Krok za krokem ke zdravým nohám vašich dětí

Chůze po špičkách nebo špičkami proti sobě. Ploché, nebo naopak příliš vyklenuté nohy. Nesprávné postavení paty. Vbočený palec, kladívkové prsty, zarůstající nehty. Tyto nepříjemné problémy se mohou týkat již dětí v předškolním věku. Řadě z nich lze předejít vhodnými návyky, které podpoří správný vývoj nohou a pohybového aparátu. Ve spolupráci se zkušenou podiatričkou Janou Vaškovou jsme pro vás připravili užitečné tipy, které snadno uplatníte v každodenním životě.

„Častými příčinami ortopedických vad nohou jsou funkční poruchy způsobené nedostatečně vyvinutým svalovým systémem a svalovou dysbalancí. K těm dochází v důsledku nedostatku pohybu, špatných pohybových návyků, ale také jednostranné nebo příliš velké zátěže,“ vysvětluje podiatrička Jana Vašková, která je rovněž instruktorkou zdravotní tělesné výchovy a poradkyní v oblasti zdravého obouvání.

Krok za krokem ke zdravým nohám
Co s tím můžete z pozice rodiče udělat? Především nechte již v batolecím věku vývoj nohou a pohybového aparátu na schopnostech samotného dítěte. Nenuťte ho sedět dříve, než se samo posadí. Co nejdéle ho motivujte k lezení po kolenou, které je důležité pro správný vývoj kyčlí a následně i stereotypu chůze. Nestavte batole dříve, než se postaví samo. Dokud samo nechodí, nevoďte ho za ruce. Když nejsou kostra a svalový systém ještě dostatečně vyvinuté, aby dítě bylo schopno uvedené pohybové aktivity provést samo, můžete mu přehnanou aktivitou uškodit.

K přiměřenému a pravidelnému pohybu však děti rozhodně veďte. Jakmile jsou toho samy schopny, nejpřirozenějším a nejzdravějším pohybem je pro ně chůze, případně běh. Každodenní procházka doplněná cvičením je podle Jany Vaškové pro nohy to nejlepší. Zvlášť u menších dětí samozřejmě myslete na to, že jejich nožičky jsou krátké a neujdou takovou vzdálenost jako dospělí. Nepřetěžujte je tedy příliš náročnými sportovními aktivitami.

Pokud máte pochybnost, zda vše probíhá správně, obraťte se na odborníka. Tím je v první řadě váš pediatr, v souvislosti se zdravými nohami pak také podiatr či fyzioterapeut. Kolem čtvrtého roku věku dítěte doporučuje Jana Vašková udělat preventivní podiatrické vyšetření, abyste si byli jistí, že se nohy vyvíjejí správně.

Botky tak akorát
Zatímco dospělí si nákupem obuvi dokážou udělat radost, děti zkoušení moc nebaví. A tak ho rodiče pochopitelně chtějí mít co nejdříve za sebou. Jenže správně padnoucí obuv patří k základům péče o nohy. Co mít tedy na paměti?

Bota by měla vždy respektovat tvar nohy. Újmu může způsobit nejen bota malá a úzká, ale také velká a široká. Noha v ní není dobře fixovaná. Snáze tak dochází k odřeninám i deformování, a k tomu se zhoršuje stabilita při chůzi. V dlouhé obuvi dítě navíc často zakopává.

„Při hledání té pravé velikosti nemačkejte dětem špičky obuvi. Děti zpravidla v tu chvíli instinktivně pokrčí prstíky, a tak si nemůžete být jisti, že zvolíte správně. Optimální je, pokud je obuv vybavena vyjímatelnými stélkami (vložkami). Ty jednoduše vyndáte z obuvi, položíte na zem a svého potomka na ně postavíte. Vnitřní délka obuvi by měla být o cca 10 až 12 mm delší než noha dítěte. To proto, aby noha mohla při chůzi přirozeně pružit a nenarážela prsty do špičky obuvi. Bota s takovouto rezervou navíc nabízí přiměřený prostor pro růst nohy,“ upozorňuje Jana Vašková, která je předsedkyní dozorčí rady České podiatrické společnosti.

