Plast všude, kam se podíváš. Krok ke změně je na každém z nás

Asi není pochyb o tom, že plast je v posledních letech jedním z nejpoužívanějších a zároveň také nejdiskutovanějších materiálů, kdy na něj jedni nedají dopustit a druzí zaujímají opačný postoj. Nezpochybnitelným faktem však je, že plast je všude kolem nás – a dost často bohužel i tam, kde by být neměl, třeba v mořích, ve vzduchu, půdě i v tkáních živočichů.

Každý z nás může pomoci s ochranou životního prostředí – nejlépe předcházením používání jednorázových plastových výrobků (jako jsou boxy na jídlo, kelímky atd.) a volbou ekologičtějších alternativ.

Mnohdy stačí opravdu málo a ten pomyslný krůček ke změně může udělat opravdu každý z nás.

A určitě je potřeba vyprodukovaný plastový odpad třídit, a to v souladu s recyklačními značkami plastů, které najdeme na plastových obalech.

Recyklační značky usnadňují recyklaci
Jak asi sami dobře víte, plastů je dnes celá řada a vyznat se v nich je někdy opravdu obtížné. Pokud ale víte, jak na to, máte vyhráno. Každý obal, tedy nejen ten plastový, je totiž označen takzvanou recyklační značkou, která nám usnadní práci.

Jedná se o trojúhelníkovou grafickou značku, u níž často najdeme ještě písmenné či číselné označení materiálu, případně kombinaci obojího.

A právě údaje, které nám tato značka sděluje, nám mohou pomoci správně třídit odpad. Pokud se s nimi naučíme pracovat, nebude pro nás pak žádný problém vhazovat prázdné obaly do správného sběrného kontejneru, aby následně mohly být správně recyklovány.

Plast není jen PET
Pokud bychom se vás zeptali, jakou písmennou zkratku používají plastové výrobky, pravděpodobně první, co by vás napadlo, by byla zkratka PET. To je samozřejmě správná odpověď, nicméně tato zkratka není jediná.

Písmenných zkratek pro plastové odpady je opravdu mnohem více.

A s jakými dalšími recyklačními značkami se na plastových obalech můžeme setkat?

· HDPE – tato zkratka se používá pro plast s vysokou hustotou, třeba pro tenké polyethylénové sáčky (lidově „mikroten“). Patří sem obalové fólie, varné sáčky, kojenecké lahve či víčka od PET lahví.

· PVC – pod tímto označením je ukryt polyvinylchlorid, nejrozšířenější plast na světě. U tohoto materiálu bychom měli na recyklaci extrémně dbát, protože se jedná o materiál uvolňující toxické látky. V žádném případě proto nesmí být spalován.

· LDPE – tato zkratka se používá pro polyethylen sloužící zejména k výrobě igelitových tašek či plastových přepravek.

· PP 5 – pod tímto označením se skrývá polypropylen, často využívaný v potravinářství či v textilním průmyslu.

· PS – označuje polystyren, který se používá k výrobě plastových příborů, nápojových kelímků, dóz na potraviny, polystyrenových výplní či stavebních materiálů.

· PS 7 – do této kategorie spadají všechny ostatní plasty, které nebyly uvedeny ve skupinách výše.

Mnohdy se jedná o kombinace (kompozity) dvou i třech různých plastů, nebo o plasty, které se v době vzniku Rozhodnutí Komise 97/129/EC ještě jako obalové nepoužívaly (např. polyuretan, nebo polyamid).

Pokud se těchto pár zkratek, které se nacházejí na recyklačních značkách, naučíte, budete mít hned větší přehled o tom, s jakým plastem máte tu čest a budete jej moci správně vytřídit, a chránit tak životní prostředí – protože třídit odpad má smysl.

Zdroj: Jak v kuchyni / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám