Echinacea se v Evropě stala populární kolem roku 1930, kdy se začala používat jako lék na nachlazení a pro podporu imunitního systému. Dnes je široce využívána pro boj s infekcí (infekce horních cest dýchacích, infekce močových cest, vaginální kvasinkové infekce, onemocnění dásní, angína…). O její účinnosti se však stále vedou spory.
Většina lidí si například neuvědomuje, že látky obsažené v kořenu rostliny se výrazně liší od těch, které jsou v její horní části. Zatímco kořeny mají vysoký obsah těkavých olejů, nadzemní části obsahují více polysacharidů, které jsou známé jako spouštěče imunitních funkcí. Všeobecně se má za to, že nadzemní části rostliny jsou účinnější.
Echinacea je ve formě bylinného čaje, krému nebo masti často používána také pro zmírnění různých bolestí (bolesti v útrobách, bolesti hlavy, bolesti v krku, bolesti zubů), pro podporu léčení žaludku a celého zažívacího traktu, může být použita jako mírné projímadlo či jako zklidňující činidlo.
Některé výzkumy naznačují, že by pravidelná konzumace echinacey mohla mít za následek zmírnění zánětlivých procesů. Mohla by tedy výrazně pomoci lidem, kteří bojují s chronickými zánětlivými stavy, jako je například revmatoidní artritida.
Echinacea prospívá také pleti. Pomáhá s ekzémy, zánětlivými onemocněními kůže, s kožními infekcemi, je používána pro podporu regenerace pokožky a hojení ran.
Pravidelné pití bylinného čaje s echinaceou může pomoci i lidem s nedobrým duševním zdravím a emočními poruchami. Pomáhá zejména při úzkostech, depresích a sociálních fobiích.
Klíčem k využití echinacey jako léčivého prostředku je její dávkování, o kterém je vždy dobré se poradit s lékařem. Echinacea například není doporučována těhotným ženám, a také u kojících matek a dětí bychom měli zvážit její použití. Vysoké dávky echinacey mohou u některých jedinců (zejména u těch, kteří mívají na byliny alergii) způsobit nevolnosti a závratě, zvracení, průjem nebo kožní vyrážky.
text: redakce / foto: bigstock