Napříč světem fotoaparátů

K dovolené neodmyslitelně patří obrazová dokumentace, případně videozáznamy. Digitální fotografie je ve spotřební elektronice jedním z nejdynamičtějších odvětví, co platilo loni, může být dnes už dávno překonané.

Parametry, které se vyplatí sledovat
Když si v obchodě vybíráte digitální fotoaparát, většinou se jako první údaj uvádí rozlišení, tedy počet megapixelů. Pro výrobce se jedná o základní marketingový údaj, na který „loví“ zákazníky, čísla totiž rok od roku rostou. Ve skutečnosti ale dnes na rozlišení skoro nezáleží. V podstatě všechny fotoaparáty jsou na tom v tomto ohledu tak dobře, že rozdíly hrají roli víceméně jen pro profesionály, kteří tisknou snímky ve velkých formátech. Pro běžné použití je vlastně jedno, jestli má přístroj deset, nebo patnáct megapixelů.

Pro běžné použití je vlastně jedno, jestli má přístroj deset, nebo patnáct megapixelů.

Podstatnějším hlediskem je optika, tedy objektiv. Prvním důležitým faktorem jsou jeho fyzické rozměry, ten s větším průměrem je vždy lepší než menší, což není žádný reklamní trik, ale důsledek fyzikálních zákonů o průchodu světla optickou soustavou. Hodně záleží i na světelnosti, o které bude ještě řeč. Dalším kritériem je rozsah ohniskové vzdálenosti, tedy populární zoom. S objektivem s velkým zoomem lze totiž fotografovat jak rozmáchlé širokoúhlé kompozice, tak i vzdálené detaily, pouhým okem často těžko viditelné. Třetím parametrem je funkční výbava. Sem patří nejen tradiční fotografické funkce, tedy různé expoziční režimy, způsoby ostření, sekvenční snímání a podobně, ale také moderní vymoženosti typu výklopných displejů, GPS, Wi-Fi nebo dokonce kompletních mobilních operačních systémů. Na kvalitu fotografií to nemá velký vliv, na pocit při fotografování ale jistě ano. A mezi „povinné“ funkce dnes patří i natáčení videozáznamů ve vysokém rozlišení – moderní fotoaparáty jsou v této oblasti natolik schopné, že začínají z trhu vytlačovat kamery.

Digitální fotoaparáty dělíme do tří hlavních kategorií. Dvě z nich jsou tradiční – na jedné straně kompakty pro běžné a příležitostné uživatele, na druhé zrcadlovky pro náročné. Obě skupiny mají své výhody a nevýhody. Kompakty jsou malé, lehké a skladné, vejdou se do kapsy a nic dalšího k nim nepotřebujete. Zrcadlovky zabírají i s příslušenstvím mnohonásobně více místa, co do kvality fotografií se jim ale nic nevyrovná. Mezi obě kategorie se v posledních letech vklínila třetí, zahrnující kompakty s výměnnými objektivy.

Kompaktní fotoaparát, nebo telefon?
Klasické kapesní digitální kompakty to mají v dnešní době těžké. Ještě před pár lety se jednalo o nejpopulárnější kategorii, dnes jsou ale pod několikerým tlakem. Asi nejvýznamnější hrozbou jsou chytré telefony. Ty už zdaleka nejsou jen nouzovým řešením, s nímž si vyfotografujete leda tak vtipný nápis na ulici nebo cenovku zboží v obchodě. Nejnovější generace telefonů je vybavena nejen snímači s vysokým rozlišením, ale také celkem slušnou optikou. Z fotografického hlediska patří mezi nejzajímavější současné smartphony, třeba HTC One nebo Sony Xperia Z.

Klasické kapesní digitální kompakty to mají v dnešní době těžké.

