Účty za energie jsou stále vyšší a vyšší. Prozradíme vám, jak se vyvarovat základních chyb, čím se řídit při koupi nového spotřebiče a proč vytahovat nabíječku ze zásuvky, když ji zrovna nepoužíváte.
Udělejte audit spotřebičů
Lednice, mrazáky, pračky a sušičky starší 12 let se vyplatí vyměnit za nové s nižší spotřebou. V tomto případě se vám investice vrátí. Spotřebiče, které pravidelně používáte nenechávejte uspané nebo v pohotovostním režimu, ale vždy je vypněte. A ještě jeden malý trik. Vytahujte nabíječku ze zásuvky, i když zrovna nenabíjíte, protože i během zdánlivé nečinnosti odebírá watty, které jen přeměňuje na teplo.
Pečlivě sledujte štítky
Každý elektrospotřebič musí být vybaven speciálním štítkem. Označení A je nejúspornější, nejvíc naopak spotřebuje výrobek označený písmenem G. Pokud se rozhodnete koupit si nový spotřebič, měl by to být jeden z prvních faktorů, na které se při výběru zaměříte.
Vyměňte žárovky a zhasínejte
Pokud odcházíte z místnosti, zhasněte. Vyměňte staré klasické žárovky za úsporné LED žárovky nebo zářivky. ,,Obecně lze doporučit používání spotřebičů s vysokou účinností, nejen LED světel, ale i „bílých“ spotřebičů. Důsledné zhasínání (pokud se nepodaří mít osazena světla s pohybovým čidlem a automatickým zhášením) a „vytahování ze zásuvky“ zejména externích nabíječek, el. rychlovarných konví nejen šetří elektřinu, ale je důležité i z hlediska bezpečnosti….” říká Ivan Noveský, předseda Institutu pro energetiku.
Udržte teplo
Nejprve zkuste těsnění všech oken a dveří. V zimě pravidelně větrejte. Topení nezastavujte nábytkem ani jinými doplňky. Pokud odcházíte z domu, zatáhněte žaluzie a závěsy. V létě tyhle starosti řešit nemusíte a v zimě by náklady, díky příznivým teplotám, mohly zůstat podobné.
Zdroj: Institut pro energetiku / komerční sdělení