Rozmixují, nasekají, nastrouhají, vyšlehají… Tyčové mixéry mohou být velmi užitečným, a navíc vcelku skladným kuchyňským pomocníkem. Nezávislá spotřebitelská organizace dTest prověřila hned 25 modelů s různě bohatým příslušenstvím. Zatímco se šlehačkou si metlou vybavené přístroje poradily doslova hladce, propadlíky odhalila výroba majonézy i kojenecké výživy. Nad síly některých mixérů byl i zátěžový test.
Stěžejní zkouška se samozřejmě týkala jednotlivých funkcí. „U všech modelů jsme prověřili kvalitu, rychlost a rovnoměrnost mixování vybraných potravin. Tyčové mixéry s potřebným příslušenstvím dále absolvovaly sekací, šlehací nebo krájecí disciplíny,“ upřesňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Hodnocena byla také snadnost obsluhy, hlučnost, kvalita konstrukčního zpracování
a samozřejmě i elektrická bezpečnost. Nechyběl ani zátěžový test.
Sváteční pomocníci
Každý spotřebič, který pomůže s přípravou vánočního menu, je vítaný. V základní zkoušce, kterou podstoupily všechny testované modely, tak nemohla chybět příprava majonézy na poctivý domácí bramborový salát. Příznivé je, že si s ní hned 16 tyčových mixérů poradilo velmi dobře. S pěticí modelů se však testujícím majonézu za stanovených podmínek vytvořit nepovedlo. Výkony Bamix Swiss Line, Bamix Gastro a Sencor SHB 5600GG-EUE3 na emulgaci použitých přísad zkrátka nestačily a v téměř nezměněném stavu zůstaly ingredience i při použití modelu Tefal HB 659838. Poslední propadlík Tefal HB 121838 chyboval celkem kuriózně. „Nejprve se zdálo, že se ingredience spojí, po chvilce ale došlo k viditelnému oddělení žloutků a oleje,“ upřesňuje šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.
Při sekání ořechů, třeba do vánočního cukroví, si dobře vedla těsná nadpoloviční většina testovaných modelů vybavených potřebným příslušenstvím. Čtyři mixéry však předvedly pouze dostatečný výkon. „Tato zkouška odhalila i jednu zvláštnost. Ačkoliv většina výrobců uvádí u sekání ořechů jako doporučené množství 100 až 200 gramů, Tefal HB866A38 zvládne podle instrukcí zpracovat najednou pouze 20 gramů,“ poznamenává za dTest Hana Hoffmannová.
Pomyslný vánoční trojboj završilo šlehání bílků nezbytných například pro přípravu kokosek. Valná většina z téměř dvacítky modelů s metlou si za tuto zkoušku vysloužila jen průměrnou známku. Slabší výkony předvedly Philips HR 2536/00 a Bamix Gastro, které vyšlehaly výrazně menší objem než ostatní. Sníh, který Bamix vyšlehal, měl přitom nejdříve správnou konzistenci. Po chvíli ale příliš zhutněl a ztuhl, a připomínal tak spíš hrudkovitý tvaroh. Naopak správně hutná šlehačka se podařila téměř všem testovaným modelům.
Výbava na předsevzetí
Chystáte se od nového roku začít se zdravou stravou? Pak vás možná bude zajímat, že příprava smoothie ze směsi ovoce, zeleniny a džusu byla pro některé modely vcelku tvrdým oříškem. Problémy měly zejména s rozmixováním dužiny pomeranče, vláken řapíkatého celeru nebo stonků petržele. Bezchybné smoothie, navíc v nejkratším čase (45 sekund), připravil Philips HR 2536/00.
Žádné větší problémy neměly potřebně vybavené mixéry se sekáním bylinek, horší to bylo s cibulí.
Dobrá zpráva pro rodiče
S přípravou kojenecké výživy si převážná většina přístrojů poradila a přesnídávka z vařených brambor, mrkve i hovězího masa byla rovnoměrně rozmixovaná. Přesto i za přípravu pokrmu pro nejmenší padla jedna nedostatečná, a to kvůli velkému množství nerozmixovaných kousků masa. Rohnson R-579 jich zanechal tolik, že tvořily 20 % z celkové hmotnosti směsi. Zazářil například Bosch MSM24100, který v podstatě ideální konzistence přesnídávky docílil za 40 vteřin.
Příliš velká zátěž
Cílem zátěžové zkoušky bylo zjistit, jak se na přístrojích projeví vysoká frekvence používání. Konkrétně šlo o 70 cyklů, při nichž byl přístroj vždy minutu spuštěný a minutu vypnutý. Po pěti cyklech pak následovala desetiminutová pauza. Mixovala se směs vody a pilin. Naprostá většina modelů si vedla velmi dobře. Zkouška však odhalila dva propadlíky, u nichž došlo k nevratným poškozením. Eta 3057 Rizzo od 45. cyklu fungovala pouze přerušovaně. O čtyři kola později došlo k poruše motoru, ze zařízení začal vycházet kouř a nešlo spustit. Sencor SHB 5600GG- EUE3 zase začal od 45. cyklu postupně ztrácet na rychlosti, dokud se motor úplně nezastavil. Za dalších sedm kol došlo k úplné poruše motoru a přístroj nešel znovu zapnout.
Pokud jde o kvalitu konstrukce, nenarazili testující na žádné výrazné pochybení. Zkouškou prověřující takzvanou elektrickou bezpečnost pak prošly všechny modely bez problémů.
Zdroj: dTest / komerční sdělení