Chystáte si přivézt z dovolené suvenýr? Na některé zapomeňte!

Letíte na skok na předvánoční nákupy do okolních zemí nebo se rovnou chystáte strávit vánoční chaos v exotické destinaci? Dejte pozor, co nakoupíte nebo jaký suvenýr vám padne do oka na památku. Existují totiž přísná mezinárodní pravidla, která není radno pokoušet. I pár škeblí navíc nebo elektronika jako vánoční dárek se mohou vymstít a pěkně vám zavařit. Zjistěte si raději předem, co můžete přepravovat, a vyhnete se nepříjemným nedorozuměním. Letenkový portál s 25letými zkušenostmi s cestováním Letuška.cz připravil praktické rady, jak se přichystat a na co si dát pozor.

S předstihem se informujte
Ať už se chystáte cestovat jen po Evropské unii, nebo rovnou za její hranice, najděte si předem údaje o cílové zemi. Informace týkající se vývozu či dovozu se liší, i když cestujete do členského státu EU. „Štěstí přeje připraveným a to platí i na cestách. Proto by se měl každý před cestou podívat na stránky Ministerstva zahraničních věcí a dohledat celní a devizové předpisy. Zabere vám to pár minut a vyhnete se nepříjemnostem, jako jsou nedorozumění na letišti v zahraničí,“ upozorňuje Josef Trejbal, ředitel letenkového portálu Letuška.cz.

Jak na alkohol, tabák a hotovost v EU?
V zemích Evropské unie si můžete koupit a dovézt téměř vše, s výjimkou chráněných živočichů a rostlin uvedených v mezinárodní úmluvě CITES. Omezení se vztahuje na zboží podléhající spotřební dani. Obyvatelé EU mohou pro osobní potřebu převážet 800 cigaret, 400 krátkých doutníků, 200 doutníků, 1 kilogram tabáku, 10 litrů lihovin a 20 litrů produktů se středním obsahem alkoholu, 90 litrů vína a 110 litrů piva, nicméně i zde se mohou najít výjimky. „Povolené limity pro převoz se týkají i hotovosti a pohonných hmot mimo nádrž vozu, proto se opět nezapomeňte před výjezdem informovat. V zemích Evropské unie je možné cestovat s hotovostí do 10 tisíc eur,“ radí Josef Trejbal.

Ve Francii si hlídejte peníze, zvěřinu ponechte v Itálii
Množství hotovosti si pohlídejte především na cestě do Francie. Zde musíte osobně provést ohlášení na celnici nebo písemně u takzvané Služby zahraničního obchodu s cennými papíry. „Řecko oplývá architektonickými nálezy a své bohatství si dobře hlídá. Pokud si odtud chcete přivézt starožitnost, obstarejte si celní povolení. Stejné pravidlo platí pro umělecké předměty,“ říká Josef Trejbal. Do Itálie nesmíte vozit ani litr benzínu mimo nádrž. Ze země ve tvaru boty také nesmíte vyvážet syrové maso a především zvěřinu. V Bulharsku si dávejte pozor na šperky a drahé kovy, které můžete opět vyvážet jen v omezeném množství.

Od lastur je třeba mít účtenku
Další kámen úrazu se týká sbírání či lovení mušlí. V rámci EU je možné si je zakoupit a převézt, nezapomeňte si však schovat účtenku. „V Turecku mušle raději nekupujte. Ačkoli se může zdát, že se stále pohybujete po Evropě, nejedná se o člena Evropské unie. Na vývoz musíte mít speciální povolení,“ podotýká Josef Trejbal. Zákaz se týká také korálů. Pokud cestujete do zemí, kde převládá buddhismus, dejte si pozor na převoz jejich světce. Nesmíte totiž vyvézt sošku Buddhy větší než 15 cm. A i když se to může zdát neuvěřitelné, omezení se mohou vztahovat i na ovoce. „Cestovatelé jistě vědí, že chlebovník neboli durian velmi dobře chutná, nicméně je to velmi zapáchající exotické ovoce. V Thajsku s ním nesmíte vstoupit ani na letiště, kde vás o tomto suvenýru budou informovat všudypřítomné zákazové cedule,“ dodává Josef Trejbal.

Zdroj: Asiana / foto: bigstock / komerční sdělení

Sdílejte článek s přáteli

Doporučené články

Voda je jedním z nejcennějších zdrojů naší planety a její udržitelné využívání je klíčové pro budoucnost. Přinášíme vám inspirativní příklady

Jemná práce si žádá co nejpřesnější nástroje! Chloupky a pokožka v intimní oblasti se liší od pleti a chloupků jinde

Ne každý ví, že součástí kvalitních pojištění jsou i asistenční služby, která vám mohou velmi pomoci při haváriích a v

Přidejte se k nám