Dávno pryč jsou doby, kdy nám k úklidu stačilo vědro čisté vody a hadr. V pokleku jsme si pak při vytírání podlahy ničili ruce, kolena i záda. Při balancování na židlích nebo schůdcích jsme při mytí oken riskovali pád z výšky. Dnes nám různé firmy přinášejí nepřeberné množství produktů, které nám úklid značně usnadňují. Šetří nejen naše tělo, ale také čas, který můžeme věnovat jiným činnostem nebo odpočinku.
Vysavač nebo mop?
Máte-li podlahy pokryty kobercem, je toto dilema vyřešeno. Co je však lepší pro úklid podlah dřevěných, laminátových, korkových, nebo pokrytých keramickou dlažbou? Názory na toto téma se liší. Jak se lidově říká: „Kolik hlav, tolik názorů na věc“.
Péče o dřevěnou podlahu není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Dřevěné a laminátové podlahy
Péče o dřevěnou podlahu není tak snadná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je důležité vyvarovat se nadměrnému použití vody a dbát i na výběr mopu, zejména materiálu, ze kterého je vyroben. Na dřevěné a laminátové podlahy jsou vhodné především ploché mopy a to zcela suché, případně lehce navlhčené, aby nedošlo k poškození podlahy. Na lakovanou dřevěnou podlahu nepoužívejte vosk, olejové mýdlo, ani jiné čisticí prostředky pro domácnosti, které by povrch podlahy mohly zbavit lesku. Nacházejí-li se na podlaze hrubší nečistoty, je lepší je před použitím mopu vyluxovat.
Dlažba
Na dlažbu můžete použít jak plochý, tak i třásňový mop a zvolit můžete jak vytírání na mokro, tak vytírání na sucho. Pro vytírání na sucho se doporučují spíše ploché mopy. Na glazovanou dlažbu nepoužívejte žádné písky a čistící krémy, které by mohli povrch poškrábat. Je-li dlažba naopak neglazovaná, v žádném případě ji nevytírejte namokro.
Korek
Korek je lepší vysávat, případně použijte k úklidu plochý mop, a to suchý nebo jen lehce navlhčený. Při výběru přípravků se řiďte výhradně doporučením výrobce podlahy. Používejte pouze přípravky k ošetření tohoto typu podlahy vhodné.
Při výběru přípravků se řiďte výhradně doporučením výrobce podlahy.
Mytí oken
I okna se nám dnes umývají daleko snadněji. Na trhu dostupné pomůcky k mytí oken pomohou odstranit všechny nečistoty, prach a špínu, aniž by za sebou zanechaly šmouhy a udolanou hospodyňku. Vybrat si můžete mezi parním čističem, čističem oken s elektrickým odsáváním vody, okenní houbou se stěrkou nebo okenním mycím mopem, obojím na teleskopické tyči, pro snadné použití ze země.
Začněte vždy mytím rámů. Jste-li majiteli plastových oken, používejte k mytí rámů jemné hadříky (nedoporučuje se používat kartáče ani jiné drsné prvky), vodu a jemné čisticí prostředky. Neaplikujte na plastové rámy prostředky s rozpouštědly ani obsahem silných chemikálií.
Přípravky na mytí oken
Zapomeňte na jar a staré noviny. Dnešní čisticí přípravky dokážou, na rozdíl od prostředků na mytí nádobí, a díky rychle působícím činidlům, ze skel i rámů snadno odstranit nečistoty, mastnotu, stopy cigaretového kouře i otisky prstů. Mnohdy jediným lehkým setřením zanechají okna beze šmouh jak uvnitř, tak i z venku. Mnoho těchto přípravků obsahuje i ochranu proti zamlžování, nebo činidla na odstranění hmyzu, případně aktivně zabraňují vzniku stop po dešti. Ideálním přípravkem na mytí oken je ten ve formě aktivní pěny, déle se udrží na povrchu, nestéká a díky tomu působí na nečistoty delší dobu. Další nespornou výhodou pěnových čističů je fakt, že okna před použitím těchto přípravků nemusíte tzv. předmývat. Produkt rovnoměrně nanesete na povrch čištěné plochy a necháte chvíli působit. Poté otřete do sucha a je hotovo.
text: redakce / foto: bigstock