Zorganizujte si svou domácnost

Určitě už se vám někdy stalo, že jste se rozhlédli po svém bytě či domě a to, co jste viděli, se vám vůbec nelíbilo. Všude chaos, rozházené hračky, na zemi špinavé prádlo, nemohli jste najít klíče od bytu, od auta… Dnes vám poradíme, jak si uspořádat domácnost tak, aby bylo vše na svém místě a lehce dohledatelné.

Předsíň
První, na co narazíme v předsíni je botník. Ten by měl být volen tak, aby se na něj (do něj) vešly boty všech velikostí (od lodiček až po kozačky) a tak, aby podlaha pod ním mohla být pravidelně a bez problémů čištěna. Nejlepší variantou tak bývají police. Jednak jsou levné a také poskytují dostatečný prostor k cirkulaci vzduchu, což je důležité pro hygienu (boty nezůstávají po delším nošení vlhké). Nevýhodou může být naopak to, že se na boty práší a je tak nutné častěji čistit jejich povrch.

Dalším kouskem v předsíni je věšák nebo šatní skříň. Na věšák bychom si měli věšet pouze ty části oděvů, které právě nosíme (na jaře a na podzim lehkou bundu nebo sako, v létě lehký svetřík nebo šátek a v zimě bundu a kabát). Další bundy, saka, svetry a kabáty bychom pak měli mít uložené ve skříni.

Máte-li v předsíni více místa, můžete zde umístit i stojan na deštníky. Deštníky by totiž měly být skladovány vestoje, aby nedošlo k poškození žeber a aby kolem nic byl prostor pro cirkulaci vzduchu – rychleji tak schnou a nedochází k poškození plísní. Navíc deštník nebudete muset hledat, až ho budete potřebovat.

Své zcela konkrétní místo by měly mít i klíče a to blízko u dveří. Ideálním prostorem jsou buď věšáčky přímo na vchodových dveřích nebo nějaká krabička či miska například na botníku. Klíče uchovávejte všechny na jednom místě.
organizace_domacnosti_01
Obývací pokoj
Obývací pokoj je místo, kde trávíte většinu volného času. Měl by na vás tedy působit uklidňujícím, harmonickým dojmem. Kromě pohovky, stolku a televizního zázemí se toto místo stává i místem pro dětské hraní a tedy místem pro spoustu hraček. Udržet tedy tuto místnost organizovanou může být fuška. Je tedy dobré mít zde nějaký úložný prostor (skříňka, bedna, krabice, látkový vak), ve kterém by byly uloženy hračky, se kterými si děti zrovna nehrají. Naopak pro ty nejoblíbenější pak můžete zvolit nějaký prostor bez víka, aby je dítě rychle našlo a byly vždy po ruce. Navíc tím zabráníte i případné nehodě, kdy by si dítě mohlo skřípnout prstíky.

Ložnice
Mnoho lůžek poskytuje hodně prostoru pro uložení například sezonních věcí (čepice, šály, rukavice) nebo kosmetických a hygienických výrobků, které většinou ženy kupují ve větším množství. Pokud není úložný prostor rovnou součástí lůžka, změřte si, kolik místa pod postelí máte a podle toho zvolte typ úložiště tak, aby bylo dobře dostupné a dalo se s ním dobře manipulovat. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství těchto úložišť, ať už plastových nebo dřevěných, s kolečky nebo bez.

S největší pravděpodobností budete mít u lůžka také minimálně jeden noční stolek. Ten by měl být dostatečně velký pro budík, kosmetické ubrousky (papírové kapesníky), lampičku, knihu a například brýle, je-li jich třeba. V ideálním případě by měl obsahovat také zásuvku, do které se skryjí věci, jež zrovna nelahodí vzhledu interiéru (dálkové ovladače, léky, na noc odložené šperky, časopisy, náhradní baterie…).

Dalším vybavením ložnice bývají zásuvky s ložním prádlem a se spodním prádlem. Ty poskytují další prostor pro věci, které chcete držet z dohledu. Svádějí však k tomu, dávat do nich věci bez přemýšlení a tak se mohou velmi rychle proměnit v chaos. Pro co nejlepší využití těchto zásuvek je dobré udržet je organizované – vyhradit každou zásuvku jednomu typu oblečení nebo jiného prádla (ložní prádlo, prostěradla, utěrky…).
organizace_domacnosti_03
Kuchyně
Zorganizování kuchyňského prostoru vám může výrazně ušetřit čas strávený přípravou jídla a není na tom nic složitého. Mějte často používané nádobí co nejblíže ke sporáku nebo kuchyňské ploše a přímo na kuchyňské ploše pak místo pro nejčastěji používané koření (sůl, pepř, paprika, olej…). Kdykoli je to možné, uskladněte menší hrnec ve větším, abyste si vytvořili dostatek prostoru pro uložení velkých kusů (hrnce, pánve). Ty častěji používané pak ponechte vpředu, méně používané zasuňte co nejdále do kuchyňské skříňky. Na pokličky si můžete pořídit jednoduchý zásobník, který je udrží na jednom místě nebo pokud máte šikovného manžela, si ho můžete vyrobit na míru vašim možnostem. Nebudou se vám tak plést mezi hrnci a pánvemi a ze skříněk neustále vypadávat.

Jídelní stůl by měl obsahovat pouze základní položky potřebné ke stolování (sůl, pepř, dochucovadlo, ubrousky, vodu, pečivo…) a to nejlépe uprostřed (samozřejmě pouze v případě, že doprostřed stolu všichni ze svého místa dosáhnou).

Pořádek v kuchyni vám mohou pomoci udržet také kontejnery nebo speciální tašky na tříděný odpad. Nestane vám tak, že si vytvoříte směs odpadu, se kterou se nikomu z vaší domácnosti nebude chtít jít k venkovnímu kontejneru.
domaci_pedi_01
Koupelna
Mnoho z nás má ve zvyku umisťovat houbičky, žínky, šampony, balzámy, mýdla, prostředky pro holení a další kosmetické přípravky na okraje vany. Nejen, že tak nemáte možnost vanu jednoduše utřít, ale zůstávají na ní fleky od těchto přípravků a mnohdy nám také padají při sprchování do vany. Do koupelny je lepší si pořídit nějaký drátěný nebo plastový skladovací nábytek, do kterého všechny tyto věci uložíme, nebo poličku, kterou umístíme nad vanu – na vaně si tak můžeme nechat pouze jeden sprchový gel a šampon. Žínku pak pověste na nějaký háček, aby rychleji oschla a nemnožily se v ní bakterie a plísně.

Pokud máte dostatečně velkou koupelnu na umístění pračky, je dobré mít hned vedle koš, kam bude vaše rodina odkládat prádlo určené k vyprání (větší prostor poskytuje výhodu oddělitelnosti bílého prádla od prádla barevného).

Prací prostředek, aviváž, bělidlo a další prací pomůcky mějte někde po ruce – například ve skříňce pod umyvadlem nebo hned vedle pračky.

Vše samozřejmě záleží na velikosti bytu či domu, který obýváte a na počtu osob, jež v něm žijí. Někdy ale pár jednoduchých kroků stačí k tomu, abyste se doma cítili dobře a bylo to místo, kam se chcete vracet.

text: redakce / foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám