Diamant – ten třpytivý, jedinečný kámen, který je snem mnoha žen. Jde o nejtvrdší nerost na světě, a proto je velice odolný vůči poškození a schopný snášet vysoké teploty. Díky svým obdivuhodným vlastnostem a oslnivému třpytu se stal oblíbeným prvkem ve šperkařství a jeho kombinací se zlatem vznikají nesmrtelné klenoty. My vám nyní přinášíme stručného průvodce světem diamantových šperků.
Nákup šperku s diamanty
Ať už uvažujete o koupi diamantového šperku pro sebe, nebo chcete obdarovat někoho blízkého, určitě se vyplatí vědět, čím se při nákupu řídit. Základními parametry diamantů, které ovlivňují cenu, jsou tzv. 4C: brus (cut), hmotnost (carat), čistota (clarity) a barva (colour).
I když by se mohlo zdát, že největší vliv na cenu má velikost, tedy hmotnost diamantu, ještě důležitější je brus. Ten totiž dodává diamantu jeho nezaměnitelnou záři. Čím propracovanější brus, tím více se kámen třpytí. Dlouhodobě se největší oblibě těší kulatý neboli briliantový brus. Hmotnost se udává v karátech, 1 ct odpovídá 0,2 g. Čistotu ovlivňují tzv. inkluze, tedy vnitřní prasklinky a nedokonalosti. V závislosti na jejich výskytu se diamanty řadí do několika tříd. Co se týká barvy, bezbarvé až žluté diamanty se hodnotí podle mezinárodní stupnice. Existuje však i spousta jiných odstínů, které se hromadně označují jako fancy.
Jakmile zvážíte tyto vlastnosti diamantu, zaměřte se na druh kovu, se kterým chcete diamant ve šperku zkombinovat. Milovníci klasiky sáhnou po nestárnoucím spojení diamantu a žlutého zlato, mladší ročníky možná ocení spíš zlato bílé, a pokud hledáte něco neotřelého, zkuste módní růžové zlato.
V ateliéru KLENOTA v srdci Prahy navíc ke každému šperku dostanete certifikát pravosti, můžete si tedy být svou koupí naprosto jistí.
Vhodné příležitosti
Diamantové šperky symbolizují luxus, a proto se hodí i na ty nejslavnostnější události, jako například plesy, svatby nebo promoce. Nicméně decentní kousky v podobě diamantových náušnic pecek a minimalistických diamantových prstenů můžete klidně nosit každý den, a přesto nezevšední.
Není náhodou, že zásnubní prsten typicky představuje jeden velký diamant, tzv. solitér, zasazený ve zlatém kroužku. Tuto tradici započal arcivévoda Maxmilián Rakouský, který v roce 1477 dal první diamantový zásnubní prsten své budoucí ženě, Marii Burgundské.
Jde o příslib lásky na celý život, je tedy na místě hledat nadčasovost, trvalost a odolnost. A všechno to právě zlatý prsten s diamantem splňuje.
Aktuální trendy
V současnosti se začíná prosazovat několik výrazných trendů. Jedním z nich je nošení prstenu s diamantem na pravé ruce jako výraz nezávislosti ženy, která už nemusí čekat, až svůj vysněný diamant dostane. Může si ho směle pořídit sama.
Mezi zásnubními prsteny v posledních letech získávají na oblibě prsteny v halo stylu. Jedná se o typ osazení, kdy jeden velký drahokam rámuje spousta menších diamantů. Vzrůstající popularitě také se těší také barevné, tedy fancy diamanty.
Jak se starat o šperky s diamanty
I když je diamant velmi odolný a stačí mu zcela minimální péče, měli byste se mu čas od času přece jen chvíli věnovat. Odvděčí se vám za to neutuchajícím oslňujícím jasem. Odborníci radí šperk občas přes noc ponořit do roztoku vody a mýdla. Následující den ho opláchněte a očistěte měkkou tkaninou. Samozřejmě si ho můžete nechat vyčistit i profesionálně přímo v klenotnictví.
Abyste čištění nemuseli provádět příliš často, doporučuje se šperk sundavat vždy před prací v kuchyni či na zahradě, úklidem a aplikováním různých krémů. Tím se z velké části vyhnete ulpívání nečistot.
V zajetí lesku diamantů
Nyní už víte, jak ke koupi diamantových šperků přistoupit, kam je nosit i jak se o ně starat. Tyto informace se vám budou zajisté hodit, ať už se chystáte koupit si svůj první zářivý klenot, nebo už jich máte hned několik. Je totiž nad slunce jasnější, že diamantové šperky vždy budou základními kousky v každé šperkovnici. Vždyť i Marylin Monroe prohlašovala, že „diamanty jsou nejlepším přítelem ženy“. S našimi tipy vám tato klasika bude nosit radost a bude decentně podtrhovat vaši krásu dlouhá léta.
Zdroj: Ateliér KLENOTA / komerční sdělení