Digitální stárnutí: Jak obrazovky škodí vaší pleti

Modré světlo vyzařované obrazovkami či monitory nepřispívá jen k poškození zraku a horšímu spánku, ale také k předčasnému stárnutí pokožky. Jeho záření proniká hluboko do kůže a způsobuje degradaci buněk a oxidační stres. Jak proti účinkům takzvaného digitálního smogu na zdraví a vzhled pokožky bojovat?

Z obrazovek počítačů, televizí, chytrých telefonů a tabletů, ale také třeba LED osvětlení na nás dennodenně září umělé modré světlo. Studie potvrzují, že jeho nadměrné působení může u člověka vážně narušit spánkový cyklus a poškodit zrak. Nedávná studie působení modrého světla na lidský organismus však odkrývá i další negativní vlivy, zejména na kůži.

Dvě strany jedné mince
Modré světlo je součástí spektra viditelného světla a samo o sobě je pro naše tělo důležité. Jeho přirozeným zdrojem je slunce a v našem těle pomáhá řídit takzvaný cirkadiánní rytmus, tedy cyklus spánku a bdění. Modré světlo potlačuje uvolňování „spánkového“ hormonu melatoninu v těle. Ráno nás tedy probouzí a přes den udržuje v bdělém stavu. Kromě toho pozitivně působí na rychlost našich reakcí a zlepšuje náladu. Problém nastává ve chvíli, kdy na lidský organismus působí nadměrné množství modrého světla, navíc často i během noci.

Když vám displej přidá vrásek
Vzhledem k tomu, že je modré světlo charakterizováno krátkou vlnovou délkou (v rozmezí 420–490 nanometrů), je vysoce koncentrované a dokáže proniknout hluboko do kožních vrstev. Tím v pokožce způsobí oxidační stres, který vede k degradaci buněčných membrán a snížení produkce kolagenu a elastinu, dvou proteinů nezbytných pro pevnost a pružnost svrchní vrstvy kůže. „Oxidační stres v pokožce značnou měrou přispívá k jejímu předčasnému stárnutí: pleť je oslabená, vysušená a náchylnější k zánětu, ve větší míře se na ní objevují pigmentové skvrny a prohlubují se jemné vrásky. Celkově se pleť nadměrným působením modrého světla může jevit matná, zešedlá a bez života,“ popisuje Michaela Gorčíková, odbornice na kosmetické produkty ze společnosti deNatura.cz, která se specializuje na vývoj funkční přírodní kosmetiky.

Pomohou antioxidanty i širokospektrální krémy proti slunci
Abyste svou pleť před nadměrným působením modrého světla ochránili, je vhodné upravit své návyky. Zkraťte čas strávený u obrazovek elektronických zařízení, a pokud je to možné, používejte filtry modrého světla. S oxidačním stresem můžete bojovat konzumací stravy bohaté na antioxidanty, zaměřit se můžete na potraviny obsahující vitamíny A, E a C a také beta-karoten. Dobrým zdrojem beta-karotenu je například špenát, kapusta, zelené fazolky, brokolice, ale také mrkev a rajčata. Vitamin E obsahují zase pšeničné klíčky, oříšky, sója, máslo, mléko. Vysoký obsah vitaminu C mají například paprika, černý rybíz, rakytník, petržel, kapusta, brokolice, fenykl, citrusové plody, šípky nebo řeřicha. Na vitamin A jsou bohatá zejména játra. Důležitý je i dostatečný pitný režim.

Co se skincare rutiny týče, v boji s účinky modrého světla pomůže opalovací krém s vysokým SPF a širokospektrální ochranou proti modrému světlu. „Ideální je zařadit také produkty bohaté na antioxidanty, které pomáhají pleť bránit před oxidačním stresem. Mezi nejúčinnější složky patří karotenoidy, jako lutein a zeaxanthin, dále vitamín C, koenzym Q10 nebo resveratrol. Pravidelné používání těchto látek ve formě sér a krémů pomáhá zpomalovat projevy předčasného stárnutí, jako je ztráta elasticity a vznik jemných vrásek,“ radí specialistka.

Zdroj: deNatura, foto: Canva Pro / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ferragamo představuje první dámskou vůni, která vznikla pod kreativním vedením Maximiliana Davise. „Fiamma“ v italštině znamená plamen – symbol inspirace

Dnes si bez mikrovlnky, robotického vysavače nebo kávovaru neumíme představit ráno. Ale co naše babičky? Ty žily bez těchto moderních

Domov si vytváříme roky, někdy celý život. Ale když přijde pohroma, rozhoduje pár čísel na papíře – hodnota, na kterou

Přidejte se k nám