozlatova. Díky tomu bude mít vývar krásně zlatou barvu a opečené kousky zeleniny na másle před přidáním do polévky zlepší samotnou chuť polévky.
2/ Zeleninu spolu s opečeným či syrovým masem a kořením vložte do hrnce, zalijte studenou vodou, přiveďte k varu a nechte jen slabě probublávat.
3/ Vývar by se měl velmi pomalu vařit, minimálně dvě hodiny, a pokud se na povrchu utvoří pěna, odstraňte ji. V průběhu „táhnutí“ můžete postupně
dolévat vodu.
4/ Po 2 hodinách, ale ideálně až po 4 hodinách je vývar hotový. Jednoduše ho sceďte a pokud ho chcete čistší, můžete jej přecedit přes plátýnko a po vychladnutí sebrat usazený tuk.
5/ Nyní máte připravený čistý silný kuřecí vývar, se kterým můžete pracovat dál.
6/ Dosolte, opepřete a přidejte oblíbenou zeleninu, nudličky, vaječný svítek, noky nebo doporučujeme vyzkoušet knedlíčky z kuřecího mletého masa.
Krémová kuřecí polévka s kukuřicí: Příprava: 45 minut, počet porcí: 4
Z připraveného vývaru můžete připravit i lahodnou krémovou kuřecí polévku s kukuřicí.
Ingredience:
200 g Kuřecích řízků prsních bez kosti od Drůbežářského závodu Klatovy
1 litr kuřecího vývaru
200 ml smetany
Máslo
1 cibule
1 stroužek česneku
2 menší sladké mrkve
kukuřice z nálevu
2 až 3 uvařené brambory
hladká mouka
sůl
pepř
bylinky (petrželka, libeček nebo tymián)
Postup:
1/ Kuřecí maso si nejprve uvaříme do měkka.
2/ Cibuli s česnekem nakrájíme nadrobno a na másle ve větším hrnci zlehka opečeme. Zaprášíme hladkou moukou a orestujeme kvůli zahuštění.
3/ Přidáme vývar a zhruba 15 minut vaříme, občas zamícháme a přidáme smetanu.
4/ Zmírníme plamen a ještě 5 minut necháme vařit. Polévku odstavíme, rozmixujeme ji, přecedíme a dochutíme solí a pepřem.
5/ Uvařené maso nakrájíme na menší kousky a dáme do připravené polévky.
6/ Mrkev a brambory nakrájíme na kostičky. Nejprve začneme na pánvi restovat mrkev, která potřebuje více času, pak postupně přidáme kukuřici a na závěr brambory.
7/Takto měkkou, ale zároveň křupavou směs lehce osolíme, rozdělíme ji do talířů, zalijeme hotovou polévkou a přidáme oblíbené bylinky.
Zdroj: Drůbežářský závod Klatovy / komerční sdělení