Zázvor se v poslední době začal velmi hojně používat do mnoha jídel – od předkrmů, přes hlavní jídla, až po dezerty. Není divu. Nejen, že má neobvyklou a zcela nezaměnitelnou chuť, ale je v něm ukryto i mnoho výhod pro naše zdraví.
Zázvor je velmi účinný při zmírňování problémů zažívacího traktu, je vynikajícím lékem proti nadýmání (podporuje odstranění nadměrného plynu z trávicího traktu), má protizánětlivé účinky. Jednou studií bylo dokonce prokázáno, že je velmi účinný v prevenci příznaků kinetózy, neboli „nemoci“ z pohybu. Redukuje všechny příznaky kinetózy, včetně nevolnosti, zvracení, pocení a závratí. Velice účinně pomáhá také při ranních nevolnostech a při nevolnostech spojených s těhotenstvím.
Zázvor obsahuje velmi silnou protizánětlivou složku – tzv. gingerol. Přináší úlevu při migrénách, snižuje úroveň bolesti při revmatoidní artritidě i bolesti způsobené otoky.
Zázvor obsahuje chrom, hořčík a zinek, jenž můžou výrazně přispět ke zlepšení průtoku krve, stejně jako zabránit zimnici či horečce. Po tisíce let se používá jako přírodní léčebný prostředek proti chřipce a nachlazení. Tím, že pomáhá uvolňovat hlen, je velice prospěšný při onemocnění dýchacích cest.
Zázvorový čaj
Pitím zázvorového čaje v době nachlazení podpoříte pocení. Čaj vás zahřeje zevnitř a tím pocení urychlí. 20-40 g čerstvého zázvoru v šálku horké vody vám uleví od nevolnosti. Dochutit si můžete plátkem citronu nebo medem.
text: redakce / foto: bigstock