Jasná, zářící pleť je známkou zdraví a štěstí. Pokud je vaše pleť matná, popelavá, působí unaveně a vy nezdravě, opotřebovaně, dokonce starší, než opravdu jste.
Stejně, jako je kůže největším orgánem těla, je pokožka vašeho obličeje nejvýraznějším rysem vaší tváře, slouží jako hlavní ukazatel vašeho celkového zdraví. Pro obnovení zdravé pleti a mladistvého vzhledu můžete udělat mnohé – ať už je to změna v kosmetické péči, změna stravovacích návyků nebo návštěva dermatologa.
Zdravý životní styl
Kosmetické procedury nejsou jediným, ani nejúčinnějším lékem na zašedlou, nezdravou barvu pokožky. Jedním z nejjednodušších a také nejlevnějších způsobů jak udržet svou pleť zdravě vypadající je její hydratace. Také zdravá strava může výrazně zlepšit její vzhled. Vědci se domnívají, že konzumace některých potravin může výrazně zhoršovat, ale také výrazně zlepšovat stav pleti. Zdravé potraviny, bohaté na cenné živiny (mix ovoce a zeleniny, nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo, potraviny s vysokým obsahem vitamínu A, C, E…), s největší pravděpodobností posílí kožní buňky a tkáně a podpoří odolnost pleti vůči vnějším vlivům životního prostředí.
Důležitým aspektem je také dostatek spánku a pohybu. Všeobecně platí, že čím zdravěji žijete, tím zdravěji vypadáte.
Exfoliace
Poté, co jste zlepšila své stravovací návyky, můžete přistoupit ke kosmetické péči o svou pleť. Jedním ze způsobů, jak podpořit zdravý vzhled své pleti, je exfoliace (peeling) .
Naše kůže má několik vrstev. Vnější vrstva (epidermis) se skládá z pěti dílčích vrstev. Vnější vrstva je v podstatě mrtvá. Exfoliace pomáhá odstranit vnější vrstvu odumřelých kožních buněk, což zajistí hladší, zářivější vzhled pokožky, bez známek únavy. Peeling podporuje lepší absorpci aktivních látek obsažených v kosmetických produktech. Dbejte však na to, abyste to s peelingem nepřeháněla a neudělala tak více škody než užitku. Peeling provádějte zhruba jednou za 2 týdny.
Hydratace
Odumřelé kožní buňky neabsorbují dobře vlhkost, peeling pokožku připraví na další kosmetickou péči, která se tak (po odstranění odumřelých kožních buněk) dostane do jejích hlubších vrstev. Je-li množství vody v pleti příliš nízké, má pokožka tendence vysychat. Hydratační krém pomůže v pokožce udržet vodu a tak zajistit její zdravý lesk.
Dostatečné množství tekutin – především vody – může zlepšit mnoho aspektů vašeho zdraví. Voda zvyšuje vlhkost pokožky a pomáhá odplavovat z těla nahromaděné toxické látky. Místo kávy a černého čaje, zkuste čaj zelený (obsahuje protizánětlivé složky a chrání buněčné membrány).
Dermatologie
Někdy jen exfoliace a hydratace nestačí. Máte-li stále pocit nudné, popelavé pleti, je čas navštívit dermatologa. Lékaři mohou navrhnout chemický peeling, dermabrazi či ošetření pleti laserem.
Chemické peelingy mohou pomoci snížit výskyt linek a jizev po akné a dokonce i kožního pigmentu. Dermabrazí se pak většinou řeší hlubší kožní problémy, jako je například akné. Mikrodermabraze je pravděpodobně nejlepší volbou pro rozjasnění pleti. Zatím co diamantové krystalky odstraní vrchní vrstvu kůže, vakuum vyčistí póry, prokrví pokožku a zregeneruje tkáň. Rozdíl ve vzhledu vaší pleti navíc poznáte hned po prvním ošetření. Ošetření laserem přichází na řadu většinou při poškození kůže sluncem nebo na pleť s vráskami, jizvami, ekzémy… Laser přispívá k celkovému zlepšení kondice pokožky, k její pružnosti a elasticitě.
text: redakce / foto: fotky-foto, pixmac