Češi patří k opravdovým milovníkům zahradničení. Bylinky, ovoce, zeleninu nebo květiny pěstuje kolem 70 procent Čechů. S příchodem chladného počasí začínají Češi své zahrady připravovat na zimu. Při správném zazimování přežijí vysázené rostliny chladné měsíce bez újmy.
Nejvhodnější čas pro zazimování zahrady nastává v říjnu a listopadu, vždy ale záleží na počasí a teplotách. Díky teplému počasí, které v říjnu převládalo, zatím není kam spěchat, výjimkou je trávník.
„Čas je určitě na údržbu trávníků, kterým s příchodem podzimu končí doba zavlažování. Zavlažovací řad doporučuji vyfouknout kompresorem, aby v něm nezůstaly zbytky vody, které by během mrazů mohly způsobit popraskání zavlažovacího systému. Péče o samotný trávník spočívá především v odstranění přebytečné biomasy v podobě posekané trávy nebo spadaného listí, která by mohla podnítit rozvoj houbových chorob a vyhnívání trávníku. Posekání trávníku je určitě dobrou prevencí, ale s příchodem mrazíků je na něj pozdě,“ upozornil Eduard Chvosta, zástupce ředitele pro zahradnické obory Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
Úklid spadaného listí a pečlivého vyhrabání je před zimním období nezbytností, pokud už není možné trávník posekat, je třeba listí důkladně shrabat.
„Shrabané listí lze následně použít jako ochranu kořenů a pupenů trvalek či dřevin před holomrazy. Zapomínat by se nemělo ani na kompostování listí, díky kterému vznikne výborná lehká zemina na pozdější vysazování,“ poradil Eduard Chvosta.
Velká část zahradních rostlin dokáže přezimovat venku, je ale potřeba je na zimu připravit. Podzim je zároveň čas pro výsadbu.
„Veškeré rostliny z mírného podnebného pásma lze kultivovat v našich podmínkách bez většího ošetření. Subtropické rostliny je nutné zazimovat v bezmrazém prostoru nebo v teplejších lokalitách Česka důkladně zakrýt listím, chvojím, netkanou textilií, případně obalit topným kabelem. S podzimem přichází také vhodná doba na výsadbu stromů, keřů a trvalek. Ze zeleniny se na podzim může sázet petržel, ředkvičky, salát, cibule nebo mrkev. Ideální čas je i na výsadbu česneku. Z bylin se na podzim sází levandule, šalvěj nebo mateřídouška. Mezi keře, které se dají zasadit na podzim, patří maliník, angrešt, kanadské borůvky nebo rybíz,“ řekl Eduard Chvosta.
Speciální péči vyžadují i vzrostlé ovocné stromy a keře.
„Ovocným keřům a stromům je dobré během listopadu řádně prokypřit půdu kolem kořenů, která se následně prohnojí a vydatně zalije. Řez dřevin před obdobím klidu, kdy rostlina není aktivní a nedokáže regenerovat vzniklé rány, může způsobit vznik infekce a nekrózy. Pokud to tedy není nezbytně nutné, doporučoval bych s prořezem počkat až na jaro či provádět řez pouze u nejmladších – nejtenčích větví. Zapomenout by zahradníci neměli ani na nesklizené plody – ty mohou být vítanou potravou pro ptactvo, ale pokud jsou napadeny houbovými chorobami, také zdrojem infekce na další rok, ty je nutné dobře zkompostovat,“ doporučil Eduard Chvosta.
Řada Čechů se do zazimování zahrad nerada pouští sama, a péči proto přenechává odborníkům. Sehnat dnes zahradníka je ale nelehký úkol. Zahradnické firmy se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Řada z nich proto hledá nové pracovní síly už mezi středoškoláky.
„Zájem ze strany soukromých firem o naše studenty je obrovský! Poptávka vysoce převyšuje nabídku absolventů. Sehnat nyní zahradníka, který by se postaral o zazimování zahrady, už nebude snadný úkol, zahradnické firmy mají totiž diáře plné na měsíce dopředu. Řešením by mohli být právě brigádníci z řad žáků zahradnických odborných škol,“ uzavřel Miloslav Janeček.
Zdroj: pear_media / komerční sdělení