Jak si vybrat boty, aby vám padly jako ulité

Dříve se říkalo, že nové boty se musí nejprve pořádně prošlápnout. Považovalo se za normální, že ze začátku někde dřou nebo tlačí, protože to se přece časem poddá a rozchodí. Taky se před palcem rozhodně nenechávalo žádné volné místo, aby noha v botě nejezdila. Takže pokud se nevytáhly, tak tlačily. Doba ale pokročila a stále více lidí touží po opravdu padnoucích botách, a to od první chvíle, co je nazují. Stejně jako v módě čím dál častěji volíme pohodlné a v pohybu neomezující modely, tak už i nohám chceme dopřát pohodlí a prostor. Proto se jako lavina rozšiřuje počet lidí, kteří nosí barefoot obuv. A proč? Protože barefoot neboli bosé boty se maximálně přizpůsobí noze a ne noha jim.

Koupě opravdu padnoucích bot je docela věda. Hodně lidí i z tohoto důvodu nevědomky nosí malé boty. Příčin ale může být více. Například jsme byli od mládí zvyklí, že máme nohu určité velikosti, a tak kupujeme boty stále stejného čísla a tomu se snažíme přizpůsobit. Ale přitom každý výrobce čísluje boty trochu jinak a také se tvar i velikost chodidla během života mění. I proto je nejlepší kupovat boty tam, kde vám s nákupem odborně poradí. A to jsou třeba prodejny s barefoot obuví naBOSo. Na správné velikosti opravdu záleží, protože nošení malých bot může negativně ovlivnit fungování celého těla.

Hlavně si nekupuj široké boty, roztáhne se ti noha!
Kolikrát už jste tuhle větu za svůj život slyšeli? Archetyp Popelky s malou ladnou nožkou je v nás zřejmě hluboce zakořeněný. Ale i to se naštěstí mění a pohodlí začíná dostávat přednost. Podíl na tom má právě trend bosých bot, které nosí stále více lidí. Barefoot respektuje přirozený anatomický tvar nohy, nemá ani minimální náznak podpatku a díky tomu neposouvá osu těla dopředu. Také se vyznačuje velmi tenkou podrážkou a do všech strann flexibilní podrážkou, takže noha vnímá terén a dokáže přirozeně reagovat na nerovnosti. A asi každý, kdo začal v barefoot botách chodit, se setkal s tím, že se mu noha po nějaké době zvětšila jak do šířky, tak do délky. Nohy totiž získaly prostor a opět začaly posilovat. Takže se vyplatí nechat si nohu opakovaně přeměřit a nekupovat další boty rovnou stejné velikosti, jako byly ty první.

Jak a kdy si změřit nohu?
Ideální doba k měření je večer, protože přes den nohy často nabývají na objemu. A jak to udělat? Vezměte si papír velikosti A4, stoupněte si na něj zády ke stěně a lehce se jí patou dotýkejte. Pak přeneste na chodidlo celou svou váhu a nejlépe ho celé obkreslete. Délka chodidla je od středu paty k nejdelšímu prstu.

Některá noha má dominantní palec, jiná zase ukazováček. A důležité je změřit obě chodidla, protože i jejich velikost se může lišit. Možná nakonec zjistíte, že máte úplně jinou velikost, než jste si léta mysleli. K měření chodidel se používá i měřidlo PLUS12, které rovnou pracuje s nadměrkem 12 mm.

Široká noha? Žádný problém
Při koupi běžné obuvi se obvykle soustředíme hlavně na to, aby nám boty padly na délku. U barefoot obutí se ale počítá také se šířkou. Bota by neměla být příliš těsná, abyste v ní mohli pohodlně roztáhnout prsty. Pak bude noha moci správně fungovat. Zejména u dětí je potřeba se na šířku botiček více zaměřit. Kromě šířky chodidla se podívejte i na výšku nártu, hodně vyklenutá noha se do každých bot nevejde. Výrobci barefoot obuvi ale počítají jak se širšíma nohama, tak s vysokými nárty.

Na co je dobrý nadměrek?
Když máte změřené chodidlo, ještě to neznamená, že právě tak velká bude vaše bota. Jedním ze znaků bosochodců je, že nosí boty větší velikosti, než je běžné, protože počítají s nadměrkem před palcem i dalšími prsty. Nadměrek je důležitý pro to, aby noha měla při chůzi dostatek prostoru a mohla správně pracovat. U dospělých se počítá s 5-10 mm navíc, u dětí až s 12 mm. Obecně platí, že čím zkušenější chodec, tím větší nadměrek si může dovolit.

Více se dozvíte v prodejnách naBOSo nebo na www.naBOSo.cz

Zdroj: naBOSo.cz / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ne každý ví, že součástí kvalitních pojištění jsou i asistenční služby, která vám mohou velmi pomoci při haváriích a v

Imunita – slovo skloňované ve všech pádech. Slyšíme o ní v médiích, čteme v tisku, jsou jí plné sociální sítě.

Voda je jedním z nejzákladnějších přírodních zdrojů, který nás provází v každodenním životě. Ale věděli jste, že voda má také

Přidejte se k nám