Můžeme věřit dnešním horoskopům? Posuďte sami!

Věříte na horoskopy? Listujete každý týden či měsíc svým oblíbeným časopisem k horoskopu, abyste se dozvěděli, co vás čeká a pravděpodobně mine? 🙂

Z vědeckého hlediska astrologie a horoskopy nejsou považovány za spolehlivý způsob předpovědi budoucnosti ani analýzy osobnosti. Efekt potvrzení (kdy lidé v horoskopech vidí, co chtějí vidět) a Barnumův efekt (kdy jsou obecná tvrzení vnímána jako velmi specifická, kdy má člověk tendenci akceptovat jakékoli obecné popisy osobnosti jako přímo ušité na jeho osobu) mohou vysvětlovat, proč se lidem horoskopy zdají být pravdivé. Ovšem jejich přesnost a věrohodnost nelze potvrdit žádnými vědeckými důkazy.

Jak se horoskopy sestavují?
Horoskopy vycházejí z polohy planet a dalších nebeských těles v okamžiku, kdy je člověk narozen. Astrologové pracují s tzv. zvěrokruhem, což je pásmo na nebi rozdělené do 12 znamení, odpovídajících souhvězdím, kterými prochází Slunce během roku. Každé znamení má specifické charakteristiky, které podle astrologů ovlivňují osobnost člověka a jeho život.

1. Osobní horoskop se sestavuje podle přesného data, času a místa narození člověka. Z toho astrolog určí tzv. nativní horoskop, který je diagramem nebeských těles v okamžiku narození. Na základě jejich postavení a vzájemných aspektů astrolog interpretuje jednotlivé rysy osobnosti a potenciální životní události.
2. Denní, týdenní nebo měsíční horoskopy jsou obecnější a jsou často založené pouze na pozici Slunce v rámci zvěrokruhu, což znamená, že se vztahují ke znamení, ve kterém bylo Slunce v době narození člověka. Tyto horoskopy jsou obvykle velmi obecné a přizpůsobené široké veřejnosti.

Horoskopy v časopisech bývají často zjednodušené a obecné, takže mohou oslovit široké spektrum čtenářů. Jsou spíše formou zábavy než skutečnou astrologií, která pracuje s konkrétními daty, časy a místy narození jedince. Lidé v nich často hledají inspiraci nebo potvrzení svých pocitů či rozhodnutí. Vědecky nejsou horoskopy podložené a mnoho psychologů tvrdí, že fungují hlavně díky tzv. Barnumovu efektu.

Text: redakce, foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Životní styl je pojem, který zahrnuje způsob, jakým lidé žijí své každodenní životy, a dotýká se různých oblastí – od

Zuby s poškozenými kořenovými kanálky už dávno nemusí skončit vytržením. Endodoncie nabízí efektivní způsob léčby, který dokáže zachránit i velmi

V dnešní době čelíme neustálému přísunu informací, rozhodnutí a povinností. Jednou z největších překážek při dosahování našich cílů je prokrastinace

Přidejte se k nám