Africké safari už dávno není jen mužskou doménou. Vzhledem k ochraně zvířat vyměnili „lovci“ pušky za fotoaparáty a tím se ze safari stal romantický výlet do panenské přírody, spojený s nocováním v divočině a pozorováním zvířat. Hlavním lákadlem většiny národních parků je tzv. ‚velká pětka‘ – lev, levhart, nosorožec, buvol a slon africký, ale Afrika nabízí mnoho dalších zvířecích atrakcí, od goril přes oblíbené surikaty. Nechcete-li tedy pozorovat svá oblíbená zvířata pouze za mřížemi v zoo, vydejte se je navštívit do jejich přirozeného prostředí.
Masai Mara (Keňa)
Keňa je nejpopulárnější safari destinací v Africe. Park Masai Mara se nachází na jihozápadě Keni a na jihu přechází v Národní park Serengeti. Rezervace je známá díky stěhování pakoňů, zeber a dalších kopytníků mezi těmito sousedícími parky, každý rok v září a říjnu. Stěhování je tak rozsáhlé, že je nazýváno „Velké stěhování“. Další atrakcí jsou výlety do vesnic domorodých Masajů, podle kterých se park jmenuje.
Chobe (Botswana)
Tento park na severu Botswany, v deltě řeky Okavango, pokrývá čtyři různé ekosystémy a může se pochlubit jednou z největších koncentrací zvěře v Africe. Slonů afrických je tu odhadem 50 tisíc, takže je malá pravděpodobnost, že při své návštěvě žádného neuvidíte.
Krugerův národní park (Jihoafrická republika)
Park pojmenovaný po búrském politikovi Paulu Krugerovi je nejstarším africkým parkem. Byl založen v roce 1902 a dnes je nejnavštěvovanější a nejznámější přírodní zajímavostí Jižní Afriky. Je také jeden z nejudržovanějších (nabízí ubytování v 24 kempech) a tak je ideální na safari vlastní dopravou.
South Luangwa (Zambie)
Nejjižnější ze tří národních parků v údolí řeky Luangwa je navštěvován především kvůli pěšímu safari. Můžete zde pozorovat přes 400 druhů ptáků a 60 druhů zvířat, mezi jinými žirafy, slony, lvy a v řece také hrochy a krokodýly.
Serengeti (Tanzanie)
Jméno parku pochází z jazyka Masajů a znamená „místo, kde země běží do nekonečna“. Klasika afrického safari, Národní park Serengeti, je tvořen především savanou a travnatými rovinami, které jsou ideální na pozorování lvů, pakoňů a zeber.
Bwindi Impenetrable Forest (Uganda)
Prales Bwindi, známý také jako „místo temnoty“ je domovem téměř poloviny světové populace gorily horské a jedno z mála míst, které mohou „gorilí safari“ nabídnout. Díky gorilám se stala součástí seznamu Světového dědictví Unesco.
Etosha (Namibie)
Namibijský park Etosha je populární především mezi fotografy, protože v době sucha se zvířata shromažďují na relativně malých prostorech kolem zdrojů vody. Většina návštěvníků může spatřit nejen žirafy, slony (nejvyšší jedince tohoto druhu najdete právě zde), lvy a nosorožce, ale také levharty a gepardy.
Ngorongoro (Tanzanie)
Planina Ngorongoro v severní Tanzanii se rozprostírá mezi stěnami prastarého vyhaslého vulkánu, největšího kráteru na světě. Najdete zde největší koncentraci volně žijících afrických zvířat, přibližně 30 tisíc jedinců a také Olduvajskou rokli zvanou „kolébka lidstva“.
text: redakce / foto: bigstock, Jan Wasserbauer