Dnes už krby nemusí hlavně sálat a vyhřívat místnost, mnozí si je pořizují především pro zpříjemnění atmosféry a působivou podívanou.
Milovníci domácího pohodlí, kteří oželí praskot dřeva, si mohou vybírat z nabídky krbů, v kterých se „topí“ biolihem, elektřinou nebo plynem. Zpravidla nevyžadují zásadní úpravy interiéru, jejich údržbě nemusíte věnovat příliš mnoho pozornosti, manipulace s nimi je velmi jednoduchá a můžete je nechat okamžitě rozhořet i uhasnout. Mnohé hrají roli designových solitérů, jak samostatně stojících, závěsných nebo zabudovaných.
Palivem je biolíh
Variantou bez komína jsou biokrby na biolíh. Hoří opravdovým plamenem, většina z nich skutečně topí, i když mají zpravidla menší výhřevnost a nejde je využívat pro nepřetržitý provoz i jako jediný zdroj tepla. Při spalování se netvoří tuhý odpad ani kouř, ale vodní pára a oxid uhličitý, i přesto je třeba v místnosti pravidelně větrat. Topí se biolihem (bioetanolem), vyrobeným z přírodních surovin (brambory, řepka olejka). Designéři vycházejí vstříc jak milovníkům tradičního, tak supermoderního designu. Krby mohou být vestavěné, například do zdi, čehož se využívá často v novostavbách, ale i do stolku nebo paravánu či kamene. Závěsné modely na rozdíl od těch zabudovaných vystupují ze zdi, případně visí ze stropu, volně stojící biokrby můžete umístit prakticky kamkoliv. Co se týká rozměrů a materiálů, vycházejí někteří výrobci vstříc přáním zákazníků, a tak si lze pořídit opravdový originál podle vlastních představ. Pohodlí přinášejí dálkové ovladače na zapalování hořáku, ovládání pomocí mobilního telefonu nebo senzor kontroly oxidu uhličitého v prostoru. K zajímavým řešením patří modely, které mají integrovaný zvlhčovač, do něhož lze přidat vonné oleje.
Elektřina a zemní plyn
Stejně snadným a čistým provozem zaujmou plynové krby. V jejich případě je třeba řešit odvod spalin, a tak se doporučuje spolupráce s architekty, kteří navrhnou zakomponování krbu do interiéru alespoň v etapě hrubé stavby. často věrně imitují klasická topeniště a k jejich výhodám patří, že jsou výhřevné. Elektrické krby mají převážně estetickou funkci, modely s topnými tělesy se ale mohou používat také jako plnohodnotná elektrická topidla. Nemají skutečný plamen, jedná se pouze o efekt ohně, často ale velmi realistický. V nabídce jsou jak klasické elektrické krby s vibrující lamelou, podsvětlenou diodami, tak napodobeniny ohně s technologií vodní páry nebo TFT elektrické krby s obrazovkou, kde si volíte z mnoha audio-vizuálních motivů.
převzato z Design&Home / text: Šárka Drbohlavová / foto: archiv D&H
více o časopisu Design&Home na www.dhome.cz