Pro nejmenší děti je vhodná kotníčková obuv, která lépe fixuje patu a kotník. Ideální jsou boty na šněrování, případně na suchý zip, které se přizpůsobí noze a poskytnou jí dostatečnou oporu. Sandálky by ze stejného důvodu měly mít vždy nártový pásek. Jako vycházkovou obuv určitě nepořizujte nazouváky, baleríny ani gumáky nebo sněhule.

Zaměřeno na ponožky
Kvalitě bot začínají lidé postupně věnovat pozornost. Ovšem ponožky jsou stále považovány spíše za provozní záležitost. I ty však mají na zdraví nohou nezanedbatelný vliv. Dětská noha stále roste, proto je důležité pravidelně kontrolovat, jestli i ponožky mají odpovídající velikost – tedy že nejsou krátké a úzké. Pak totiž vyvíjí tlak na prsty a výsledkem mohou být jak kladívkové prsty nebo vbočený palec, tak i zarůstající nehet.

Ponožky by zároveň neměly mít těsný nebo příliš volný lem kolem kotníku, ani hrubý šev nad prsty. Těsná ponožka brání prokrvování nohy, volná ponožka se může shrnout v obuvi a způsobit otlaky a puchýře – zrovna tak, jako hrubý šev nad prsty. Pokud děti doma běhají v ponožkách, pořiďte jim variantu s protiskluznou úpravou nebo pětiprsté provedení.

Volný čas pro vaše nohy
Když to jde, nechte nohy bosé. Všechny prsty protáhněte a nohy uvolněte, aby mohly „dýchat“. Máte-li vhodné podmínky, nechte svého potomka co nejčastěji běhat naboso po přirozených a měkkých 3D površích, jakými jsou písek, tráva nebo mech. Naopak chůze naboso po tvrdém povrchu, jakým je dlažba, beton či plovoucí podlaha, není pro nohy ani kloubní systém vhodná.

Zásadní je také správný způsob stříhání nehtů. Ty na nohách stříhejte vždy do roviny. Pokud jde o délku, měl by nehet lehce přesahovat nehtový val, abyste se vyhnuli riziku bolestivého zarůstání. Ke stříhání použijte rovné nůžky. Případné ostré hrany nehtů pečlivě zapilujte.

Náš tip: Zdravé nohy hravě
Osvojit si užitečné návyky pro blaho nohou může být zábava. Spoustu vědomostí i praktických dovedností přináší nová rodinná hra Nezapomeň na nohy, na jejímž vzniku má velký podíl právě podiatrička Jana Vašková. Vpřed po krásně ilustrovaném herním plánu se pohybujete díky splněným úkolům, které jsou buď teoretické, nebo praktické. Teoretické otázky jsou zaměřeny na téma nohou, pohybového aparátu a obuvi. Naučíte se díky nim, jak nohy fungují, jak se o ně starat i správně je používat. Praktické úkoly jsou zaměřeny na cvičení a pohybové aktivity, které si oblíbí nejen vaše ratolesti. Hra nabízí pět různých variant přizpůsobených věku a počtu dětí.

Hra je určena pro děti od čtyř let a zapojit se může až dvacet hráčů. To dělá z novinky skvělého pomocníka také do školek, škol či družin. Novinka Nezapomeň na nohy vznikla v rámci dílčího projektu Edukační herní balíček s prvky podiatrie, který uskutečnilo Centrum transferu technologií Univerzitního institutu ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Odbornou garanci projektu poskytla Česká podiatrická společnost. O výrobu a do detailu vyladěné zpracování se postarala česká značka Dino, která se deskovým hrám věnuje již více než 30 let. Hra Nezapomeň na nohy je již nyní k dostání ve všech specializovaných prodejnách s hrami, v hračkářstvích, knihkupectvích a na e-shopech. Více informací o ní najdete na mojedino.cz, kde ji pořídíte za 699 Kč.

Zdroj: Evženie Belanová / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám