Znáte to, jednoho dne se probudíte a začnete snít o dlouhých vlasech, ony ale ne a ne růst tak rychle, jak byste si přála. Tak čekáte, čekáte a zase čekáte. Víte, že existuje několik způsobů, jak růst vlasů urychlit, aniž byste ohrozila jejich sílu či zdraví?
Mytí vlasů
Vše začíná u mytí vlasů a vlasové pokožky. To je pro růst zdravých a silných vlasů velmi důležité. Je-li pokožka hlavy „zanesena“ nečistotami životního prostředí a zbytky stylingových přípravků, nemůže dostatečně dýchat a vytvářet tak dobré prostředí pro růst vlasů.
Ne vždy musíte k mytí vlasů použít šampon, zvláště, myjete-li si vlasy každý den nebo obden. Ten totiž, kromě nečistot, z vlasů odstraní i přírodní oleje, které podporují sílu vašich vlasů a může vysušovat nejen vaše vlasy, ale také pokožku hlavy. K mytí vlasů šamponem potom používejte takový, který je přímo určený pro typ vašich vlasů – na barvené vlasy šampon pro barvené vlasy, na jemné vlasy šampon určený jemným vlasům. Předejdete tak tomu, že budete vlasy zbytečně zatěžovat, nebo že se vám bude rychle vymývat barva.
Po každém mytí vlasů jim dopřejte nějakou závěrečnou péči – kondicionér, který vlasy rozplete, dodá jim ztracené výživné látky a připraví je na česání. Jednou týdně můžete použít výživnou masku, která vlasy hloubkově zregeneruje a postará se o doplnění všech potřebných živin.
Na závěr každého mytí použijte vlažnou (v podstatě co nejméně teplou, nebo i studenou) vodu, ta uzavře vlasové vlákno a zabrání ztrátě vlhkosti a poškození vlasů v důsledku tepelného stylingu.
Úprava vlasů
Úprava vlasů po mytí i během dne je ta část péče o vlasy, kde dělá většina žen největší chyby. Ty mají za následek zejména lámání a třepení vlasů. Například zuřivé tření vlasů ručníkem, aby rychleji uschly, kartáčování mokrých vlasů nebo fénování mokrých vlasů horkým vzduchem – to jsou nejčastější prohřešky. Vezměte na vědomí, že vaše vlasy jsou jemné a křehké a tak je s nimi takto třeba zacházet. Mokré vlasy nejprve zabalte do ručníku, ten z nich absorbuje přebytečnou vodu, potom je rozčešte hřebenem s širokými rozestupy mezi zuby, nechte ještě trochu proschnout přirozenou cestou a až potom – pokud je to nutné – fénujte a použijte kartáč. Fén si však nastavte na co nejnižší teplotu vzduchu.
Kadeřnická péče
Zastřižení konečků – noční můra všech, kteří chtějí rychle dlouhé vlasy. Nezastřihávat konečky vlasů pravidelně (minimálně jedenkrát za 12 týdnů) je však v tomto případě velká chyba. Takováto pravidelná péče zabrání třepení vlasů a vůbec dokáže výrazně zlepšit jejich celkový stav. Samozřejmě, ihned po návštěvě kadeřníka budou vlasy zase o něco kratší, ale věřte, že po tomto zásahu porostou zase o něco rychleji a budou zdravější a silnější.
Pomáhá i masáž hlavy
Masírovat pokožku hlavy a vlasy teplým bylinným olejem, je velmi dobrý způsob, jak podpořit zdravý růst vlasů. Pro jemné, suché a krepaté vlasy je pak nejčastěji, jako základní olej, používán olej mandlový nebo sezamový. Oba jsou velmi výživné pro pokožku hlavy a mají blahodárný vliv i na kvalitu vlasů. Jsou-li vaše vlasy náchylné k předčasnému řídnutí nebo šedivění, potom je ideální použít olej kokosový, který dokáže tyto potíže zpomalit. Pokud jste majiteli silných, ale často se mastících vlasů, je ideální volbou olivový olej. Do těchto základních olejů jsou potom přidávány oleje bylinné pro individuální potřeby vlasů a vlasové pokožky.
Strava
Pro růst a kvalitu vašich vlasů je také velmi důležité to, co jíte. Pokud jíte vyváženou stravu s dostatečným množstvím bílkovin, omega-3 mastných kyselin, vitamínů a minerálů, velmi pravděpodobně jsou vaše vlasy zdravé a silné. Zvažte začlenění ryb, drůbeže, ořechů, vajec, sladkých brambor, čočky a špenátu… do svého jídelníčku, nejen vaše vlasy, ale například i nehty se vám odvděčí. Nedostatek těchto živin může nejen brzdit růst vašich vlasů, ale může způsobit i jejich vypadávání a řídnutí.
text: redakce / foto: bigstock