Podpojištění nemovitostí: Tichá hrozba pro české domácnosti

Představte si, že vám velká voda nebo vichřice zničí dům. Je to děsivý scénář, který může být o to horší, pokud zjistíte, že vaše pojistka nepokryje ani zlomek skutečné škody. Taková situace bohužel hrozí řadě českých domácností, a to právě z důvodu podpojištění nemovitosti. Zvlášť letošní rok se v Česku nesl ve znamení enormního nárůstu živelních škod. Následné zářijové povodně situaci ještě více zkomplikovaly. Jen po této kalamitě například Kooperativa zaregistrovala více než 17 tisíc pojistných událostí.

Letošní rok ukázal, že velké procento majetkových pojištění nemá dostatečné pojistné částky. „Zejména starší smlouvy je třeba revidovat a soustředit se na kvalitní pokrytí zásadních rizik. Cestou k zajímavým slevám může být třeba vyšší spoluúčast,“ vysvětluje Luboš Hudec, ředitel Úseku neživotního pojištění Kooperativy.

Lidé stále hazardují se svým majetkem a ani minulé povodně, další kalamity jako tornádo nebo vichřice je zatím nepřesvědčily chovat se ke svému majetku zodpovědně. Čísla České asociace pojišťoven tento neblahý trend potvrzují a ukazují, že v Česku je stále 70 % nemovitostí pojištěných nedostatečně. Existuje až 30 % nemovitostí, které nejsou vůbec pojištěny.

Řešení v podobě spoluúčasti i aktualizované smlouvy
České domácnosti mnohdy zvažují pojištění majetku z důvodu napjatého rodinného rozpočtu, ať už kvůli energiím nebo inflaci, a právě proto je dobré využít vyšší spoluúčasti. Například když se rozbije okno nebo indukční deska, je to nepříjemné, ale takové škody rodina ve většině případů zvládne uhradit bez větších problémů. Jiným příkladem je živelní pohroma, která zničí dům. To je pak škoda úplně jiného, leckdy devastujícího rozsahu. A právě v tuto chvíli přichází na řadu spoluúčast. „Při spoluúčasti 10 či 20 tisíc korun klient získá zajímavou slevu na pojistném a stále může mít smlouvu s dostatečnou pojistnou částkou. Základem je se pojištěním majetku alespoň jednou za tři roky skutečně zabývat a spojit se se svým pojišťovacím poradcem,“ doplňuje Luboš Hudec.

U smluv, které byly sjednané před delším časem, je potřeba hlídat jejich aktualizaci, v opačném případě může dojít k podpojištění. Což znamená, že majetek je pojištěn na výrazně nižší částku, než je jeho hodnota. Například u smluv sjednaných před 10 lety může být míra podpojištění 30 % i více, což v posledních letech zhoršuje i inflace a růst cen stavebních materiálů nebo prací.

O to, aby bylo vaše pojištění správně aktualizované, se nemusíte starat. Pojišťovna bude vše hlídat za vás. Tento automatický mechanismus je označován jako indexace. Aktualizovat smlouvu či přejít na nový produkt se vyplatí i z důvodu neustále se vyvíjejících a modernějších pojištění, která mají řadu výhod, třeba služby domácí asistence či cykloasistenci zdarma.

Radí Luboš Hudec, ředitel Úseku neživotního pojištění Kooperativy

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám