Tu a tam se objeví dílo, které lidi zasáhne jako blesk, svou oblíbeností překlene různé kultury a stane se všeobecně slavným už jen díky svému jménu. Takovým fenoménem je i Padesát odstínů šedi. Od té doby, kdy autorka E. L. James před pěti lety sama skromně publikovala první epizody svého příběhu na internetu, se trilogie „Padesát odstínů” stala jednou z nejprodávanějších knižních sérií s více než 100 miliony výtisků v 51 jazycích prodávaných po celém světě. Tři slova tohoto názvu dnes reprezentují nový symbol mainstreamové smyslnosti jak pro své čtenáře, tak i pro ty, kteří je nečetli.
Nech se ovládat
„Pan Grey vás přijme za okamžik.“ Tato prostá věta uvedla setkání, které zcela změnilo život nesmělé studentky Anastasie. Zároveň je součástí příběhu, jenž se stal celosvětovou literární senzací, která v rychlosti prodejů překonala i Harryho Pottera. I proto bylo dalším logickým krokem filmové zpracování. V čem vězí kouzlo erotického příběhu Padesát odstínů šedi? Jednoduchá odpověď na to neexistuje. Jsou prostě fenomény, které logickými argumenty vysvětlit nelze. Studentka literatury Anastasia (Dakota Johnson) je podle vlastních slov nezajímavá a nudná „šedá myš“ s nízkým sebevědomím, pravý opak tajemného podnikatele Christiana Greye (Jamie Dornan), kterého přišla vyzpovídat pro článek do studentského časopisu. Přestože se ji Grey svým chladným a odměřeným chováním snaží odradit, má ho plnou hlavu, což ještě prohloubí jejich opakovaná pracovní setkání. Bez ohledu na to, že ji varuje, jak je komplikovaný a ve zlověstných náznacích mluví o svém specifickém vkusu, není Anastasia jeho přitažlivosti schopná odolat. Ani Grey však není vůči téhle plaché dívce imunní a postupně jí začne otevírat dveře do své třinácté komnaty. Pokud do nich Anastasia vstoupí, pozná pravého Christiana Greye. Na posteli určené jen pro vyvolené zároveň pozná pravou Anastasii – své touhy, své vášně, svou živočišnost. Až z toho jde strach. Autorka románu E. L. James si nad natáčením udržovala umělecký dohled, a diváci se tak prý nemusí bát, že by ve filmové verzi přišli o některé „výživné“ pasáže z románu. „Moje knížka je dost obsáhlá, což si ti, kdo ji přímo hltali, asi neuvědomují. Samozřejmě jsme museli krátit, ale vše, co šlo ven, lze logicky zdůvodnit. Filmu tahle očista prospěla,“ slibuje autorka předlohy.
Hledání Christiana a Any:
Každý, kdo se podílel na filmu Padesát odstínů šedi, o těch novelách určitě slyšel – někteří z nich byli zarputilí fanoušci už dávno předtím, než se dozvěděli, že budou hrát roli v procesu přenesení knižního příběhu na filmové plátno.
Vedoucí castingu Francine Maislerová a její tým vybírali herce v New Yorku, v Los Angeles a v Londýně, kde se o roli Christiana Greye ucházel i Jamie Dornan. Irský umělec známý cenou BAFTA za televizní seriál The Fall a svou prací na Once Upon a Time nahrál svůj konkurz na video. Ti, kteří byli pozváni ke konkurzu, byli kvůli ochraně scénáře požádáni, aby si připravili scénu z jiného filmu [Dornan si vybral scénu z filmu Pravdivá romance]. K všudypřítomnosti této trilogie Dornan dodává: „Samozřejmě, že jsem ty knihy znal. Museli byste být mrtví, abyste o nich nevěděli.“ Vzhledem k velmi nadějné nahrávce si herec nejprve promluvil s Taylor-Johnson na Skypu a poté se setkal s De Lucou, James a Brunettim v Londýně. Na Dornanovu žádost se konala velmi dlouhá schůzka.
James věděla, že i když je v jejích knihách velký počet postav, dvě z nich musí být naprosto perfektní. K tomu, co ji přimělo vybrat si Jamieho pro postavu Christiana Greye, vysvětluje: „Musíte prostě vidět Jamieho na plátně, abyste věděli, jak na tuto otázku odpovědět. Je neuvěřitelně intenzivní a přítomný. A skvěle se na něj dívá, což výslednému dojmu pomáhá.“
Po vřelém přijetí v Anglii Dornan letěl do Los Angeles k samotné Taylor-Johnson na konkurz, při kterém potkal i již obsazenou Dakotu Johnson, aby při čtecí zkoušce mohli vyzkoušet společnou „chemii“. Obvykle plachý herec přiznává, „Dakota se mi hned zalíbila. Má v sobě takový odstup a byla velmi svědomitá a prostě vážně dobrá. Vlastně mi jí bylo během konkurzu líto. Musela ty scény dělat znovu a znovu s různými chlapy a nakonec jsem přišel já, až na konci dne a vlastně jsem se zeptal, „Podívej, můžeš kvůli mně ze sebe ještě jednou vydat to nejlepší? A ona to zvládla.“
Johnson, která zvládla svůj konkurz už měsíce předtím, vzpomíná na ten den se svým typickým smíchem: „Čtecí zkoušky kvůli „chemii“ jsou tou nejdivnější věcí. Neznáte se, takže nevíte, jak na to, ale snažíte se, aby to fungovalo. Pokoušíte se najít něco, co se vám líbí na člověku, se kterým čtete scénář a to ve velmi krátkém čase a před velkým množstvím lidí. Takže je to zvláštní a vůbec to není normální situace… ale Jamie tam přišel a dělal jeden vtípek za druhým.“
Režisérka vysvětluje, proč je Dakota pro tu roli jako dělaná: „V ten moment, co jsme potkali Dakotu, jsem věděla, že jsme našli naši Anastasii. Poskytla nám skvělou vyváženost zranitelnosti, nestydatosti, krásy a odvahy. Dakota na čtenou zkoušku přišla velmi brzy, a když začala číst, zažila jsem okamžik, kdy jsem věděla, že ta role je její. Museli jsme ale vyzkoušet stovky dalších hereček, jen abychom si byli jisti, že nic neopomíjíme. Ani ne tak v koutku duše, ale celkem jasně jsem věděla: Ta postava je Dakota. Má důvtip a kouzlo a Aninu inteligenci a přivádí tu postavu k životu tak, jak si nedokážu představit, že by někdo jiný dokázal. Je fenomenální herečka a měla jsem pocit, jako by to byl dar, že jsem měla možnost ji představit světu.“
Producenti cítili, že jedinečnost Johnson a její okamžité propojení s hlavní postavou udělaly z herečky perfektní Anu pro Dornanova Christiana. Brunetti říká: „Museli jsme si být jisti, že Dakota a Jamie mají tu správnou „chemii“. Protože herečka, která hraje Anu, by mohla být ta nejlepší herečka na světě a herec, který hraje Christiana, by mohl být tím nejlepším hercem – a oba by byli krásní a cítili by se dobře nazí – ale ta „chemie“, kterou zachycuje kamera, ta nemůže být falešná.“
zdroj: CinemArt