Patchwork je technika šití, kterou znali už staří Egypťané. Metoda spojování menších kusů barevných látek se však opět dostává do módy. A není divu – geometrická díla vytvořená prošíváním tří vrstev látky vypadají prostě skvěle! Co všechno budete potřebovat, abyste s patchworkem mohli také začít?
Patchwork a quilt
Nejprve rychlé ujasnění pojmů. Quilt je hotové dílo, které vzniká pomocí prošívání (quiltování) jednotlivých bloků, tedy skupiny barevných látek sešitých dohromady tak, aby tvořily geometrické vzory. Výrazem patchwork pak rozumíme sešívání látek různých tvarů, které jsou vystřižené podle konkrétních vzorů.
Quiltování i patchwork můžete dělat ručně, ale také na šicím stroji. Pokud se rozhodnete pro první variantu, budete potřebovat náprstek, quiltovací jehlu a nit, a také dlouhé špendlíky. Chcete-li použít šicí stroj, nejlépe vám poslouží ten s horním i dolním podáváním. Je toho ale víc.
Jaké pomůcky budete potřebovat
Na šití patchworku dnes už existuje nepřeberné množství pomůcek, v kterých může být pro začátečníka problém se zpočátku vyznat. Projděme si, které jsou pro práci nezbytné a které můžete koupit až později, pokud vás patchwork chytne.
Látky
Bez látky žádný patchwork nevznikne. Pokud chcete, aby váš výtvor vypadal opravdu dobře, poslouží vám nejlépe látka v metráži ze 100% bavlny určená přímo pro patchwork. Na začátečnické či malé projekty vám ale postačí i látky nižší kvality.
Jelikož se v případě patchworku jedná o sešívání tří vrstev látky, budete potřebovat také látku spodní a výplňovou. Výplňovou látkou bývá obvykle vatelín, který tvoří zateplovací vrstvu. Většinu patchworkové práce však zabere vrchní látka.
Řezací kolečko
Určitě se neobejdete bez řezacího kolečka, díky kterému budete moci přesně nařezat jednotlivé dílky látek. Nejpoužívanější velikost má průměr 4,5 cm.
Řezací podložka a pravítko
Další nezbytností je podložka na řezání látek, která ochrání váš stůl a také ostrý břit řezacího kolečka. Zkušené švadlenky doporučují velikost podložky minimálně 60 x 45 cm. Průhledná pravítka jsou pak užitečná k měření, přidržování a přesnému řezání kusů látek.
Šicí stroj
Pokud nechcete šít pouze ručně, budete potřebovat také šicí stroj. Nejdůležitější je, aby bylo možné nastavit ho na čtvrtpalcovou šířku švu (vzdálenost stehu od okraje látky), která je při šití patchworku důležitá. Některé šicí stroje uzpůsobené pro patchwork mají speciální přítlačnou patku.
Žehlička a žehlicí prkno
Postačí vám žehlička a prkno, které máte doma. Pokud si budete nějakou teprve pořizovat, je vhodnější nějaký těžší model.
Nůžky na látku a nůžky na papír
Opět není potřeba mít žádné speciální drahé nůžky, ale je vhodné mít jedny určené na stříhání látek a druhé na stříhání papíru, plastu a jiných materiálů. Nůžky si označte, abyste je nezaměňovali.
Bavlněná nit
Polyesterové nitě jsou pro patchwork příliš hrubé, proto si opatřete nitě bavlněné. Není potřeba mít je v mnoha barvách, vystačíte si s nějakým středně šedivým odstínem, případně ještě světle a tmavě šedivou.
Špendlíky a jehly
Neobejdete se bez dlouhých rovných špendlíků, které budou držet jednotlivé díly u sebe. Nejlepší jsou tenké s velkými hlavičkami. Budete potřebovat i jehly na ruční šití a náhradní jehly do šicího stroje.
Párač
Občas se holt něco nepovede a budete muset párat, s tím se nedá nic dělat. I to je součást patchworku!
Zdroj: Goldea.cz / komerční sdělení