Co byste neměli mít doma, když chováte psa či kočku

Chov domácích mazlíčků přináší do každé rodiny radost, ale zároveň velkou zodpovědnost. Aby byl váš domov bezpečným prostředím pro vašeho čtyřnohého přítele, je důležité se vyhnout určitým věcem, ale i situacím, které by mu mohly nemile ublížit. Zde jsou některé z nich.

Jedovaté rostliny
S domácími mazlíčky je to občas stejné jako s dětmi. Doma před nimi musíte některé věci skrýt, nebo si je do interiéru vůbec nepořizujte. Největším nebezpečím jsou jedovaté rostliny a květiny s ostrými listy. Víte ale, které to jsou? Mezi jedovaté rostliny patří určitě populární monstera, oblíbený druh palmy cykas japonský, také vánoční hvězda, tchýnin jazyk, strelície, klívie, dracena, amarylis, difenbachie, kalanchoe neboli kolopejka, ale také aloe vera, kala, břečťan, lilie, brambořík a oleandr. “Jedovaté rostliny jsou pro zvířata nebezpečné, protože způsobují koliky, krvavé průjmy, potíže s dýcháním, zvracení, potíže s polykáním, břišní křeče, silný třes svalů, ale také srdeční selhání či selhání jater s následkem smrti,” vysvětluje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka a dodává, že stejně nevhodné jsou do bytů a domů, kde vyrůstají psi a kočky, rostliny s ostrými listy. Některé druhy palem yucca nebo agave mohou představovat riziko řezných zranění pro zvířata, která jsou zvědavá a mohou se snažit rostlinu ochutnat nebo se s ní jinak fyzicky kontaktovat.

Nebezpečné chemikálie
Kromě jedovatých rostlin mohou být pro mazlíčky stejně toxické různé chemikálie v podobě čisticích prostředků, tablet do myčky i na praní, ale i hnojiv pokojových a zahradních rostlin. Ukládejte je proto mimo dosah, nebo používejte bezpečné, ne-toxické varianty, kdykoli je to možné. “Pokud máte podezření, že se vaše kočka či pes otrávili, okamžitě zavolejte svému veterináři nebo nejbližší pohotovostní veterinární klinice a řekněte jim, co se stalo. Budou vám moci poskytnout specifické instrukce na základě toho, co zvíře snědlo. Je dobré proto zachovat obal nebo vzorek látky pro veterináře,” radí Martin Pučálka z Krmiva Pučálka. Po posouzení situace veterinář doporučí nejlepší postup, což může zahrnovat hospitalizaci, podání protijedů, podpůrnou péči, nebo jinou specifickou léčbu. Pamatujte však, že jen rychlé jednání může zachránit život vašeho zvířete. Nikdy nečekejte, až uvidíte, jestli se příznaky zlepší nebo zhorší, než vyhledáte odbornou pomoc.

Zbytky jídla na lince
Nezapomínejte na to, že strava vašeho mazlíčka je odlišná od té vaší. Neměli byste ho krmit tedy ani dobrotami v podobě piškotů či párků, ale ani zbytkami od večeře. Veškeré jídlo tedy před mazlíčky dobře uklízejte a zavírejte a nenechávejte ho ležet volně na kuchyňské lince. A přestože na vás dokáže pejsek hodit smutný pohled, jako kdyby týdny hladověl, nenechte se zviklat. “Lidské jídlo může vašemu psovi ublížit, nebo mu způsobit zdravotní komplikace. Jakmile mu dáte kousek šunky, která je pro něj ve většině případů příliš slaná, kazíte tak výchovu a rozmazlujete ho,” tvrdí odborník na výživu Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka a dodává, že mnohem lépe uděláte, když vašemu čtyřnohému mazlíčkovi dopřejete kvalitní stravu i pamlsky určené pro psy. Vyzkoušejte například sušená masa či jiné pamlsky značky Marp, které jsou bez obilovin, a tak zbytečně psí organismus nezatěžují.

Na tyhle potraviny pozor!
– čokoláda, kakao i káva (trávicí systém psa nedokáže zpracovat čokoládu, která je pro něj toxická stejně jako kofein)
– avokádo (obsahuje látku persin, která způsobuje dýchací a zažívací obtíže a kvůli vysokému obsahu tuku také poškozuje tkáně plic a srdce)
– hroznové víno (poškozuje u psů ledviny)
– cibule, česnek (způsobují dýchací problémy)
– alkohol (má špatný vliv na játra i mozek stejně jako u lidí)
– ořechy (jsou tučným alergenem, ale také hrozí, že se jimi zvíře zadusí)
– mléčné výrobky jako je mléko, smetana a sýr (většina psů a koček není schopná strávit laktózu)
– xylitol (jde o sladidlo, které obsahuje spousta potravin jako například doplňky stravy a slazené nápoje, pro psy a kočky je však jedovatý a může jim poškodit játra)

Volně ležící kabely
Pamatujte, že to, co se zdá být neškodné pro člověka, může být nebezpečné pro vašeho mazlíčka. A tak doma nenechávejte přístupné ani volně ležící kabely od počítačů, nabíječek či žehlicího prkna. Spousta zvědavých psů i koček je totiž bude s chutí žvýkat a mohlo by v případě jejich zapojení dojít k popáleninám úst nebo jazyka, ale i zástavě srdce.

Zdroj: Vanilla PR / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Ne každý ví, že součástí kvalitních pojištění jsou i asistenční služby, která vám mohou velmi pomoci při haváriích a v

Imunita – slovo skloňované ve všech pádech. Slyšíme o ní v médiích, čteme v tisku, jsou jí plné sociální sítě.

Voda je jedním z nejzákladnějších přírodních zdrojů, který nás provází v každodenním životě. Ale věděli jste, že voda má také

Přidejte se k nám