Snažíte se zhubnout, jste přesvědčeni o tom, že vše děláte správně a výsledky se stále nedostavují, v horším případě stále přibíráte? Možná děláte některou z chyb, která vám shodit váhu nedovoluje. Co všechno můžete dělat špatně?
Důraz na kalorie, ne na živiny
Při potřebě shodit nějaké to kilo je jistě potřeba snížit příjem kalorií, nesmíte však vynechávat jídla, která vašemu tělu dodávají potřebné živiny. Nízkokalorická jídla vás zcela nezasytí, máte tak dříve opět hlad a rychleji ztrácíte energii. Ano – například svačina v podobě nízkokalorických sušenek může obsahovat méně kalorií, než třeba hrst ořechů, ty vám ale zároveň dodají zdravé tuky, bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny, které vám pomáhají déle udržet pocit sytosti, další hrst tak budete potřebovat později než další porci nízkokalorických sušenek.
Nedostatek zdravých tuků
Když se řekne „tuk“, většina z nás si představí něco nezdravého, co způsobuje, že přibíráme na váze. Ne všechny tuky jsou však špatné. Budete-li se tedy striktně vyhýbat všem potravinám, které obsahují tuk, vyjmete tak ze své stravy i tuky tělu prospěšné. To může dokonce způsobit, že se začnete přejídat, tělo totiž i tuky potřebuje. Zdravé tuky obsahují například ryby, avokádo, olivový olej nebo ořechy.
Neznalost pojmů na etiketách
Mnoho zpracovatelů potravin používá chytré triky pro zmatení zákazníka. Zatímco výrazně prohlašuje, že potravina je nízkokalorická, už se tak výrazně nezmiňuje o tom, že obsahuje velké množství cukru nebo kalorií v jiné formě. Doufají, že vás natolik zaujme povzbuzující štítek (většinou výrazné žluté či oranžové barvy) na přední straně obalu, že už dále nebude studovat zadní štítek s obsahem dalších složek výrobku a když už ano, nebudete znát jejich přesný význam. Chcete-li zhubnout a jít na to správně přes potraviny, zjistěte si, co který pojem na etiketě vlastně znamená.
Kvalita spánku
Nepravidelný životní režim, nedostatek nebo naopak přemíra spánku vám s hubnutím také nepomůže. Kvalitní spánek vám zajistí dostatek energie, tělo je aktivnější, není náchylné k lenošení, nemá takový pocit hladu.
Cukry ve stravě
Mnoho potravin, u kterých byste to možná ani nečekali, obsahuje velké množství cukru, jen „nazvaného jinak“ – fruktóza, ovocný či kukuřičný sirup, slad… Všechny tyto složky jsou bohaté na cukr a je třeba to mít při nákupu potravin na paměti.
Sedavé zaměstnání
Máte-li sedavé zaměstnání, ani cvičení na konci dne vám nemusí pomoci. Vaše tělo bude na tento zápřah špatně reagovat. Je důležité vyvíjet určitou aktivitu celý den – do práce nebo z práce jít (alespoň část cesty) pěšky, v obědové pauze se krátce projít, jednou za hodinu vstát od počítače a protáhnout se.
Hotová jídla
Pokud máte na čas náročnou práci, můžete mít sklon k využívání rychlých občerstvení a kupování již hotových jídel, o kterých vlastně nevíte, co obsahují. Omezte co nejvíce takováto jídla. Uvařte si alespoň o víkendu a jednou v pracovním týdnu něco zdravého, lehčího a vezměte si to sebou do práce.
Zdravotní problémy
Různé poruchy štítné žlázy nebo slinivky břišní můžou vést až k nekontrolovatelnému nárůstu tělesné hmotnosti a v takovém případě vám nepomůže žádná dieta. Je třeba takové potíže co nejdříve identifikovat a poradit se s lékařem o vhodné úpravě vaší stravy.
Netrpělivost
Chcete-li zdravě zhubnout, musíte mít trpělivost. Pravidelný pohyb, zodpovědné stravování, zdravý životní styl a dostatek času věnovaného odpočinku – to jsou klíče k úspěšnému hubnutí.
text: redakce / foto: bigstock, dreamstime