Jak být fit i v zimě

V chladnějších dnech máme chuť spíše na sytější pokrmy. Příležitostí k přirozenému pohybu venku se sychravým počasí ubývá. Zimní oblečení snadno skryje pár kilo navíc. Zima zkrátka svádí k lenošení a mlsání o něco víc než ostatní roční období. Jak si ji užít, a přitom si zachovat kondici a zdravé návyky? Ve spolupráci s nutriční terapeutkou jsme pro vás připravili pět praktických tipů.

1. Tuky ano, ale…
Omlouváte své chutě tím, že se tělo potřebuje na zimu obalit? Vlastně máte pravdu. Tuk je přirozená tepelná izolace našeho těla, a proto je z fyziologického hlediska normální vytvořit si v chladném počasí přiměřenou tukovou zásobu. To ale není důvod cpát se tučnými potravinami. „Tělo volá po kvalitních tucích, konkrétně po nenasycených mastných kyselinách. Jejich zdrojem jsou například tučnější ryby, řepkový olej nebo lněná a chia semínka,“ říká Mgr. Ing. Natália Palugová, která obor Nutriční terapie vystudovala na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

2. Vyladěné polévky
Jestliže v létě s chutí sáhneme po osvěžujícím salátu, v zimě je jasnou volbou polévka, která příjemně zahřeje a zasytí.

A tady pozor. Pocit sytosti může být u některých polévek jen krátkodobý. Pokud máte polévku místo hlavního jídla, přidejte do ní zdroj bílkovin. Může jít o maso, vejce, tofu, tempeh nebo sýr. Nezapomeňte ani na polysacharidy v podobě celozrnné rýže, pohanky či kuskusu. Vynikající volbou jsou luštěninové těstoviny, které jsou v tomto směru vlastně 2 v 1, rozumějte bílkovina a současně sacharid. Ostatně luštěniny jsou podle Natálie Palugové skvělou surovinou i pro zimní krémové polévky, které můžete ještě zahustit například bramborou nebo 12% smetanou na vaření. Výborně se hodí i krémový sýr typu žervé, protože je zároveň dobrým zdrojem bílkovin. Nemusíte se však bát ani klasické jíšky. V přepočtu na jednu porci je množství použité mouky minimální.

3. Sezónní menu
Návrat k lokálním a sezónním surovinám je trendem nejen v řadě restaurací. Čerstvé suroviny mají hned několik předností – patří k nim fakt, že se nemusí chemicky ošetřovat, aby zvládly dlouhou cestu ke spotřebiteli. V zimě do svého jídelníčku zařaďte například kořenovou zeleninu, cukety, lilky a dýně, ale také kysané zelí. Pokud jde o zpracování, upřednostňuje Natália Palugová pečení. Při něm si navíc potraviny lépe zachovají nutriční hodnotu. Neztrácí totiž živiny louhováním, jako je tomu u vaření.

4. Zimní pitný režim
Množství tekutin, které náš organismus potřebuje, záleží na mnoha okolnostech. Roční období je jednou z nich. Ve vysokých letních teplotách, kdy se více potíme, je třeba věnovat doplnění tekutin o něco větší pozornost. I v zimě se hodí mít čerstvou vodu vždy při ruce, pokud ale zrovna nesportujete nebo nemáte fyzicky náročnou práci, trochu ubrat můžete.

Zimní idylku má mnoho lidí spojenou s teplým čajem, který si vychutnáte, třeba když přijde z venku nebo máte chvíli volna. „Pijete-li neslazené zelené či ovocné čaje, nemusíte zásadně řešit jejich množství. Je ale dobré nepít stále stejný druh a během dne je střídat. Hlídejte si však, kolik za den vypijete šálků černého a bylinného čaje. U bylinných je dobré se řídit návodem na obalu či doporučením specialisty, který vám směs bylin připravil. U černého čaje se držte maximálně 4 až 5 šálků za den, a to především kvůli obsahu kofeinu,“ vysvětluje Natália Palugová.

Mimochodem, posezení u teplého nápoje má obvykle příznivý vliv na naše rozpoložení. Tělo ale paradoxně zahřeje i studený nápoj. Na jeho zpracování totiž musí organismus vynaložit energii, čímž se zahřívá.

5. Kaštany nejen na vánočních trzích
Dlouhé zimní večery jsou jako stvořené k posezení s přáteli, sledování filmu a odpočinku. K tomu pochopitelně patří i něco na zub. Zkuste sáhnout po celozrnných tyčinkách, bílkovinových krekrách (u kterých si ale dejte pozor na množství tuku) a také po jedlých kaštanech. Výborná je rovněž nakrájená zelenina s různými dipy.

Pomocníci pro zimní kondici
I když si příroda z velké části v zimě dopřává odpočinek, můžete její sílu využít v péči o své tělo. Kombinaci vitamínů, výtažků z bylin a ovocných šťáv obsahuje tekutý doplněk stravy Salus Floradix Železo+. V jeho složení najdete dobře vstřebatelné železo, které přispívá k tak zásadním procesům, jakými jsou normální tvorba červených krvinek a hemoglobinu, přenos kyslíku v krvi nebo správná funkce imunitního systému. Pro každodenní život je užitečným pomocníkem v boji s únavou. Přispívá totiž ke snížení míry únavy a vyčerpání. Totéž platí i o vitamínech B2, B6, B12 a C, které jsou součástí přípravku. Spolu s nimi si dopřejete rovněž vitamín B1, který blahodárně působí například na normální činnost nervové soustavy a psychiky. Důležitou roli hrají výtažky z bylin a ovocných šťáv, které blahodárně působí na tělo a podporují správné trávení. Patří k nim fenykl, kopřiva dvoudomá nebo ibišek. Přípravek je slazen ovocným cukrem, medem a ovocnými šťávami.

Přípravků s obsahem železa a vitamínů nabízí Salus, německá značka s více než stoletou tradicí, kompletní řadu. Složení tekutého doplňku stravy Salus Floradix Floravital Železo+ je přizpůsobeno potřebám veganů. Pokud preferujete spíše pevnou formu, sáhněte po Salus Floradix tabletách se železem a vitamíny. Ty navíc obsahují kyselinu listovou. Více informací najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Zdroj: Salus, foto: bigstock, výrobce / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ne každý ví, že součástí kvalitních pojištění jsou i asistenční služby, která vám mohou velmi pomoci při haváriích a v

Imunita – slovo skloňované ve všech pádech. Slyšíme o ní v médiích, čteme v tisku, jsou jí plné sociální sítě.

Voda je jedním z nejzákladnějších přírodních zdrojů, který nás provází v každodenním životě. Ale věděli jste, že voda má také

Přidejte se k nám