Kompaktní fotoaparáty se mobilní konkurenci brání různě, dnes je třeba hodně populární odolné provedení. S mnohými kompakty se tak můžete bez problémů potápět, nevadí jim prach ani pád na tvrdou zem. Mezi oblíbené modely této kategorie patří například řada Olympus Tough, případně vybrané přístroje značky Canon nebo Panasonic.

Ještě účinnější zbraní výrobců kompaktů jsou modely s velkým rozsahem ohniskové vzdálenosti, takzvané ultrazoomy. Ještě před pár lety se toto označení používalo pro modely s desetinásobným zoomem (tedy například s ohniskovou vzdáleností 28–280mm, což znamená širokoúhlé ohnisko na jednom konci a masivní teleobjektiv na druhém). Dnes ovšem tvoří zavedený standard dvacetinásobné hodnoty a špičkové modely dosahují ještě mnohem větších rozsahů. Extrémním příkladem je třeba Nikon P510 (42x, rozsah odpovídá 24–1000mm) nebo Canon SX50 (dokonce 50x, rozsah 24–1200 mm). Jejich cena přitom není nijak enormní, běžný ultrazoom pořídíme pod deset tisíc korun, zmíněný Canon stojí okolo dvanácti tisíc. Kdyby o podobný rozsah stál majitel zrcadlovky, zaplatil by statisícové částky. Na druhou stranu se tu trochu vytrácí podstatná vlastnost kompaktů, tedy malé rozměry a nízká hmotnost. Bude zajímavé sledovat, kam se bude vývoj v této kategorii nadále posouvat.

Kompakty s výměnnými objektivy
Jde o vcelku novou kategorii, průkopnickou práci odvedly firmy Olympus a Panasonic, poté se přidaly Samsung a Sony a nakonec i tradiční „velká dvojka“ výrobců zrcadlovek, Nikon a Canon. Fotoaparáty tohoto typu jsou obecně menší a lehčí než zrcadlovky, podobně jako u zrcadlovek ovšem umožňují výměnu objektivů. To hraje roli hlavně pro uživatele, pro které je fotografování spíše vážněji míněným koníčkem než příležitostnou kratochvílí – výměnné objektivy jsou výrazně kvalitnější než třeba kompaktní ultrazoomová optika. Navíc si každý může pořídit sklo podle toho, co nejraději fotografuje (širokoúhlé objektivy na krajinu, pevná světelna skla na portréty, specializované makroobjektivy na detailní fotografie). Kompakty s výměnnými objektivy tvoří velmi různorodou skupinu – třeba Nikony připomínají (rozměry i kvalitou snímků) spíše lepší kompakty, zato Canon EOS M nebo Samsung NX 300 produkují stejně dobré snímky jako zrcadlovky. Vliv na to má hlavně fyzická velikost snímače, vysvětlení ovšem přesahuje možnosti tohoto článku.

Výměnné objektivy jsou výrazně kvalitnější než třeba kompaktní ultrazoomová optika.

Zrcadlovky, volba pro náročné
Pokud se fotografování hodláte věnovat vážně, je nejlepším řešením plnohodnotná digitální zrcadlovka. Konstrukcí se víceméně neliší od klasických zrcadlovek filmových, jen místo filmu má digitální snímač. Dnešní modely jsou natolik kvalitní, že v podstatě produkují fotografie profesionálních parametrů, přesto mezi nimi panují cenové rozdíly – liší se hlavně ovládáním a také kvalitou konstrukce. Nejlevnější modely pořídíme za cenu do patnácti tisíc korun (podobně jako většinu kompaktů s výměnnými objektivy), za nejdražší zaplatíme více než desetkrát tolik. Na rozdíl od kompaktů tím investice nekončí – k zrcadlovkám se dokupují další objektivy, ale i blesky, filtry a podobně, takže celková částka za výbavu nezřídka vystoupá do šestimístných hodnot. Kdo ale fotografování propadne naplno, většinou nelituje.

převzato z Design&Home / text: Rani Tolimat / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz

Dhome_660x100

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám