Bojujete se závislostí na cigaretách nebo alkoholu? Trápí vás alergie, různé bolestivé stavy nebo nadváha? „Osvědčené“ metody nepomáhají? Řešením vašeho problému by mohl být jeden z nejstarších léčebných postupů na světě, součást tradiční čínské medicíny.
Akupunktura je pro své léčebné účinky známa již tisíce let. Metoda spočívá v napichování tzv. akupunkturních bodů (tyto body leží na akupunkturních drahách – meridiánech, jimiž v těle proudí životní energie) lidského těla tenkými akupunkturními jehličkami (caus=jehla, punctura=vpichování). Působením na tyto body dochází ke stimulaci ozdravovacích reakcí těla a znovunastolení vnitřní rovnováhy.
Využití akupunktury u nás
Používání akupunktury, jako léčebné metody, je v České republice upraveno Věstníkem Ministerstva zdravotnictví z roku 1981. Akupunkturu mohou provádět lékaři, kteří získali specializaci v některém z klinických oborů, včetně oboru všeobecného lékařství, a absolvovali zvláštní přípravu organizovanou zdravotnickou institucí pověřenou Ministerstvem zdravotnictví.
Akupunkturu lze používat samostatně či v kombinaci s běžnou lékařskou léčbou.
S čím akupunktura pomáhá
Akupunktura nám dokáže pomoci s mnoha obtížemi, kde jiné metody ztroskotaly. Je například velmi účinná u kožních onemocnění (akné, ekzém), funkčních onemocnění zažívacího traktu, onemocnění pohybového aparátu, při léčbě různých bolestivých stavů, metabolických poruch (cukrovka, dna), klimakterických potíží, traumat a jejich následků, migrén, úzkostí a depresí, alergií, astmatu, ale také při odvykání kouření či nadměrném pití alkoholu. Akupunktura navrací tělo k rovnováze a zdraví. Akupunkturu lze používat samostatně či v kombinaci s běžnou lékařskou léčbou.
Akupunkturou proti tukům
Nadváha je civilizačním problémem, který trápí velkou část populace. V případě využití akupunktury jako prostředku k hubnutí musíme ovšem počítat s tím, že bude pouze podpůrnou metodou při hubnutí, zkrátka je třeba dodržovat i jistá dietní opatření.
Některé body na těle mají schopnost ovlivňovat pocity hladu. Stimulací těchto bohů lze dosáhnout zrychlení klidového metabolismu a tím rychlejšího odbourávání tukových zásob v těle (tuky se částečně zpracovávají i bez tělesné aktivity a v noci). Tato metoda spočívá v zavedení ploché akupunkturní jehličky do oblasti ušního boltce, tam zůstane zhruba 3 týdny, poté se vyjme a nastane 14 denní pauza. Po 14 dnech se jehlička aplikuje znovu (vyvarujete se tak nechtěnému jojo efektu). Jehličky nezpůsobují hubnutí samy o sobě, ale snižují pocit hladu, upravují metabolismus, snižují chuť na sladké a dodávají energii. Snížená chuť k jídlu by měla nějakou dobu vydržet. Na základě vašich potřeb, po poradě s lékařem, se zvolí další postup.
Využití akupunktury při odvykání kouření
Chcete-li se zbavit své závislosti na cigaretách, akupunktura by se vám mohla stát účinnou pomůckou. Akupunktura účinně tlumí abstinenční příznaky po ukončení kouření. Jde o stejný princip jako při jejím využití pro hubnutí – jedná se tedy opět o ušní akupunkturu. Stimulací specifických bodů je výrazně podpořena vůle přestat kouřit, snižuje se chuť na tabák a je potlačen neklid spojený s odvykáním kouření. Pro odvykání kouření se zavádějí na dobu 1 týdne, do oblasti ušního boltce a jeho okolí, 4 malé jehličky, následně jsou, opět na dobu jednoho týdne, vyměněny za nové. Tento proces se opakuje 3-4krát, dle potřeby. Studie potvrzují, že adekvátní léčba akupunkturou může pomoci kuřákům ke snížení jejich kouření, nebo dokonce k úplnému ukončení kouření.
Studie potvrzují, že adekvátní léčba akupunkturou může pomoci kuřákům ke snížení jejich kouření, nebo dokonce k úplnému ukončení kouření.
Akupunktura a alergie
Alergie v podstatě na cokoli se může objevit kdykoli v průběhu života. Nějakým druhem alergie v dnešní době trpí většina populace. V případě alergií pomáhá akupunktura poměrně rychle a hlavně bez vedlejších účinků. U alergií na pyly (senná rýma) je vhodné zahájit léčbu zhruba dva měsíce před začátkem pylové sezony, dojde tak ke zvýšení obranyschopnosti těla. Někteří lidé tak mohou snížit množství protialergických léků, v mnoha případech je nemusí během pylové sezony užívat vůbec.
text: redakce / foto: bigstock