Dary přírody: Bylinky a koření – díl druhý

V tomto díle Bylinek a koření se budeme věnovat jednoznačně nejsilnějšímu posilujícímu prostředku východní medicíny, bylině, často nazývané všehoj ženšenový nebo bylina věčného mládí. Nyní už je tedy zřejmé, že řeč bude o ženšenu.

Ženšen obsahuje mnoho účinných látek – ginsenosidů, které jsou schopné pronikat dovnitř buněk. Tradičně se používá na celou řadu onemocnění, ovšem jen u některých z nich byla prokázána účinnost. Ženšen předčí běžné povzbuzující látky, jako je káva, čaj, nikotin… Jeho účinek nastupuje sice pomaleji, je však dlouhodobý a na rozdíl od některých zmiňovaných látek zdraví prospěšný. Všeobecně se má za to, že čím je ženšen starší, tím lepší jsou jeho účinky. Nejúčinnější je kořen 6-7 let starý.

Existují 2 základní druhy ženšenu – ženšen asijský (pravý) a ženšen americký (pětilistý). Studie ukázaly, že tyto druhy mají různé účinky. V tradiční čínské medicíně je americký ženšen považován za méně účinný.
dary_prirody_zensen_01
Ženšen dokáže významně posílit imunitní systém a zmírnit průběh mnoha onemocnění. Urychluje rekonvalescenci (hlavně u onkologicky nemocných pacientů – po chemoterapii). Zlepšuje koncentraci a paměť, zvyšuje fyzickou i sportovní vytrvalost. Zabraňuje kornatění tepen. Stabilizuje krevní tlak, zpomaluje proces stárnutí (brzdí odumírání buněk). Lze ho využít také jako pomocníka v boji se stresem, úzkostmi nebo chronickým únavovým syndromem či různými infekcemi. Jeho síly je využíváno i při ztrátě chuti k jídlu, zvracení, střevních problémech, problémech s nespavostí, při bolestech kloubů a hlavy, návalech horka v době menopauzy, ale také při intoxikaci organismu.

Ženšen je přidáván do některých energetických nápojů a potravin, ale také do kosmetických přípravků. Studie provedené v laboratořích naznačují, že některé látky, obsažené v ženšenu, mohou mít protirakovinné účinky. Vědecké výzkumy však nepotvrzují, že je ženšen v prevenci nebo léčbě rakoviny účinný.

Pro optimální zkvalitnění života jsou nejlepší dlouhodobé nízké dávky ženšenu. Konkrétní dávkování by mělo být vždy uvedeno na příbalovém letáku produktu, záleží na zpracování toho kterého ženšenového přípravku i na stavu vašeho organismu. Ženšen můžete zakoupit jako celý kořen, prášek, kapsle nebo jeho nejsilnější formu – tinkturu.

Připomínáme: O použití jednotlivých bylinek (a jejich dávkování) ke zdravotním účelům se vždy poraďte se svým lékařem, některé nejsou doporučovány například těhotným ženám, některé silně alergickým osobám.

text: redakce / foto: bigstock

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ozdobit přírodní vánoční stromeček v domácnosti s kotětem samozřejmě není nemožné, vyžaduje to ale zvýšenou opatrnost, abyste minimalizovali rizika pro

Zatímco u nás jíme polévky zpravidla před obědem nebo sáhneme po výživnější variantě k večeři, ve světě se podávají úplně

Oblíbený zakysaný výrobek islandského typu, Skyr z Bohušovic, si nově mohou zákazníci vychutnat také v limitovaných edicích s příchutí švestka

Přidejte se k nám